Blw ve emzirme sıklığı

olcayfp soruyor: 5

Altinci ayda beslenme ile ilgili verdigim en dogru karar BLW yapmaktı. Şu anda 9 aylık olan oğlum biz ne yersek onu yiyor, cok istekli ve iştahlı. Yalnız aklimi kurcalayan emme sıklığı ve süresi yeme miktarı artti belki ondan ama daha uzun aralıklarla emiyor son zamanlarda bu aralik beş saate kadar çıkıyor. Ve eskiye göre biraz kisaldi emme suresi toplamda 15-20 dakikaya indi ki gecen ay yarım saat emiyordu. Sorum şu: ek gıda doneminde normal bir azalışta mi bu emme seyri yoksa riskli bir emme azalmasi mi sütün üretilmesi açısından. Ne de olsa BLW'de anne sutu hayati önem taşıyor. Soru başlığına BLW yazdim ama düşününce ek gıda donemindeki tüm anneler nedir durum acaba?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Anne_Ebe

BLW harika bir yöntem. çocuğun öz güveni artırıyor ve motor gelişimini destekliyor.  ilk 6 ay anne sütü %100 verilmelidir.  6-8 aylarda %75 anne sütü %25 ek gıda (2 öğün olarak, her öğün yaklaşık 100 ml), 9-12 ay %50 anne sütü %50 ek gıda (3 öğün, her öğün yaklaşık 100 ml) olacak şekilde besleyebilirsiniz. emzirme sıklığı ve süresindeki azalma olması normal. emzirdiğiniz sürece sütünüz olacaktır.


olcayfp

Çok teşekkür ederim yanıt icin... Gercekten BLW süper tam 9 aylik oldu bizimki dün beraber kısır yedik :) Tabii ki onunki çok çok az salcali ve tuzsuzdu. Ilk aylarda yerden topladigim yiyeceklere degdi. Ha hala mutfagimizin zemini yemeklerden sonra felaket ama kendi kendine ne bulursa yiyen bir çocuğu izlemenin zevki her şeye değer.

Süt konusunda da normal olduguna sevindim, bu süt meselesinde insan bir türlü huzuru bulamıyor. Gitti mi geldi mi icti mi icmedi mi derdi bitmiyor bir türlü :)


guta

BLW gerçekten süper, tam ideali. Ama 9 aylıkken inanın çoğu zaten çok kolay yiyor. Ama bu canavarlar 1 yaşına geldi mi hayat 180 derece değişiyor :) Bu sefer kendi haline bırakırsanız 9 aylıkken yediği kısırı bırakın 2 tane bulgur ağza girmiyor bazen. İşte bu noktada sabırlı olup tamam madem istemiyorsun yeme demek anneler için çok zor oluyor. Diyenler kazanıyor demeyenler BLW yi geçtim, televizyon ipad her türlü yöntemi denemeye başlıyor. Soruya cevap değil de bir dert yanma oldu :)


olcayfp

guta, haklı olabilirsin büyüdükçe bana da zorluk artıyor gibi geliyor. Ben Carlos Gonzalez'in kitabı "Cocugum Yemek Yemiyor" u okudum ek gida isine baslarken ve tabii Gill Rapley'in Blw kitabını da. Dogrusu Gonzalez'in kitabı olmasa zor devam eder ağzına ağzına sokmaya calisirdim. Kitabı tavsiye ederim okumadiysan. Ama konu çocuk olunca zaman ne gösterecek hic bilinmiyor tabii...


guta

Olcayfp, ben de okudum o kitabı, çok faydali gerçekten. İlk oğlumu kitabı okumadan büyüttüm, maalesef yapılmamasını gerekeni yaptım, tutamadım kendimi ve yemediğinde zorladım yemesi için. Ama hala acısını çekiyorum, çocuk yemek yemeyi hiç sevmiyor. Küçüğünde kitabın etkisi çok fazla, bıraktım kendi haline. İstediği kadar yiyor. Çok mutluyum, o da mutlu, çünkü yemek diyince ikimiz de gerilmiyoruz. Size de tavsiyem 1 yaş civarı iştahsızlık başladığında ne olursa olsun tutun kendinizi, istediği kadar az yesin :)Cevaplamak için Üye ol