Hamileyken grip

nurturia soruyor: 7

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


TulinOzOz

Bende gebeyken grip oldum. Bol linonlu ihlamur iciodum ve tavuk suyu corbasi ++++


CokBilmis

Boğazın şiştiyse, adaçayı tavsiye ederim.

Ben ki antibiyotiksiz iyileşemeyen bir insandım, 30 yaşında hamile kalınca dönüm yaşadım. 4 senedir ağzıma ağrı kesici bile koymadım. Annelik hamilelikten başlayarak insanı dönüştürüyor.

Benim boğazım kocaman sivilceler şeklinde iltihaplarla dolardı. Dolardı diyorum zaira son 2 senedir hiç olmuyor. 2 sene boyunca adaçayı içerek iyileşmeye çalıştım ve her ne olduysa son 2 senedir de artık boğazım iltihaplanmıyor. Sanırım vücudumun bağışıklık sistemi bir şekilde kendini toparladı.

Her neyse :)

Ben iki şekilde boğazımı tedavi etmeye çalışıyorum:

Öncelikle karnar suyun içine dalı ve yaprağıyla adaçayı atıp 8- 10 dk kaynatıyorum, sonra hemen süzüyorum. Eğer daha fazla bırakırsam çok acı oluyor.

1. Boğazımda iltihap varsa sıcak adaçayının içine tuz katıyorum. Varsa kaya tuzu veya deniz tuzu. Yoksa karbonat. O da yoksa normal sofra tuzu da olur. Karışımı soğumaya bırakıyorum. Soğuduktan sonra bu karışımla aklıma estikçe gargara yapıyorum.

2. Eğer boğazım acıyorsa, boğazımı yumuşatmak için addaçayı sıcakken içine bal katıyorum. Sonra ballı adaçayını içebileceğim sıcaklığa gelince ılık ılık içiyorum.

Tavsiye ederim. Çok geçmiş olsun.


revve

Ilık su, bal limon tavsiye ederim..birde doktorun verdiği ilaçlardan korkmayın onlar fayda/zarar oranını dikkatte alarak ilaç veriyorlar..
Bu arada adaçayı kürü etkili bir kürdür.. fakat gebelikte kullanmaktan kaçının adaçayı düşük riskini artırır..Kendi hekimime bitkisel çayları sorduğumda özellikle belirtmişti "adaçayı içme" demişti..


CokBilmis

Adaçayı için düşük riskini arttırır diyorlar da bu konuda yapılmış bir araştırma yok aslında.

Belki risk varsa hakikaten riski arttırıyor olabilir ama durup dururken sağlıklı bir gebelikte düşük yapacağına ihtimal vermiyorum. Öyle olsa hamileliğin son dönemlerinde bol bol için ki rahat doğurun derlerdi.

Maydanoz suyuna da erken doğum riski filan diyorlar. Millet korkudan maydonoz yiyemiyor.

Ben ihtimal vermiyorum böyle bir şeye. 1 galon içmiyoruz ki neticede. İçeceğin 2-3 bardaktır en fazla.

Ama yine de içmekten çekiniyorsanız, sadece gargara ile de yetinebilirsiniz.

Ayrıca doktorlar grip için ilaç vermezler. Çünkü grip ilaçla geçen bir hastalık değil. Ancak gribin yan etkilerinin verdiği rahatsızlığı gidermek için ilaç veriyorlar. O ilaçlar da hastalığın süresini uzatıyor boş yere. Boğazım 2 gün acısın, ama bileyim ki 3. gün geçecek. Yoksa ilaç alıp acısını hissetmeyeyim diye 1 hafta kıpkırmızı boğazla dolaşmak istemem.


revve

Adının "risk" içinde bile geçmesi bence kullanmamak için gayet yeterli bir sebep..
Neden Riske atalım değilmi :) Dediğim gibi kendi hamileleiğimde adacayını sormadığım halde bana söylediği "adaçayı tüketme" demişti..bildiğim kadarıyla östrojen hormonunu yükseltiyor..

Normal zamanda benimde kullandığım bir kürdür adaçayı kürü çook etkili gerçekten..

bu arada evet grip için ilaç verilmez ama gebeyken, idrar yolu enfeksiyonu olup ısrarla antibiyotik kullanmamakta direnenler var..onun için doktorunuza güveniyorsanız zaten fayda/zarar oranına göre ilaç veriliyor..birde gebelikte kullanılan ilaç kategorileri belli zaten..


julyet

çokbilmişe adaçayı konusunda katılıyorum, ben hasta olacağımı anladığım zaman kaynattığım kekik suyu ile ağzımı ve boğazımı gargara yapıyorum, kekiğin çok iyi bir antiseptik olduğunu okumuştum. deneyebilirsiniz. 


CokBilmis

Kekiğin tadını sevmediğim için hiç aklıma gelmemişti ama çok mantıklı.

Kekik ve biberiye çayı da denenebilir. İkisi de antiseptik.
Cevaplamak için Üye ol