bogazyolu enfeksiyonu ve adaçayi.?

esraaysa soruyor: 8

Kizim 15 aylik ve surekli bogazyolu enfeksiyonu oluyor adaçayi bitkisini kullanabilirmiyim acaba kizima zarari olurmu.

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


CokBilmis

Kızım değil ama ben kendimi bildim bileli boğaz enfeksiyonu olurum. Kızım doğduktan sonra onun hastalıklarını iyileştirmek için okurken, kendi müzmin hastalığımı da iyileştirdim. Bunun için iki şey yaptım:

1. Adaçayı kesin kurtarıcı. Yaprak şeklinde kurutulmuş adaçayını kaynamış suya atıp 10 dk kaynatıp hemen süzüyorum. Balla karıştırıp ılık olarak (asla sıcak değil), hatta soğuk bile olabilir içiyorum. Adaçayının da balın da mikrop öldürücü etkisi var ayrıca ikisi de boğazı yumuşatıyor.

2. Ateşim çıkarsa asla ateş düşürücü almaığım gibi herhangi başka bir ilaç da almıyorum. İlaç almak hem iyileşme sürecini uzatıyor, hem de bağışıklığımı düşürüyormuş.

Dağlara taşlara diyeyim, kızım doğduğundan beri 3 defa hastalandım sanırım.


ayberke

Cokbilmiş ne kadar güzel (az hastalanmanız maşallah).Bendede faranjıt çok sık olur.Grip nezlepek fazla olmam artık.(3 senedir grip aşısı oluyorum -hasta olsamda 2 gün bile sürmeden hafifçe geçer)Ama faranjıt ve bogaz agrısı çekerim.Nitekim olumda kreşe başladıktan sonra çok sık bogaz enf geçirmeye başladı.Kendim için agustos ayında aktardan adaçayı doğal, ekinezya aldım.Mütemadiyen tam 2 ay boyunca her gün sabah akşam olmak üzere 2 kupa bardağı kadar içtim.İlaveten içine bal , lımon , zencefil,pekmez nane limon deişik karşımlarda yaptım.Ama hiç bir faydasını göremedim.Bu arada ıhlamurla bile karştırdım.Benim bogaza anca hiç istemesemde ilaç ama tantum verde fıs fıs iyi geldi.Oğlum içinde eylü ayından beri ıhlamur ballı lımon, zaman zaman içine adaçayıda koyuyorum her zaman içiriyorum.Akşamlarıda yatmadan önce hasta olduğu zaman ise günde  3 4 kez içiriyorum.Zaman zaman zencefil de koyuyorum.Ama samimi söylüyorum hiç bir etkisini göremedim.Niyemi içiriyorum herkes faydası var diyo ya psikolojik olarak  kendimi rahatlatmak yapmamış olmamak için.Bu yüzden başka dogal yollar arıyorum.Bu zamana kadar kaç tane dr gitttiysem çocuguda götürdüysem hiç bir alternatif öneri sunmadılar sundukları ilaç önerileride evde açılmamış şekilde bekliyor.Bu arada Kadır Tugcu'yuda takip ediyorum.Onada sordum onunda önerisi ballı lımonlu sıcak su.Umarım bize iyi gelen birşeyler bulabilirm.İnternette okudugum karbonat işini denicem ilk fırsatta.Denemediğim bi o kaldı:)


CokBilmis

Anladığım kadarıyla cevap vermeye çalşayım:

1. Adaçayını ya sade için ya da ballı. BAşka bir tür çay ile karıştırmayın. Çünkü burada amaç Tantum Verde fısfıs etkisi elde etmek. Fısfısın içine ıhlamur katsanız aynı etkiyi yapar mı? Yapamaz bence, çünkü etki oranı hafiflemiş olur. Önemli olan yeterli miktarda antibakteriyel sıvı elde etmek. Sadece adaçayı içmeye çalışın. Ve asla sıcak olmasın. Sıcak boğazınızı tahriş eder.

2. Ve yine bu nedenle hasta değilken içmeniz bir işe yaramaz. BElki hasta değilken bağışıklık güçlendirmek için ekinezya çayı içebilirsiniz. Kefir içmenizi de tavsiye ederim. Ama hasta değilken içine adaçayının işe yarayacağını sanmam.

3. Kadir Bey'in ballı limonlu su önerisinin nedenini de yazayım: Bal, ilk maddede yazdığım gibi mikrop öldürücü ve boğaz tahrişini hafifletici etkisi var. Bu nedenle bal yiyin diyor. Balı tek başına yemek zordur. Balın o çok tatlı, tadını hafifletmek için de içine limon katın diyor. Su da yine aynı şekilde, balı tek başına yyemeyeceğinizi ya da çocuğunuza yediremeyeceğinizi düşündüğü için söylüyor. Ben yzdğı forumu takip ediyorum yıllardır. Orada açıklamıştı zaman zaman.

3. Tantum Verde işe yarıyorsa olay tamamen mikrobik demektir. Mikrobun yerleştiği yere sıkıp onları öldürünc esorun halloluyor, demektir. Bu nedenle asla ilaç kullanmayın. Kullanacağınız herhangi tür bir ilaç, mikroplara karşı savaşınızı hafifletir. Eğer bir yandan ilaç kullanıp bir yandan da bitkisel destekle iyileşmeye çalışıyorsanız, işe yaraması mümkün değil. Çünkü bitkisel destek sizin bağışıklık sisteminizi destekliyor. Oysa ilaç kullanırsanı, bağışıklık sisteminizi baskılamış oluyorsunuz. Bu durumda destek hiçbir işe yaramaz. Bağışıklık sistemi durduğu için, onun yerine geçecek başka ilaçlar kullanmanız gerekir. Anlatabiliyor muyum gerçi emin değilim. Tıp uzmanı olmadığım için zorlanıyorum biraz anlatırken.

4. Eğer hasta olmadan önce önlem almak istiyorsanız ortamdaki mikropları kırmanızı da tavsiye ederim. Etrafınızda hasta biri varsa Cold Mix damlatın giysilerinize. Hatta bir parça pamuğa döküp, pamuğu açıkta bırakın. Havadaki mikropları kırsın. COld mix'in ,çnde okaliptüs yağı var. O yağın kokusu ağır geliyorsa tea tree oil (çayağacı yağı) ya da lavanta yağı da deneyebilirsiniz. Onalr da mikrop kırıcı. Ayrıca hastalandıktan sonra da biraz kaynayan sıcak suyun içine cold mix ekleyip odaya dağılmasını ve odadaki mikropların kırılmasını sağlayabilirsiniz.

5. Karbonat kullanacaksanız doğrudan boğazınıza sürmeyin, tahriş edebilir. Ben koltuk altıma kullanıyorum da epilasyondan sonra bile acıtıyor, hasta bir boğazı nasıl acıtır kim bilir? Ben, boğazımda iltihab varsa tuzlu su ile gargara yapıyorum. Karbonatlı suyla da yapılabilir. Hatta adaçayının içne katıyorum doğal kaya tuzunu ve eritip soğuttuktan sonra hasta olduğum dönem boyunca banyoda tutuyorum. Tuvalete her girişimde 1-2 dk gargara yapıyorum. Tantum verde'den daha çok işe yarıyor.


Tüm bu anlattıklarım çok basit önerilermiş gibi duruyor. Ben de direndim yıllarca bu önerilere. Çözümün bu kadar basit olacağına inanmak istemedim. 34 yaşındayım ve ancak iyileşebildim. Yıllarca o kadar çok ilaç kullandım ki, şu anda geldiğim noktaya inanamıyorum. Bu nedenle sık sık ilaç karşıtı yazıyorum. Antipati de yaratıyorum, farkındayım. Ama benim gibi 1-2 kişinin daha aklını çelsem, 1-2 kişi daha kurtulur bu müzmin hastalıktan diye ümit ediyorum.
Bu arada ben hiç grip aşısı olmadım.

Umarım siz de tez zamanda kurtulursunuz.


ema

  Ben olayı şöyle çözüyorum.Hasta olacağımı anladığım an (halsizlik, boğaz ağrısı gibi belirtiler) 2 çorba kaşığı balla yarım limon suyunu karıştırıp içiyorum ve oğluma da 2 çay kaşığı veriyorum.O gün süper geçiyor her sabah yapıyorum 1 hafta boyunca...Eşim hasta oldu 2 defa kış boyu bana geçmedi ve oğluma da geçmedi sadece bir kere dişle beraber 6.hastalık geçirdi oğlum...


  Bu arada doktorumun bilgisiyle 9.aydan itibaren bal vermeye başladım üstelik karadeniziliyim ve hakiki karadeniz balı verdim herhangi bir reaksiyon olmadı.Ama bunu örnek alıpta siz de vermeyi denemeyin (bahsettiğim 1 yaş öncesi bebekler için).

  Ada çayı aldım deneyeceğim hastanedeki dahiliye uzmanı arkadasım "oğlum gece uyumuyor ne önerirsiniz " dediğimde "ada çayı iç" demişti.Bunu da belirtmeden geçemedim.

  Dilerim çabuk atlatır ve bir daha hasta olmaz.esra_26

arkadaslar bugun gazetede okudum  limon adaçayını etkisiz kılarmış bilginize


ayberke

Çoknilmiş güzel yazmışsın ve ayrıntılı öncelikle teşekkür ederim.Yazan diğer arkadaşlarada teşekkür ederim.Coldmıx bende kullanıyorum.Coldmıxı yastıga damlatmak buhar yapmakatan daha etkili.Buharlı yaptığım zaman otacının bugusanı var onu kullanıyorum o buharda odayı daha güzel nefes alınabilir yapıyor.Ama bu ikiside geçen gece oglumun burnunu açmadada etkili olmadı.Coldmıxı okula kreşe giderken bile giysisine damlatıyorum.
Adaçayında ise o bir sürü karışım denedim denememin sebebide hep işe yaramamazlıktan faydasını görmedikçe yeni bir şey denedim.Hep biz şunu yapıyoruz çok etkili vsvs..ama bizde etkisini görmedim.
Bala gelince halıs dogal balı kastedmiyorum ama balında faydalı olduğunu pek düşünmüyorum.Malum bogazda oksuruk vs gıcık olduğunda herhangi bir şeker, küp şeker de yeseniz o anki rahatsızlığınızı geçirir.Anlık çözümlerdir ama çözümdür balda bence bu nedenle aynı kategoride.
Grip aşısınında gerçketen faydasını görüyorum.Olmakta zorundayım bundan sonra.daŞıkayetçide değilim.(KRONİK RAHATSIZLIKLARDAN DOLAYI)Gerçektende az grip vs oluyorsunuz ve çok hafif atlatıyorsunuz.Ama tabi burdan herkese grip aşısı olun demiyorum.Nitekim çocugumada yaptırmıyorum.
Ben genede başa dönüp sade adaçayını ballı denicem eski tecrübemde bir değişiklik olursa yazarım.
Karbonata gelince onuda denicem o kadar çok şey denedimki yanında çok önem arzedeceğini düşünmüyorum.Maksat çözüm bulmaksa.Zararlı olacağınıda düşünmüyorum.Çok çok faydasını göremem diye düşünüyorum.Bunu yeni okudum internetten tecrübe etmedim.Etmek için bogaz enf bekliyorum.(olmasak daha iyi tabi ama)
Herkese teşekkürler.


CokBilmis

Balın antimikrobiyel yani mikrop öldürücü özelliği olduğu ispatlanmış bir husus. Ben organik bal alıyorum, şekerden elde edilen ucuz ballarda mikrop öldürücü etki kalmamıştır muhtemelen.

Bir de "bize faydası çok oldu" derken ne kastedildiğine bağlı. Bu tür bitkisel destekler hastalığı ilaçsız yenmeye yarıyor. Yani ilaç yerine geçmiyor. Vücut hastalığı kendisi yeniyor esasen ama bitkilerin mikrop öldürücü etkisinden destek alıyor. Yoksa, bu bitkiler ilaç değil ki 1 hafta adaçayı içtim, zımba gibi oldum diyebilelim. Eğer her hastalıkta bunları dener ve bağışıklık sisteminizi ateş düşürücü, balgam söktürücü, antibiyotik vs ilaçlarla baskılamazsanız kesin işe yarar.


ayberke

Bende çocugum için özellikle ilaç kullanmamaya çalışıyorum.Lakin herkesin kesin işe yarar denen şeyler nedense bizde işe yaramıyor.Sorunda zaten burda.Aylardır coldmıxı kullanıyorum, ballı lımonu kullanıyorum ihlamur içiriyorum, hasta olduğumuz zamanlarda hiç bir etkisini göremiyorum.Hele sizin yazdığınız gibi zımba gibi oldum nerde.Yeterki hastalık gitsin.Cevaplamak için Üye ol