çocuklara kaç yaşından itibaren aspirin verilebiliyor?

Damla soruyor: 9

Biz küçükken boğazımız ağrıyınca hemen bir bebek aspirini verilirdi, halen var sanırım ama bebeklere çocuklara aspirin verilmiyor. Aspirin yasağı kaç yaşında bitiyor?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


nercier

aspirin yan etkisi diger ilaclara gore daha fazla etken maddeye sahip bir ilac , kan siviltma ozelliginden kaynakli ayrica mide kanamalarina sebebiyet verebilmekte , tabi bunlar ihtimaller ama hic bir vakit risk istenmemekte , eskiden simdiki gibi cok secenek yoktu mesela  parasetamol daha guvenilir bir etken madde olarak  kullanilir  ...


Damla

Çok teşekkür ederim. Bana sanki aspirinin iyileştirici bir etkisi de var gibi gelirdi bilmiyorum plasebo mu. Ağrı kesici olarak da daha severim, diriltir kendime getirir, parasetamolün mayıştıran, terleten bir etki hali var. Ateşliyken uyumaya çalışırken iyi gelir ama boğaz yanmasında tercih etmem mesela almayı. Demek aspirin de benim düşündüğüm gibi masum değil.


nercier

artik daha cok kardioloji bolumunde yazilan bir ilac oldu bebek aspirinleri , bende cok seviyordum yutunca rahatliyordum :)


benan_

aspirinin viral enfeksiyonlarla beraber gelişen tehlikeli bir sendrom geliştirme riski var bu yüzden ateşli durumlarda veremiyoruz. ancak basit ağrılarda, büyüme ağrıları, diş ağrısı vs gibi verilmesinde çok mahsur yok
Damla

benan_ teşekkürler, okuduğumdan sanki çocuklara has değil genel geçer gibi anladım. O zaman genel olarak viral enfeksiyonla birlikte aspirin almamalı mıyız? Ya da bu sendrom küçüklerde daha riskli o yüzden mi çocuklar deniyor acaba?


nercier

Bende ek olarak  bunu buldum damla umarim yardimci olur :) Aspirin “antiinflamatuar” denen bir ilaç grubunun ilk üyesidir. Vücutta siklooksijenaz adlı bir enzimi durdurarak enflamasyon denen (romatizmadaki gibi) mikropsuz iltihapların önünü keser. İbuprofen (örneğin Dolven ve İbufen), naproksen (Apranax gibi) de bu gruptan olup aspirinin yakın akrabalarıdır. Aspirin çocukluk çağında artık sadece kalp ve eklem romatizması (ARA) ile Kawasaki hastalığı denen bir hastalıkta hekim önerisi ile kullanılmaktadır.

Fakat ibuprofenden farklı olarak aspirin çocuk hastalıklarında önerilmemektedir çünkü Reye sendromu denen bir tabloya neden olabildiği gösterilmiştir. Özellikle suçiçeği ve gribal enfeksiyonlarda aspirin kullanıldığı taktirde Reye sendromu görülmesi olasılığı son drece artmaktadır. Bebe aspirini olarak bilinen aspirinin adı bebeklerde kullanılmasından ziyade dozunun düşük olmasından kaynaklanır. Bebe aspirini daha çok damar sertliği olan erişkinlerde kullanılır. Çocuklarda bebe aspirini kullanılması Reye sendromu riskini azaltmaz!


nercier


"Doktor tavsiyesi olmadan, aspirin kullanılmamalı. Çünkü aspirinin en önemli komplikasyonlarından birisi de kanamadır. Bu da özellikle sindirim sistemi kanaması ve merkezi sinir sistem kanamalarına (beyin kanaması) sebep olabilmektedir."


Damla

çok teşekkürler...


Cevaplamak için Üye ol