19:30-20:30 arası uyku sorunu

ayssegulll soruyor: 9

Merhabalar.Benim 3 aylık olmasına 5 gün kalan bir kızım var.Doğduğundan beri Tracy Hogg yöntemlerini uyguladım.3 saatte bir besleyip 3 saatte bir 1.5 saatlik gündüz uykusuna yatırdım.yatmadan önce sakin ışığı açmadan klasik müzik eşliğinde banyo 2 ayı dolunca masaja da başladım.Gaz problemi ve sarılığı vardı ilk başta ama onun haricinde gece uykuları sorunsuzdu.İlk başlarda gece 2 ve 5 te daha sonraları sadece 5 te uyanmaya başladı.ve şimdi çok nadir 6:30 da uyanıyor kalkma saati 7 olduğu için emzikle sakinleştiriyorum.Ama son bir aydır akşam 7 de yatağına koyuyorum saat 19:30 olunca uyanıyor bazen 20:00 da uyanıyor ve uykuya dalamıyor.Ona kendi kendine uyumasını öğrettim Tracy hoggun şşşh pat yöntemiyle ve artık son iki haftadır ne gücüm kaldı ne de sinir sistemim.bazen dayanamayıp bağrıyorum çocuğa ki bu beni daha da yıpratıyor.Herşeyi denedim.Gündüz uykularını iyi alsa da aynı az uyusa da aynı sorun.Acaba aç mı kalıyor dedim 18:00 da kaldırıp yedirip banyo masaj sonra tekrar emziriyordum ama bu sefer o mamayı da vermeye başladım.Bazı günler koyduğum an uyuduğu oldu ama o bazı günlerde farklı olan ne yaptığımı bulamadım.Yatağına koyuyorum 1 saat sonra uyanıp ağlıyor.Gaz değil farklı bir sancı desen kundağını çözüyorum onu ayakta tutuyorum ağlamıyor gayet mutlu bakıyor ama uykusu var biliyorum.zaten mümkün değil bir bebeğin 19:00 -19:30 dan sonra yatması gerek.18:30 da yatırmayı denedim 19:00 da denedim.Gün içinde onu yormamaya dikkat ettim.Ona beyaz gürültü sesi dinletmeyi denedim o da olmadı.İşin içinden çıkamadım lütfen yardımcı olur musunuz.İlk başta uykuya dalıyor ama haftada sadece 1 veya 2 kere uyumaya devam ediyor sonra uyanıp 20:30 a kadar uyumakta zorlanıyor.Sonra bir daldı mı uyanmıyor ben 23:00 da kaldırıyorum besliyorum.koyuyorum emzik bile vermiyorum kendiliğinden uyuyor bazen 7 ye kadar kesintisiz bazen 6:30.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


meriden

Ben olsam bu kadar saatlere takilmazdim. Az buçuk tabi saatlere bağlı kaldim bende hep fakat bu insanda stres yapıyor. Bende tracy hogg okudum fakat uygulamadim. Robot değil kimse. Bebek 3 aylik olunca zaten bilinç açılmaya başlıyor.  Bizim oğlan şimdi 4 yaşında.  Devamlı doktor kontrolü ile büyüdü o da her gittiğimizde söylerdi sorardi şunları yapiyor mu ve şimdi şöyle olacak diye. 1 yaş civarına kadar sanırım iki uyku uyuyordu. 7 gibi uyanıp 10.30 11.00 civarı ilk uzun uyku sonra 15.00 15.30 gibi ikinci kısa uyku akşam 19.30 civarı gece uykusu ama hep birlikte yattım emerek uyudu sonra kalktım ben. Sonra saatler kayıyor anlıyorsun bunu zaten aktiflesiyor. sabah uykusu öğlen e kaydı ikinci uyku kalktı.  yani tek uzun gündüz uykusu oldu 1 yaş civarı.  akşam yine aynı saat gece uykusu. 9 aylıkken bir ara kaç gün öğlen çok zor uyudu hemen uyku kitapları filan aldım :) ama geçti kendiliğinden.  Uyumuyorsa o anda kendine de stres yapmadan ertele uykuyu biraz. ucunda ölüm yok ya allah korusun. Biliyorum saatlere cok takinca stres oluyor bebekler de çok hassas anneden hemen onlara geçer.  not tutuyordum bazen her gün kaçta ne yedi ne zaman uyudu. Şimdi olsa yapmazdim. keşke rahat olabilseydim. dediğim gibi ama az buçuk saatlere bağlı olmaktan yanayım fakat kasmadan. Uyumuyorsa o anda bebeği kaldırıp biraz ev içinde gezdirip yarım saat sonra tekrar denemek. ama illa da tracy hogg diyorsan bilemem tabi. bana uymadi bebeğim o benim robot değil ki. yanlış anlama bu benim hissim. bu zamanlarin tadini çıkar bana da derlerdi insan sonra anliyor o mışıl mışıl uysal bebek halleri geçiyor zamanla :) 


babu

Masallah ne kadar guzel bebeginizin uyku duzeni. Siz ne kadar duzen tuttursasniz da donem donem sapmalar ve hic anlam veremediginiz sorunlar olabilir. genelde zamanla da gecer. Kesinlikle yargilamak icin soylemiyorum ama bu uyku duzeni meselesi 3 aylik bebege bagirmaniza yol acacak kadar sizi geriyorsa belki biraz kendinizi esnetmeyi deneyebilirsiniz. Bunlarin o kadar onemli olmadigini, gelip gecici oldugunu tracy hogg'u okuyup uygulayamayan milyonlarca anne oldugunu kendinize hatirlatmak belki iyi gelebilir. biraz gulumsetir belki diye sunu gonderiyorum: http://poyrazvebaskaseyler.blogspot.ae/2010/10/uyku-egitmenleri-dunyasn-sarsan-son.html

instagram'da hihieved'i takip ediyor musunuz? kitaplar insana tum bebekler mukemmel bir duzene sahipmis ya da olmaliymis hissi yaratiyor ve gereksiz yere gerebiliyor. gercek hayati gorurseniz bahsettiginiz uyku duzeniyle dunyanin en sansli annelerinden biri oldugunuzu farkedeceksiniz. olmadik saatte uyanip uyumamasi sinir bozucudur eminim ama belki o sirada o kadar gerilip niye uyumuyor diye panik olmasaniz uyuyacak. cok aci ama dogru. kolayliklar dilerim
ayssegulll

Cevabınız için teşekkür ederim.Zaten ilk doğduğundan beri uyguladığım için yaklaşık saatlerde uykusu geliyor gündüz uykularını hememn hemen de yaklaşık saatlerde uyanıyor.Ekstra şu saate uysun demiyorum.ama 1.5 saatten fazla ayakta kalamayan bir çocuk zaten.Onun kitabında da zaten diyor bir bebeği saate bağlı bırakamazsınız kesinlikle uykusu gelmeden koymam uykusu gelince ayakta tutmuyorum o kitapta anlatılanlar program değil genel olarak binlerce bebeğin ortak bir noktasını bulup yazmış.Belirli bir düzen ve yaklaşık saatler.18:30 ile 19:00 arasında çok fark yok ama bebekler için bu böyle olmuyor.elimde alıp gezdirsem kendini gezmeden uyumamaya programlıcak yeni bir alışkanlık sıkıntı çok yaşayan gördüm çünkü onları yaşamaktan korkuyorum çünkü sinirlerim çok hassaslaştı artık.emerek uyuyan bebek yatağında uyanınca ağlayıp aynı konforu arıyor malesef yeni uyku sorunları ama sizin dediğiniz gibi uykusu olmasa huysuz davranmaz hem uykusu var hem uyumuyor uyuuduğu zaman neden uyuyor uykusu yoksa onu bir türlü anlamıyorum taamm bebek bu saati saatine uymaz ama haftanın 2 günü haricinde hep böyle yapıyor.


ayssegulll

size de çok teşekkür ederim gönderdiğiniz yazı için.haklısınız benim de gerginliğim çocuk üzerinde böyle bir etki yaratıyor olabilir.kendimi çok yordum çünkü gaz sancılı bir bebekti ve sarılıklıydı gündüz uyumasın diye geceleri de uyusun diye 2 ay uğraştım.belki de bu kadar zorlamasaydım kendimi böyle güzel bir uyku düzeni olmıcaktı ama lohusalığım 2 ay devam etti yanımda yardım edenim yoktu eşim de çalışıyor o yüzden o da elinden geldiğince yardımcı oldu ama sürekli yanında duran bir annenin yerini tutmuyor.emineaslihan

Benim kızım hep gazlı ve zordu. Şu an Beş buçuk aylık ve uyuya bildiği her anı uyuması için fırsat veriyorum çünkü gazlı olduğu için uykuları çok düzensiz de. Bence 6 aydan önce bir bebeğe düzen oluşturmak Hem onun için hem anne için zor bir iş gibi geliyor bana. 


meriden

Bende hep yanlizdim hala da öyle eşim şehir Dışı çalışıyor ben haftalarca 24 saat yalnızım hiç yardimsiz. ondan zaten biliyorum düzenin çok önemli olduğunu.  Tecrübe ettiğim için diyorum. Germeyin bunun analizini yapmaya çalışmayın. bu kitaplar insanın kendi iç sesini unutturuyor. Anne iç gudusu denir ya hani. Belki sizin kokunuzu alnak istiyordur esirgemeyin kötü alisir diye. Birde karakter bu..bizimki tam kucakciydi artık kangeru alıp öyle dolaniyordum ellerim bosalsin diye. Ve inanin eeen güzel zamanlardi bir saniye pişman olmadim. ve kangeruda hemen uyuyordu hoop yatiriyordum. Doğal ı bu zaten. Eskiden aile geniş ilgilenen çok.  şimdi bir kişi sadece. Çok da faydasını gördüm.  Günlerce duş almadigimi biliyorum. Ama maşallah oğlum uslu hassas düşünceli tabi dönemsel inatlari oluyor ama bu da normal.

ve lütfen minik bebeğe bagirmayin travmatik birşey bu onlar için.  değmez.  Alışır ne demek...ilgi alaka şefkat e alış sin tabiki. ileride sadece faydası olur. Bknz güvenli bağlanma.  


ayssegulll

güvenli bağlanma adlı kitabı da okudum.anneyim şefkati hiç esirger miyim ama bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak en güzel bağ değil midir.herhangi bir kitap veya belirli bir yöntem değil ki benim uyguladığım bebeğimin isteklerine göre günümü düzenliyorum.ona kendi kendine uyutmayı öğretip ilerde sorun yaşamamasını istememek ne kadar yanlış olabilir.kucakta uyumaya alışan çocuk sürekli uyku problemi yaşar belirli aydan sonra.bütün gün onunla konuşuyor şarkılar söylüyorum onu uyutana kadar yanında kalıp bazen başımı yastığının yanına koyuyorum.başka yöntemleri bilmem ama tracy hogg bu işin hakkını veriyor.ben onun hem bebekle güzel bağ kurup iletişime geçme hem de ihtiyaçlarını zamanında karşılama yönteminden çok yararlandım gerçekten tüm anneler denemeli.gaz sancılı ve sarılıklı bir bebeğe o kadar büyük sabır göstereerek bu yöntemi uyguladım ki şimdi gece kesintisiz uyuyyor.yani ben o kadar uğraşmasaydım uyku düzeni böyle olmayacaktı . gündüz uykuları bazen aksayabiliyor burun tıkanıklığı sorunu yaşıyor ama geçici biliyorum.şimdi bir uzmandan bekledğiim maili aldım soruma cevap gelmiş büyük ihtimal burun tıkanıklığı ve üzerindeki battaniye sorun olabilir tabi hergün değişiyor.bebeğime bağırmak inanın en son istiyeceğim şey hatta burda bebeğine bağıranlara da tavsiye veren biriyim ama bir anlık geliyor sonra çıkıyorum salonda sinirimi atıp giriyorum içeri o arada babası da yardımcı oluyor bana sağolsun.ben kucakta ya da emzirerek bebeğin çok kolay uyuytulacaığnı biliyorum ama bunlar gelecekte bana ve kızıma sorunlar doğurucağını biliyorum o yüzden uyuyana kadar onun yanında kalarak yatağında uyumasına yardımcı olmayı daha sağlıklı buldum.lohusalığımın uzun sürmesi ve yardımcı olan birinin olmaması sinirliliğimi tetikledi ama şuan baktığımda mutlu bir bebek görüyorum kucağımda uyutmayarak yanlış yaptığımı düşünmüyorum. bebek karakterlerinde kucakcı memeci diye ayrılmıyor kucak bizim onu ağladığında kucağımıza almamızla alışkanlık haline gelir oysa o beni kucağına al demiyor uyumak istiyorum beni uyut diyordur anneler bu yöntemi seçtiğinde size bağımlı bir şekilde uyur bunu bilmek için illa okumak gerekmiyor bu site içinde bunları yapmış binlerce annenin sorunları yazıyor etrafımda birsürü anne görüyorum bebek uyumuyor kucaktan inmiyor artık dayanamıyorum napıcam diyen alt komşumuzun 3 yaşşında oğlu bazen gece saat 3lere kadar uyuysmıyor neden memede uyuytulmuş sütten kesilince sallanarak uyuytulmuş şimdi hiç bir yöntem onu uyutmuyor evde huzursuzluk bu örnekleri gördükçe ne çocuğuma ne kendime böyle bir eziyet yapabileceğimi düşünmüyorum.yine de cevabınız için teşekkür ederim her annenin kendi tercihidir sevgiler.


oskedist

ayssegulll ben bir tek şeye takildim sorunuzda, üç saatte bir 1,5 saat uyku demissiniz. Benim kızım ilk iki, iki buçuk ay ogle uykusu neredeyse hic uyumadi. Ucuncu ayda gunde iki uc kez 45 er dk lık uykular başladı. Dördüncü aya doğru ilerliyoruz suan ayni duzen devam ediyor. Geceleri de saat basi uyansa da 10 saati dolduruyor gibi. 3 4 aylik bebeklerin uykuları ilk aylarına göre azalıyor. Sanırım bebeğinizin öğlen uykuları yettiginden gece uykusuna geçişi zorlaşıyor artık. Ogle uykusunu kisaltmak ihtimal dahilinde olabilir aklınızda bulunsun.


ayssegulll

malesef uykusu oluyor bebeğimin yani gereğinden fazla uyumuyor uykuya dalıyor fakat sürekli uyanıyor gün içinde bir saatlik bir fazla uyku alsa bile bazen gündüz uykusunu iyi almadığında yani gündüz uykularından erken uyandığında da bu sorunu yaşıyorum.bir bebeğin ilk 0-1 ay 18-21 saat uyuması 1-3 ay 16-18 saat uyuması gerekiyor.yani kendinizin de söylediği gibi gündüz uykusunu iyi uyumamak gece kesintisiz uyumasına engel.karın ağrısından ya da rüya görmüş olabileceğinden şüpheleniyorum.bir de burun tıkanıklığı vardı.ama ekstradan bebek uyku sorunları hakkında bilgi sahibi olan bilinçli annelerin de önerisini almak istedim.Uykularının aylar geçtikçe kısalma konusunda haklısınız. 4 aylık olduğunda 2 uykuya düşürücez gündüz uykularını ayakta kalma süresi de uzayacak ve daha sonra bir uyku olarak devam edecek cevabınız için teşekkürler.


Cevaplamak için Üye ol