Herşeyi elleyen çocuk mu ellemeyen mi??

_yasemen_ soruyor: 6

slm anneler ne zmn komşuma gitsem oğlum onun evinde ilgisini çeken çoğu şeyi istiyor elliyor..ben se kendi evimi oğluma göre düzenleyen bir anneyim.

sizce bebekli bir evde orta sehpa dahi kaldırılmamalımı kaldırılmalımı?
siz eviniizi bebeğinize göre düzenleyenlerdenmisiniz yoksa bibloları kaldıranlardanmı??

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


fistikcik

Bu soruya cevap ellenecek şeyin ne olduğuna ve nerede olduğuna göre değişir :)
Risk teşkil etmeyen ve bir başkasının rahatsızlık duymayacağı herşeyi elleyebilir.
Ama onun için tehlikeli olabilecek, bir başkasına rahatsızlık verecek, başkasının dokunulmasını tercih etmedği, ya da kırılmasından, bozulmasından korktuğu şeyleri ellememelidir.
Bunu anlatmak ta -şimdi taşlanacağım galiba- o kadar zor değil gerçekten.
Biraz etrafı algılamaya, hareket etmeye başladığı dönemden itibaren "Onu sana veremem canım, ama bunu verebilirim. Onu bırak, o bizim değil, gel biz başka bir şeye bakalım. O annenin canım, ellemeni istemiyorum" şeklinde anlatınca çocuk öğreniyor zaten. Çok merak ettiği ama tehlikeli olan bir şeyi almasını da "Biliyorum çok merak ettin bunu, ama sana göre değil canım. Gel biz kitap okuyalım, kuşlara bakalım. Aa, kedicik gelmiş" falan diye dikkat dağıtarak önlemek mümkün.

Ev düzenine gelince : evde çarparsa onun için tehlikeli olabilecek sehpalar vardı, kaldırdım. Makas, iğne gibi şeyleri erişemeyeceği yerlere koydum. Vazo ve diğer kırılacak eşyaları da. Prizlerde maalesef koruyucu yok. Bu yüzden dikkat ediyorum ve ona ellenmeyeceğini öğretiyorum.


ipekkusgoz

Evi çocuğunuz için güvenli hale getirmek istiyorsanız dizlerinizin üzerinde emekleyerek evinizi bir dolaşın derler.Ki evinizdeki çocuğu cezbedecek ya da onun için tehlikeli olabilecek şeyleri daha iyi, onun gözünden, onun göz hizasından görebilin.Bir de evinizde hiç bir yere kilit vurmayın derler.Eşinizin, yatak odanızda kilitli bir çekmecesi olması hoşunuza gider mi diye de  eklerler:). Orası çocuğunuzun da evi olduğuna göre onu da kilitli çekmece ile dışlamamanız gerekir.Onun yerine merakını gidermesi için alt çekmecelere kendine zarar vermeyecek şeyler koyup karıştırmasını ya da merakını gidermesini sağlayabilirsiniz.Bizim çift katlı 2 katı da cam bir orta sehpamız vardı. Çocuk için onun cam yüzeylerini ahşap yaptık, şu an oyun masası olarak kullanıyor gayet güzel.Onun dışında pek bir şey yapamadık çünkü evimiz küçük ama eşya çok.Çocuğa çok az bir alan kalıyor maalesef ama görüyorum ki biraz engelli koşucular gibi çoğu zaman koltuklardan falan sıyrılıp yoluna devam edebiliyor ,biraz bu yönünü geliştirdi sanırım. Fakat geçen hafta bir misafirlikte su sebiline dadandı. bizim evdeki su bidonu ona göre kapalı kapılar arkasında:)  olduğu için ilgisini çekti ve ben gerçekten bir ara çaresiz hissettim kendimi nasıl durdurabileceğim diye. Sürekli düğmeye basıyor ve suyun akmasını izliyor. Sonunda boş bir pet alıp altına tuttum musluğun o da devam etti eğlencesine sonra da sıkıldı zaten. Buradan ev dışında ellemesini istemediğimiz şeylerle daha öncesinden tanıştırmak gerekir sonucunu çıkardım ben.


_yasemen_

soruyu aslında şu şekilde sormak istemiştim,komşuma gittiğimizde onun büfesindeki süsleri bibloları falan elliyor ama oda nereden geldi oyuncak arabaları var büfelerinde her seferinde almaması gerektiğini söylerim oğluma onlarda alsın bişi olmaz dediler..ve böyle diye diye iyice şımarttılar oğlumu onlara karşı çok şımarıyor.ve buna karşın da acaba elleyen çocukmu ellemeyenmi diye aklıma geldi..oğlum evde neyin ellenip neyin ellenmemesi gerektiğini gayet iyi biliyor her odada ona ailt yerler vardır..cvplar için teşekkürler..


NesrinAvcu

evi evladınıza göre düzenlemenizi tavsiye ederim pedagog Adem Güneş in bu sözü hiç aklımdan çıkmaz HAREKETTE ÖZGÜRLÜK DAVRANIŞTA DİSİPLİN ..


_yasemen_

mutluanne aynı sizin gibi davranıyorum bende işte.birde o komşum hep derki ben 2tane büyüttüm hiç böyle ellemediler herşey yerli yerinde dururdu der..çok garip tabi öyle aileler de var ama çocuk bu ellemeden nasıl durabilirki herşeyi merak ediyor kefşetmek istiyor..


silky

Kızım emeklemeye basladıgı zaman ortadaki sehpayı kaldırdık. Salonumuz buyuk olmadıgı icin sehpayı kaldırmasaydık kızıma hareket etmesi icin fazla alan kalmayacaktı. Prizleri kapatmadık. Emeklemeye basladıgı zaman prizlere dogru hamleler yaptı, ama her seferinde oraların tehlikeli oldugunu guzel bir dille anlattık, kısa surede vazgecti. Bizim evdeki sınırımız kendisine zarar verecek hareketleri yapmamasıdır. Bu konuda cok net davrandık ve su anda bu hareketleri yapmıyor. Hayır kelimesini sadece guvenligi ile ilgili konularda kullanırız, ve cok nadir kullandıgımız icin etkili olur. Evimizde biblo vs fazla esya yok, bu nedenle bu konularda problem yasamadık. etrafında kucuk boncuklar olan bir mumumuz vardı, boncukları agzına sokmaya calısınca mumu kaldırık. Guvenligi ile ilgili hareketlerin dısında kızım kendi evimizde serbest davranmakta ozgurdur. Pastel boyaları ilk kullanmaya basladıgı zaman duvarları, halıları boyadı, engellemedik. Hevesini aldı, artık yapmıyor. Su anda cıkartmalara meraklı. Evimize aklınıza gelebilecek her yerde cıkartmalar var (duvarlarda, kapılarda, kucuk sehpaların uzerinde vs) Onları hic ellemiyorum, ne zaman hevesini alacak, vaz gececek, o zaman cıkaracagım. Fakat baskalarının evinde sınırlar daha katıdır tabiki. Kendi evimizde kendi kurallarımız, baska evlerde ev sahibinin kuralları gecerlidir. Su ana kadar ciddi bir problem yasamadık.
Cevaplamak için Üye ol