Herşeyi elleyen çocuk mu ellemeyen mi??

_yasemen_ soruyor: 10

slm anneler ne zmn komşuma gitsem oğlum onun evinde ilgisini çeken çoğu şeyi istiyor elliyor..ben se kendi evimi oğluma göre düzenleyen bir anneyim.

sizce bebekli bir evde orta sehpa dahi kaldırılmamalımı kaldırılmalımı?
siz eviniizi bebeğinize göre düzenleyenlerdenmisiniz yoksa bibloları kaldıranlardanmı??

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


fleez

vitrin konsol vs.. sevmediğim için almadım evime orta sehbası 2 tane olmasına rağmen kızım olmadan önce bile kullanmıyordum, evde kalabalığı sevmeyenlerdenim sanırım. yerde vazom vardı onu da saolsun yürütece binerken kırdı:)


odada tv ünitei var üzerindeki kitapları vs.. kaldırdım ama çünkü üniteyi sallamayı öğrendi ve çerçeveli fotoğraflar sallanıyordu korktum


ama çiçeklerim var onlar duruyor, ulaşabileceği yerdeler, birkaç kere menekşelerimi yoldu ama devamı çok gelmedi

bence ister istemez biraz çocuğa göre düzenlemek gerkiyor, mesela ben halıyı pek sevmememe rağmen bizim yürüme biraz geç olduğu için giriş ve mutfağa kocaman halı koydum üşütmesin diye, mutfakta erişebilceği yerdeki tencereleri kaldırım plastikleri koydum çünü aklı fikri dolap açıp onlarla oynamak, kız çocuğu işte:)) psychomom

  zaten sadee bi evim var,biblo fılan çok yok,ıkı kıtaplığım var,ortada sehpa var hala,ama hafıf ve tehlıkesız,kızım çok çarpan düşen bi bebek olmadı hiç,o yüzden çok korkmadım..Kitaplıga iki kez tırmanmaya çalıştı=) Sabitledık onları..


Bazen kontrolü kaybedebılır bebekler ,burda jaluzinin  ipine dolanan çocuk,kafasına poşet geçiren çocuk vb.bilumum tehlıke durumlarını gördüm,o yüzden paranoyakça değil ama azcık bakmak lazım..Ama Mar'ın dediğine şu noktada katılıyorum,cidden dokunmaması gereken şeylerı anlatarak,surat ifadesıyle anlatabılırız.Ben öyle yapıyorum,bu zamana kadar bi kez mağazada toprak bi kumbarayı kırdı,bi vukuatı yok.

Çekmecelerı ayarladım bi de(kesici şeylerı en yukarı koydum)

zaman zaman zıvanadan çıkarıyo beni her şeye rağmen,gelıp özenle yaptığım resımımın üzerıne boya sürüyo,üstündekı güzel elbısesıyle gidp boya kutusunu indirip cozutuyo,koca krem kutusuna bileğine kadar sokuyo elini,masanın,mobılyanın üzerıne elındekı boyayı sürüyo=) 

ortalığın boya gölüne çevrılmesını ıstemıyorsak boyaları kaldırıcaz bi yerlere(bu laf bana özellıkle=)kaza olmasın dıyosak prızlerı,çekmecelrı kapatıcaz ya da..her bebek farklı,bazısı umursuyo komutları,bazısı yıne yıne duymak ıstıyo fılan..


Zeynep_anne

Bende kesici şeyleri kaldırdım ama mesela salon çekmecelerini açmaz,misafirliğe gittiğimizde izin vermezsem ya da içinde yiyecek birşey yoksa birşeye ellemez.Mar'a katılıyorum,çocuklara sınır koymak lazım ama önce kendi evinde.Herşeyi kaldırırsan başka bir yere gittiğinde de kaldırman gerekiryapii

zarari olbilecek seyleri kaldirmakda yada kapamakda fayda var tabi sivri kenarlar,elektrik prizleri gibi.sonucta bir saniyelik birsey bu ,ev kazalari denende bir gercek var.cocuk bu nekadar bilincli olursa olsun ayaginin takilip sehpanin kenarina kafasini gozunu vurmasini kimse istemez heralde.ben sadece orta sehpami kaldirdim okadar zaten cok zarar verebilecek bir esyam yok evimde.benim kizimda prizlerle pek ilgilenmez ama her ihtimali gozonunde bulundurmak gerekiyo


happypipek

Ben evimi kızımın güvenliği için düzenledim evet. Ama sadece tehlike arz edecek şeylerin  önüne ya bişey koydum, ya da kaldırdım. Ama daha altı aylıktan itibaren net yasakları öğrettik. Prizler, telefonlar, kumandalar.. Israrla net bi şekilde hayır, hayır cıss dedik. Cıss'ıda sürekli çay bardaklarına atlıyordu, çayı eline değdirdik ve öyle öğrendi. Şimdi dokunmasını istemediğimiz şeylere cısss ya da hayır dediğimizde duruyor. Hatta kendisi prizlerin yada kumandanın yanına gidip işaret parmağını gösterip hayır diyor. Prizler açıkta, birkac çekmecede kilit var. Onun dışında çiçekler, kitaplar falan normal yerinde... Bence dokunabileceği, oynayabileceği şeylerin sınırlı olduğunu bilmeli. Aslında yasaklar ve sınırlar hoşlarına da gidiyor...daco

sehpaları kaldırmak için bahane arıyordum kızım sayesinde kaldırdım, evdeki tüm prizler onun ulaşamayacağı yerlerleydi bu yüzden sorun olmadı, birtek salon tv sehpasının sivri kenarlarına ikea'dan kenar koruma yapıştırdık. 


Doğduğundan beri kızımın salonda bir köşesi vardı, büyüdükçe ilaveler yaptık. içinde sadece kendine ait kitap, dvd,  oyuncak,defter vs olduğu bir kitaplık ve masa sandalyesi var. Kendine ait bi yaşam alanı olduğundan bizim kütüphanemizi karıştırmaz, dolaplarımızı karıştırmaz çünkü kendi işine yarayacak birşeyin olmadığını bilir. Biblo, abajur, kültablası vb bizim evde yoktur ama olan bir eve gittiğimizde onların süs olduğunu söyler ellemez. Ben biraz rahat bir insanım veya kızım çok fazla meraklı değil veya her ikiside birden bilemiyorum ama hayır, olmaz, yapma kelimelerini çok az kullandığımdan, kullandığım zaman onun kesinlikle yapılmaması gerektiğini bildiğini düşünüyorum


jildando

ben de özellikle birşey kaldırmadım, ama kendim zaten biblo vs. seven biri değilim, çocuklar yokken de ortalıkta kırılacak birşey yoktu.

Bir tek tüm prizleri çocuk prizine çevirdim, birşeyin kırılması çok sorun değil ama elektrik çarpması gibi sonuçları çok zararlı olacak olasılıkları da kaldırmak gerekli bence .

Gerçi ikisi de hiç prizlere sarmadı, 1 yaş civarı ellemeye niyetlendiler, anlattık vazgeçtiler, sorun olmadı hiç.

Orta sehpamızı kaldırdık birde, ama çarpacaklar diye değil, oyun için daha çok alan açılsın diye. Çocuklar salonda parkur kuruyorlar bazen.

Şimdi benimkiler büyüdü ama 1 yaş civarı olsa idi, ve eğer kullanıyor olsa idim, muhtemelen örtüleri kaldırırdım, bence yeni yürüyen için en tehlikelilerinden, hem tutunup kalkacak zannederken düşecek, hem de kafasına masa da ne varsa inecek.

herşeyi elleme konusuna gelince, eğer çok çok tehlikeli değilse, çok keskin bir bıçak vb. o zaman dokunmasına izin veriyorum ben, ve mutlaka ne olduğunu , ne işe yaradığını anlatıyorum, bir iki bakıp ne olduğunu öğrenince merakını gideriyor zaten.
Tehlikeli ise de, dokunmasına izin vermiyorum ama nedenini de anlatıyorum, ve yakından bakmasına izin veriyorum.

Eğer meraklarını gidermelerine izin verirseniz, hem daha çok öğrenmelerini sağlarsınız, hem de gereksiz çatışmalardan kurtulursunuz.
Bana göre "hayır" mutlaka arkasından bir "Çünkü " ile gelmeli.


sevdaybike

ben orta sehpasını kaldırdım, tv yi duvara sabitledim o kadar, ev sobalı olmasına rağmen çok şükür sıkıntılı bir durumumuz olmadı...bende kızımı ilk zamanlardan beri gittiğim yerlerde bi yerleri karıştırmasını istemediğim için uyardım, bunu mimiklerle yaptığınızda etkili oluyor...şimdi bi yere gittiğinde sormadan ya da izin almadan bi yerlere dokunmuyor, çalıştığım yerde çok sevdiğim bir arkadaşım olabildiğince çocuklara yapmak istediği şey kendisine zarar vermiyorsa hayır'ı çok fazla kullanma der, çocuk eğitiminde etkili diye düşünüyorum...kolay gelsin.tiara

bazı şeyleri elleyen, bazılarını ellemeyen :}


daco

koltuklar arası yürüyerek ilerlemeye çalışırken yumuşak bir düşüş yaşadı, o zamandan beri oturmuyor bile. Bu aralar yatakta zıplamayı çok seviyor, ben yanındayken hiç sorun değil varsın zıplasın ama ben yanında yokken zıplaması tehlikeli zira yatak başı ahşap olduğundan yaralanabilir. yapma kızım etme kızım derken zıplama saati oluşturmaya karar verdim. öğle ve akşam uykusundan önce 3 şarkılık beraber zıplama saatimiz var. dolayısıyla şarkı yoksa, anne yoksa tekbaşına zıplamak zevkli değil diye düşünerek yatağa gitmiyor. odanın kapısını kapatmak bir çözüm olabilirdi veya defalarca hayır demek. ama heves hep aynı kalacaktı. Cevaplamak için Üye ol