Çocuğunuz ne zaman kendi yatağında kendi kendine uyumaya başladı?

yesimk soruyor: 8

3,5 yaşındaki kızım istiyorum ki uykusu geldiğinde girsin yatağına yatsın uyusun ama halen uyutmamız gerekiyor. Sİzce istediğim şeyi gerçekleştirebilmesi için daha erken mi? Erkense kaç yaşında kendi kendine uyuyabilir?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


ZeynepYenice

bence erken değil, 3.5 yaşındaki bir çocuk kendi kendine uyuyabilir, uykudan önce yapılması gereken (tuvalete gitme, diş fırçalama, pijamaları giymek) rutin şeyleri yapıp yatmadan öncede masal/kitap okuyarak artık uyku vaktinin geldiğini söyleyip uyumasını sağlayabilrsiniz, ilk günler alıştığı düzeni bozmak zor gelecektir ona ama kararlı bir şekilde 1 hafta bu şekilde davranırsanız, o da bu duruma alışacaktır.


nisa06

büyük kızım 2,5 aylıktan beri kendi odasında ve yatağındakendi kendine uyur.küçüğü de çok şükür odasında ablası gibi uyuyor.


reny

doğduğundan beri:)


gonca17

bence 2 yasından snraceylo04

bizim prenses de daha 1 aydır kendisi yatağına yatıp uyuyor. ama onda en çok öğretmeni etkili oldu.anne ben artık 4 yaş oldum tek başıma yatıp uyumalıyım dedi. tabi ben  duyunca bir yandan şaşırdım ama çok sevindim. bir saat ninni söylemek yoruyordu. ben okadar uğraştım ara ara yapıyordu ama öğretmeni bir cümlesi ile herşeyi halletti. şimdi gidiyor yatıyor,oda kapısı açık,koridor ışığı açık kalıyor ve kendi uyuyor.


ElifNorah

benim kucuk kizim 8 ayliktan beri kendi kendine uyuyor...ondan onceki donemde uyku egitimi verdik.Hicbir zaman herhangi bir seyin uzerinde sallamadik. Ilk baslarda alismasi zor oldu tabi ama simdi uykusu gelince hayatigina yatiriyoruz.Muziklerini ve isigini aciyoruz.kendi kendine uyuyor .


polen

bence kendisi uyumalı.kendi odasında ve yatağında.yatmadan yarım saat önce yatma zamanının yaklaştığını söylüyordum ben.zamanı gelince de giyinme vs işlerine yardım edip yatağına çıkınca üstünü örtüp öpüp çıkıyorum.eskiden sallardım,anne sallasana,babanem sallıyor dedi birkaç  sefer,azıcık işim var,benimde uykum geldi,tuvalete gitmem gerek diye atlattımşimdi kuzu kuzu yatar,uyuyamasa da yataktan çıkıp gelemez,uzanarak dinlenir(gündüzleri)
ama farklı biryere gidince rutin bozuluyor,evdeki düzen deam etmiyor,eve adım atınca düzene devam.


seres_esra

18 aylıkdı memeden kestiğim gün odasına yatırdım hiç yadırgamadı maşallah sanki hep yanlız yatıyormuş gibi şu an 22 aylık ama ayağımda sallayıp ninni söylüyorum keşke kendi kendine uyusa :)


Cevaplamak için Üye ol