66 aylıkken okula başlayanlar..

february soruyor: 10

Merhabalar..oğlum,seneye eylül ayında tam 67 aylık olacak..yeni yasaya göre okula başlamak zorunda yani..bu yasa ilk çıktığında,rapor alırım nasılsa,ve oğlumu göndermem 5buçuk yaşında diye düşünüyordum..ama bu yıl rapor alamayan arkadaşlarım oldu...çocuklarının boy ve kilosu,yaşıtlarına göre fazla olduğundan,rapor alamadılar malesef...

Seneye bende rapor alamam diye düşünüyorum..çünkü,oğlum,ufak tefek bir çocuk değil..görünen o ki,seneye okul yolu gözüküyor bize..bu yıl anaokuluna başladı..

 

Çocuğu 66 aylık olup,okula başlayan anneler,beklediğiniz kadar zorluk çektinizmi?Herhangi tavsiyeniz varmı?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


nnunnis

merhaba yeğenim de 66 aylık okula başladı bu yıl ve öyle çok zorlanmadı gerçi her çocuğun gelişimi farklıdır.Üstelik yeğenim normalde bu yıl anaokuluna başlıyacakti ve doğrudan okula başlamak zorunda kaldı anaokulu deneyimi olmadan.Sizin oğlunuz anaokuluna gittiği için zorlanacağını sanmıyorum endişe etmeyin.Üstelik şu anki müfredatta zaten sanki anaokulu gibi etkinlikler yapıyorlar takip ettiğim kadarıyla.


february

Beni esas korkutan,seneye yaşıtlarıyla aynı sınıfta olmayacak olması..oğlum şubat 2008li...2007lilerden rapor alanlarla aynı sınıfta olacak...hatta 2006kasım doğumlu olanlardan gitmeyenler oldu bu yıl...cezayı göze aldılar..onlarda seneye 1e başlayacak...sınıfın halini düşünemiyorum..2006,2007 ve 2008....en küçük benim oğlum olacak yaş olarak...düşündükçe sinir oluyorum...


eda_piraye

Bu yıl 1. sınıf okutuyorum,2006'lı çocuklarla 2007'li çocuklar arasında ciddi farklar var.Çabuk sıkılıyorlar,yoruluyorlar oyun çocukları hepsi.Benim çocuğum aynı durumda olsaydı kesinlikle yollamazdım.


february

kesinlike yollamazdım diyorsunuz,ama bizim keyfimize bırakılmadı malesef...60-66ay,ailenin isteğine bağlı,ama 66ay,malesef zorunlu...rapor alamayan,mecburen cezayı ödeyecek ozaman..yani bize çıkar yolu bırakmadılar..


ozdenin_oykusu

en azından varsa şansınız ya da gidiyor mu bilmiyorum,bir okul öncesi kuruma kayıt ettirmeniz iyi olacaktırDamla

Benim oğlum 67 aylık başladı bu yıl. Velisi cok keskin sekilde başlatmayız diyenlerden başlatanlar coğunlukta oldu bu yıl oğlumun arkadaşlarından. Bu nedenle çok da azınlıkta olmayabilir. Gorduğum kadarıyla aralarında zorlananlar da var, kolay adapte olanlar da.

Her iki durumun da avantaj dezavantajları var, siz etrafınıza çok takılmadan kendi çocuğunuzun gelişimine bakarak karar vemeye çalışın. Anaokulunda kalırsa büyüklerden olacak, bu yıl mart 15 doğumlu bir arkadaşımın çocuğu anaokuluna gitme hevesini kaybetti, bir anda kendisi en büyük kalınca rekabet bitti ve arkadaşlarına bebek demeye başladı. Benim oğlumun da sınıfında anaokulundan hem kendi sınıfından, hem üst sınıftan çocuklar var. Şu ana kadar sadece el kaslarını geliştirmeye yönelik çalşmalar yapıldı , el kasları dışında akademik olarak yaş farkını gözleme imkanı verecek bir çalışma yok henüz. Ama büyük sınıftan gelen çocuklar bildiği için bizimkilerin küçük olduğunu onlara bebek diyen oldu aralarından. Evlerde de fazlaca konuştuk bu konuları çocuklar bundan da etkilendi. Bize öğretmeninin ilettiği iki sorun dağınıklığı ve çizgi çalışmalarına ilgisizliği. Kendisi umursamadığı için ona göre bir sorun yok, bu nedenle çok hızlı gelişme de kaydedemiyoruz. Bunlar benim çocuğumun karakter özelliği ama yaşla düzelmese de azalırdı elbette.

Bunu herkes söylüyordu ama biz çok önemini kavrayamamışız. Küçük büyük tüm çocuklar el yazısı işlerinde çok zorlanıyorlar. Dahası, anaokulu tecrübesi olan çocuk için uzun süre okulda yeni bilgi öğrenme yok,durmadan bir şeyler çizip boyama var. Yani bir yandan boş geçiyor, diğer yandan da çoğuna keyifsiz gelen hammaliye işlerle uğraşıyorlar. Şimdi güya müfredatı hafifletiyoruz diye bu boş geçen süreyi uzattılar. Çocuklar daha uzun süre okulda bir şey öğrenme heyecanı olmadan sıkılarak bekleyecek, sonra birden yüklenecekler. Bu açıdan şimdilik iyi ki iyi ki bu yıl başlattık diyoruz, ama şimdiki aklım olsa tavsiyeleri dinler bol bol çizgi çalıştırırdım. Oğlum yazmaya çok hevesliydi ama öğretmeyin dediler diye öğretmedik. Ama sonuçta harfleri yine öğrendi. Bu da o el yazısı harfleri yazma hevesini kırıyor, belki kendi öğrenmesine bırakmadan el yazısı hallerini yazmayı öğretmek lazımdı doğru bir şekilde.

Çevremizde çok öğretmen tanıdık var, Öğretmenler de yeni yasaya tepkililer, çalışan, emekli, hiçbir kesimde sempati duyan duymadım yaşın küçülmesine. Zorlanan minyon ya da el kasları gelişmemiş çocuğunu veren veliye biraz tepkili yaklaşıyorlar sanki. Siz başlattıktan sonra öğretmen alın anaokuluna verin derse bu da zor bir durum, böyle birkaç durum duydum hem veli hem öğretmen tarafından. Alsanız çocuk etkilenecek, almasanız 4 yıl her sorunda belki kötü hissedeceksiniz çocuğunuzun yaşından kaynaklı bir sorun olmadığını düşümseniz bile öğretmenin böyle düşündüğü önyargısı oluşacak, belki bu olmasın diye çocuğa gereğinden fazla yükleneceksiniz farkında olmadan. Ama çocuğunuzun yaşı 2-3 ay büyük olsa belki ne öğretmen ne siz pek de sorgulamayacaksınız yaş konusunu, her çocuğun gelişimi farklı deyip geçeceksiniz.

Bir de sosyal tarafı var, öğretmenin tutumu anaoklundan çok farklı. Çocukların iletişimi içinde değil devamlı. Çocuğun tenefüste daha önce tatmadığı bir özgürlük var. Bir anda iplerden boşalmış gibi oluyorlar. Oğlum gibi fazlaca özgüvenli olanlarda bir azma potansiyeli oluyor. Bu durum daha çekingen çocukları korkutuyor olabilir. İlk birkaç hafta çocuğumuzu tanıyamadımız durumlar oldu hem okuldan duyduklarımızda hem evde, neyseki çabuk toparlandı.

Velhasıl, biz memnunuz başlattığımıza, şimdilik. Siz de çocuğunuza göre karar verin ve her iki durumda resim, boyama, çizgi sevgi ve becerisini geliştirmeye çalışın, çünkü biraz hattat gibi yetiştiriliyorlar sevmeden çok zor :)


february

çok teşekkür ederim..güzel bir şekilde özetlemişsiniz...


melikemut

merhaba benım kızım subat 2007 dogumlu melesef basladı okula.3 yıldır krese gıdıyordu.hıc yasamadıgımız seyler yasıyoruz.kımseye vurmayan kızım hakkında hergun sıkayet bırırlerıne vuruyor dıye.etkı-tepkı bu ama arıza ebeveynler varya onlar yuzunden depresyona gırdık.cocuklar bır sekılde alısıyor canım yazı yazmak zorlanıdıgı bır konu ama asıl sorun gercekten de kendını bılmez anneler.cocuk bunlar ennıhayetınde hepsı oyun cagında sure tanımak lazım.oyun oynarken carpısmıs ıkı cocuk.dıgerının annesı benı nasıl azarladı anlatamam.lutfen sevgılı anneler unutmayalım kı bunlar daha cok kucukler ve derslere bogulmak agır gelıyor belkı de sırf bundan bıle huysuzlasabılırler.

okul secımıne cok dıkkaet etmenı onerıyourm ozellıkler de ogretmen cok onemlı.bız sıkıntı yasıyoruz bu konuda

sevgılerongunimo

bizde bu sene maalesef başlamak zorunda kalanlardanız :( hala da içimde yaradır oğlumun 1 sene oynama hakkını elinden aldılar rapor getirmezseniz başlar dediler rapor alamadık ve başladı halinden çok memnun okumayı çözdü bile ama ben zaten bir çok çocuğun bunu başarabileceğini düşünüyordum benim derdim duygusal olarak zorlanacaklarına dairdi çok şükür bizim sınıf sadece 2007lilerden oluşmuş öğretmenimizde iyi hatta üstüne üstlük bir de mental eritmetiğe devam ediyor ödev yaparken illaki zorluk çıkarıyor ama bu konu her çocuk için sevimsiz :)

eğer kreşe gidiyorsa ya da anaokuluna illaki uyum sağlar ve zorlanmaz hele sınıfı kendi yaşıtlarından oluşuşursa ama 2006 lı bir de yiğenim var 2 si arasındaki farklılıkları görmemek mümkün değil 
ama ileride 2006 ile 2007 liler farkı nasıl kapatır onu bilmiyorum farklı bir müfredatta yok sadece 2006lılar 2-3 hafta öndeler 2. sınıf için belirlenmiş bir müfredatta yok oldu bitti işte 
66 aylıkken okula başlayacaksa mutlaka;
- kendi yaş grubundan sınıfın oluşmasına
- öğretmenin seçimine
- çocuğunuzun duygusal ve fiziksel gelişimine dikkat edin derim ben naçizane
iyi günler


seraparal

2006 doğumlu oğlumuzu  sınıflarda karmaşa olacağını düşünerek butik bir koleje verdik.Sınıf mevcudu 15 kişi ve öğretmenimiz her biriyle bireysel uğraştı ekim sonu harflere başladığımızda bana çok yavaş ilerliyoruz gibi geldi.Çünkü devlet okulundaki çocuklar alfabeyi yarılamıştı.oğlum okumayı eve ödev getirmeden öğrendi fakat küçükler çok zorlanmış veliler evde çalıştırmış ekstra ödevler olmuş.küçük büyük tüm çocuklar anlaşılmaz bir elyazısı yazıyor.Ve okuma sökülünce el yazısı yazıp düz yazı okuyorlar.Oğlum fiziksel olarakta iri bir çocuktu bu nedenle küçükler abi gibi görüp çok bunaltıyor çok sıkıldığını ifade ediyor. Tavsiyem imkanınız varsa kolej yada çünkü çocuklar daha fazla sosyal aktivite yapabiliyor devlette full okuma yazma çalışıyorlar. Yoksada Mevcudu az  olan okul arayın.Bu sene kızım 3 günle zorunlu 5.5 yaşa tabi minyon olduğu için rapor alabileceğimi düşünüyorum.iyi akşamlar.


Cevaplamak için Üye ol