Nisan ayında dünyaya gelecek kızıma ön isim

cigdem_almina soruyor: 10

arkadaşlar nisan ayında dünyaya gelecek kızıma isim bulduk. Almina koyacağım fakat babası kızımıza bir ön isim istiyor. ben bir çok isim araştırdım fakat kararsızım. sizin de fikirlerinizi almak istiyorum... şimdiden teşekkürler...

ALMİNA BERRAK
ALMİNA ASEL

ALMİNA DORA

vs..


Bu soruyu cevapla


18 Cevap


Yasemina

Fakat yukarıdaki örneklere göre Almina on ad olmus. Sordugunuz soru cok genıs bir yelpazede ele alınabilir, anlam mi yoksa tını mı sizin ıcın onemlı koyulacak isimde? Yani anlamlı mı olmalı yoksa anlamı onemlı degıl de kulaga hos gelsın kafı mıdır? Ilk once bır ayırım yaparak eleme yapmak gerekir sanırım. Siz bizi yonlendirin, ona gore cevap verelim.

Ayrıca, Almina'nın anlamı nedir?


cigdem_almina

    İlgine teşekkür ederim aslında  evet alminanın önüne bir isim düşünüyoruz ama  bana gelen örnekler bu şekilde hep almina başta..

   Arapça kökenli bir isim Almina. Çeşitli anlamı var mesela kafkas dağında bir kadın savaşçının adı, diğer anlamı ise mekke yakınlarında safa dağının  yanında bir dağ adı, al elma olarak da anlamı geçiyor bazı yerlerde.

   Anlam önemli ama kulağa hoş gelmesi daha ön planda bizim için.
  


  Cevaplarınızı bekliyorum. tekrar çok teşekkürler.


asna

sadece gözlemimi paylasmak istedim, isim iki heceli ise iki isim konuldugunda ikisininde söylenme ihtimali daha yüksek, misal Adil Emin, ama üc heceli isimlerde, yani Almina gibi, ikinci bir isim koydugunuz da cok uzadigi icin genelde kullanilmiyor. Cok uzattim demi, yani muhtemelen o koyacaginiz isim sadece kagit üzerinde kalacak diyecektim :)

Her ne kadar son yillarda cift isim koymak cok moda oldu ise de, aslinda en temizi tek isimdir diyorum - nacizane :)

ben yurt disinda yasiyorum, ismim uzun ve bol türkce karakterli, soy ismim cift, Allah'im ismimi telefonda hecelemek kabus gibi birsey :)

kullanilmayan cift ismin zorlugu var (evrak vs.) faydasi yok - bence, sahsen, yani :)

sevgiler, hayirli dogumlar...


sevfurkereym

iki isim koymak sünnettir dini acıdan bakılırsa eğer.yukarıdaki isimlerden asel en güzeli.tamamı asel-ül azra dır.halamın torununun adı asel.cennette akan bal nehridir anlamı.kısace bal diebiliriz.öyle uyduruk isimlerden değil yani.hani nette aklına isim gelipte cennette şu-bu cinsinden bi isim değil yani.çok araştırıp sordular yani.rastgele koymadılar.biraz uzun oluyo fakat ileridede istediği ismide kullanabilir.benim oğlumun adı furkan.ben hamile kalmadan önce ve 1,5 aylık hamile olduğumu öğrendiğimde rüyamda bünyamin ismini koymuşlardı.hiç aklıma gelmeyen ve çevremdede duymadığım bi isimdi bu.fakat eşimin tarafı beğenmedi. falan sorun oldu.ama ben hem furkan hem bünyam ismini kulağına söylettim.içim rahat etmezdi yoksa.neyse fazla uzattım:))))hayırlısı neyse o olsun.hayırlı ve sağlıklı doğumlar dilerim.


cigdem_almina

yorumunuz için çok teşekkür ederim öncelikle..

size  katılıyorum bende Almina ismini kızıma tek başına yeterli diye düşünüyorum ama eşimin böyle bir ısrarı var. ilk bebeğimiz olması onu çok fazla heyecanladırıyor ve bu çift isim konusuna  takmış durumda .

benm de şahsi kararım Almina tek başına yeterli bir isim hatta ben Almina konusunda da çok emin değilim . her yeni gün yeni bir isim buluyorum ve eşimle paylaşıyorum ama eşim ısrarla benm buldugum isimleri hep alminaya eklemeye calışıyor... :)))

mesela ben duru diyorum o hemen duru almina - alima duru diye sayıklamaya başlıyor :))

bende sizin gbi düşünüyorum almina korkmaz zaten yeterince uzun  bir isim biz birde buna ek yaparsan daha da uzayacak . yani ilerde form, sınav giriş belgelerinde kodlamalarda vs. sıkıntı yaşayacak ve dediğiniz gbi olur da ilerde yurtdışına çıkması halinde sıkıntı yaşaması üzücü bir durum olur...

ilginize tekrar teşekkürler yorumunuzu eşimle paylaşacağım...  ve iyi dileklerinize de teşekkürler sizinde çocuklarınızı size bağışlasın rabbim ... (cümlemizi içinde bizimkiler ile birlikte AMİN )
cigdem_almina


teşekkür ederim asel güzel bir isim anlamını bu kadar ayrıntılı bilmiyordum  sizden duydum ve gerçekten de güzelmiş... teşkkür ederim...

    eşimde sizin gbi düşünüyor ilerde karar verme cagına geldiğinde hangisini isterse onu kullanıyor diyor ...tamam mantıklı ama güzel olması bir isim için yeterli bir kavram değil elbette kullanışlı olup olmaması daha önemli ... ben anlamına cok bakmıyordum acıkcası anlam önemli evet ama söylenmesi basit yada kulağa hoş gelip gelmediğe daha cok dikkat ediyordum ama sizler  düşüncelerinizi paylaştıkça ben bişeylerin farkına daha ii varıyorum...

  ama iki isim koymanın en büyük zorlugu uzun olması bana göre ama bir isim bulup nisana kadar karar vermeliyiz ben ne kadar söylesemde eşim pek oralı olmuyor :(

güzel dileklerin için teşekkür ederim ...

asna

rica ederim,

bir de her cocuk ismiyle geliyor biliyormusunz, mesela benim kizlarimin isimleri aklimin ucundan dahi gecen isimler degildir:) Benim büyük kizim da nisan dogumlu (25i), dogum yapmak icin en güzel mevsimdir bahar ( neredeyse tüm mevsimlerde dogum yapmis bir anne olarak söylüyorum:) )

simdi yine düsündün düsündüm, Almina'ya bisey yararstiramadim :) bu arada sadece Mina da hos geliyor kulaga, hem kisa, cift isme daha müsait, hani esiniz israrindan vazgecmezse diye :)

sevgiler yeniden...


cigdem_almina

 ilgine ve alakana tekrar teşekkür ederim ..  .

evet benim doğumda nisan da olucak :) dogumm yapmak için gerceken güzel bir mevsim bahar. Rabbim izin verirse eğer.
aslında kız kardeşim eylül ayında doğum yaptı ve adını Alisa Eylül verdi bende nisa düşünüyordum ama Almina Nisa yada Nisa Almina cok uyumlu olmadı... eşiminde cok hoşana gitmedi :( 

bizim ilk bebeğimiz ve cok heyecanlıyız özellikle de eşim çok heyecanlı. almina konusunda ısrarlı bende onun vereceği karara yardımcı olmaya çalışıyorum ama bir türlü karar veremiyor. ama dediğiiniz gbi mina da kulağa hoş geliyor..

eşimele yorumları paylaşıyorum bakalım mina konusunda neler söyleyecek :)

Rabbim cocuklarını sana bağışlasın, sağlıklı bir ömür diliyorum çocuklarınla beraber...

sevgiler,
Yasemina

Almina, hem guzel hem de baskın bır ad. Sankı 2. adı Almina'nın yanında gerı planda kalabilirmis gibi hissettim. Benim kizimin 2 adı var aslında. Elif Lara. Lara, vazgecemeyecek kadar sevdıgım bır addır (biliyorum Musluman adı degıl, Rus,İspanyol kokenli) dolayısıyla Elif de koydum adını (soylenme kolaylıgı ve musluman adı olması sebebiyle). Sanıyorum 2 adın birbirini tamamlaması anlamsallıgından dhaa onemli. Birde sanki biri uzunsa oburu kısa olmalıymıs gibime geliyor.

Sevgiyle kalın.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Biz eşimle evlenmeden yıllar evvel kız Irmak, erkek Yağmur olsun diye karar vermiştik. Yağmur'u kız sanmasınlar (e-mail yazışmaları, vs.) diye önüne sadece erkek ismi olarak kullanılan bir isim koyalım dedik. Kızıma da ultrasonda hiç yüzünü göstermediği için Nazlı ismini ekledik.

Aynen sizin eşinizin dediği gibi ilerde seçim yapma şansları olsun istedik. Oğlumda her iki isim de ayrı ayrı kullanılıyor, büyükler ve bakıcımız Kağan diyor mesela, biz ise Yağmur'u kullanıyoruz. Kızıma pek Nazlı demiyoruz ama onu da okula başlayınca öğretmenleri falan kullanır sanırım. Kızıma Kağan gibi daha köklü bir isim koymak istedik ama istediğimiz gibi bir isim bulamadık. Gerçi böylesi de çok güzel oldu.

Kağan Yağmur
Nazlı Irmak

Kolay gelsin. ;)Cevaplamak için Üye ol