ÇİŞ OLAYI:))

PRENSESIMMM_2010 soruyor: 10

selam

benim bebiş bu ara kelimeleri tekrarlamaya başladı ve sürekli ne dersem aynısına benzer sesler çıkarıyo ben bir müddettir her alt değiştirmede çiş mi yaptın bak yaparken söyle falan diye takılıyodum ve bezini açında eegg eegg diyodum dün yine bizini bu şekilde değiştirdik ve kzıım çişş eegg yapmışsın falan dedim oda bana çişş eegg eegg dedi neyse bugün bizimki koşarcasına yanımdan uzaklaştı ve anneee çişşş çiişşşş dedi inanamadım önce sonra altını yeni değiştirmiştim baktım kakasını yapmış ve değişştirdik şimdi sorum şu:

ben nasıl davranmalıyım bu öğrenilmiş birşey gibi geliyo lazımlık almalımıyım çook erken gibi ama bizim ailede genetik sanırım genelde en geç 1 yaşında çiş olayını herkes söylemiş annemim çocukları yani bende dahil...bu tür şeylerin kendiliğinden zamanı gelince olmasından yanayım tanıdığm bir nöroloji uzmanı kendi haline bırakmak lazım yoksa sonradan bebekliğe dönüş yaşar çocuklar diye söylemişti en azındna o kadarını hatılıyom tabii o zamna çocuğum olmadığı için pek dikkatli dinlememiştim yanlış davranıpta bu durumu da göz ardı etmek de istemiyorum tecrübeli anneler bana yardımcı olursanız çok sevinirim...

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


zehra

bezsiz bebek grubuna bakarsan faydalanabilirsin diye düşünüyorum. CokBilmis

Aman bu dönemi sakın kaçırma. Erken fian değil. Ben kızımı 9 aylıkken tuvalete oturtmaya başladım. 1 yaşındna beri altına kesinlikle kaka yapmadı. Çok büyük rahatlık. Çiş için zorlamadım. Yavaş yavaş onu da söylemeye başladı.

Lazımlık da önermem, doğrudan tuvalet adaptörü kullan. Ben kendi tecrübemi blogumda anlatmıştı http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2010/12/tuvalet-egitimi-ne-zaman-verilmeli.html

Erken diye düşünme sakın. Kakalarını çok erken fark etmeye başlıyorlar.


PRENSESIMMM_2010

teşekkürler arkadaşlar bezsiz bebek grubunu inceledim ama genelde 12-15-20 ay arası çocuklardan bahsediyolar bizimki 10 aylık...ÇokBilmiş okudum tebrikler gerçekten benim bir akrabamda aynısını yapmış hatta doğduğundan beri başlarlarmış eskiden bu eğitime ne kadar doğru işte onu bilmiyorum kararsızım:((((gerçi beyninin %1 ini kullanabilen kuşa bile çişi yapması gereken yere yapmayı öğretti eşimin halası:))) bizim bunu bu zamane bebeklerine mi öğretmemiz sakıncalı olacak yani uğraşırsak sessiz sakin başarırız ve doğru olur sanırsam ama bilemiyorum ben biraz daha araştırmalıyım keşke bilgiis olanlar drlarının ne dediklerini de ne önerdiklerini yazarlarsa çook memnun olurum açıkcası...sevgiler...


CokBilmis

Ben zamanında araştırmıştım. Kısaca yazayım: Bu konuda doktorların 3 farklı görüşü var.

1. görüş: Tuvalete çıkmak da uyumak, yemek yemek gibi bir vücut fonksiyonudur. Karnının acıktığını, uykusunun geldiğini nasıl ki çocuk fark edebiliyorsa tuvaletinin geldiğini de fark eder ama kendi kendisine halledemez elbette. Bu durumda anne ilk gündne itibaren çocuğunu gözlemleyerek, tuvalet ihtiyacı geldiği zamanlarda bebeğini tuvalete tutarak çocuğu kakanın tuvalete yapılacağı yönünde şartlandırabilir.

2. görüş: Tam tersini söylüyor. Kakayı ve çişi tutmamızı ve bırakmamızı sağlayan kaslarımızı 2 yaşından sonra kontrol edebildiğimizi, çocuğun bu süre içerisinde kesinlikle tuvaletini yapması için zorlanmaması gerektiğini, zamanı gelince zaten her insanın kendi kendine tuvaletini yapacağını söylüyorlar.

3. görüş: Bunlar orta yolcular. Bebeği çok küçükken tuvalete tutmanın anlamsız olduğunu ama  2 yaşındaki çocuğun da tam inatlaşma döneminde olduğundan tuvalet eğitimi de dahil bu yaşta hiçbir eğitimin verilemeyeceğini; en uygununun çocuk bağımsız olarak oturmaya başladığı zaman tuvalete oturtarak ve asla zorlamadan, çocuğun kakayı tuvalette yapmanın daha rahat olduğunu fark etmesinin uygun olacağını söylüyorlar.

Her 3 görüş için de bir araştırma yok. Yani hangisi insna psikolojisine uygun, hangisi değil bilinmiyor Bilimsel bir kanıt yok. Annelerin içgüdüsüne kalmış. Ben o zamanlar düşündüm ve şöyle bir çıkarım yaptım:

Anneannelerimiz zanında ve halen Kırgızıstan, Türkmenistan gibi yerlerde çocuk bezsiz dolaştırılıyormuş. Zaten hazır bez ya yokmuş, ya da pahalıymış. Kumaş bezin ise temziliği vakit alıyormuş. Hem tarla ile, hem ev işleriyle hem de 6 tane çocukla uğraşan kadın için bez elbette bir yük. Benc eilk gündne itibaren bebeğin altının açık bırakılmasında bir sakınca yok aslında ama ben sezeryanla doğum yaptım. Bebeği kucağımda taşımak, eğilip kalkmak beni çok zorluyordu. Bebeğimde pişik olmaması için gün içinde sık sık altı açık yatırıyordum ama tuvalete götürmeyi hiç denemedim. Tuvalete tutmak benim için yorucu olacaktı.

Ama 2 yaşına kadar da beklemek istemedim. Çünkü çocuk yürümeye başladığı andan itibaren bağımsızlaşıyor ve senin söylediklerini değil kendi istediklerini yapmak istiyor. Oyun oynamak varken kim tuvalette vakit harcamak ister ki? Ayrıca tamamen katı gıda ile beslenen bir çocuğun kakasını temizlemeye çalışmak ne demek, bunu ancak çeken bilir :) Bebek kakası güzel oluyor da, pirzola yemiş bir çocuğun kakasını temizlemek hem anne için, hem de ocuğun kendisi için eziyet oluyor.

Ben orta yolu seçtim. Kızım 9. ayında kendi kendine çok rahat oturabiliyordu. Ben de klozet adaptörüne oturtmaya başladım. Bazen yaptı, bazen yapmadı. Kazaen birkaç defa kakayı çişi yakalayınca olayı kavradı. Klozette kaka yapmak daha rahat geldi. Hep aynı saatte oturduğu için bağırsakları düzene girdi. Aynı saatte kakasını yapmaya başladı ve 12. ayından sonra asla altına kaka yapmadı. Çiş konusunda ise sık sık tuvalete götürmek zor geldi, bezlemek daha rahat. O nedenle beklemeye karar verdim. Şu anda 21 aylık. Altı açıksa çişini söylüyor, bezi varsa altına yapıyor ama yaparken de söylüyor yaptığını :)

Bence önemli olan hangi yöntemi uygularsan uygula çocuğa karşı baskıcı olmamak. Yani çocuğa baskı uygulamayayım diye 3 yaşına kadar bekleyip, sonra çocuğun kendi kendine söylemediğini görüp tuvalet eğitimine başlayan anneler var. Kimisi hamile olduğu için, kimisi çocuğu yuvaya göndereceği için, kimisi eşşek kadar adamın altından kaka almak istemediği için başlıyor eğitime. Ama bu seferde gece yatağına ya da saşondaki halının üzerine kaka yapan veya "çişim yok" dedikten 5 dakika sonra ortalığı su gölüne çeviren çocuklarına karşı sakin kalamıyorlar. E, bu durumda, ne anlamı var 3 yaşına kadar beklemenin? 3 sene bekliyorsun, sonra çocuğu zorlamaya başlıyorsun. Ama bazı çocuklar da var ki hakikaten kendi kendilerine bezlerini çıkartıyorlarmış. Artık şans işi oluyor o yaştan sonra sanırım.

Bence her anne ve bebek için değişir tuvaet eğitimi yaşı. Ben tembel bir anne olarak kaka temizlemek istemediğimden erken başlamıştım ve mutluyum :)


PRENSESIMMM_2010

verdiğin biligler için çook saol çok işime yaradı ufaktan başlıyacağım bakalım acelemiz yok nasılsa:))sakinim ben bebeşime karşı sürekli konuşa konuşa zaten papağan ettim bide kızı:)))ColukluCocuklu

Hemen konuya dahil olmak istiyorum:)) Bende Çokbilmiş'in yolundayım, bu konuda değişik fikirler var ama kızımı 9. ayından beri lazımlığa oturtuyorum, kakasını belli ediyor ve oturtunca da yapıyor. Eğitim değil alıştırma amaçlı zaten, bu meseleyi zamana yayılmış bir şekilde 2 yaşına gelmeden halletmeyi umuyorum.


CokBilmis

@ sevdeyasar: Söylemek isteyip de beceremediğimi söylemişsin :) Asıl mesele "zamana yaymak". Zamana yayınca anne de sakin kalıyor, çocuk da zorlanmamış oluyor. Oysa tuvalet eğitimi vereceğim diye 3 senedir bezlenen çocuğun altındaki bezi birden alıp da 1 hafta içinde tuvaletini söylemesini beklemek tüm aileyi yoran bir süreç. Tıpkı kendi kendisine yemek yemeyi, kendi kendisine uyumayı öğrenir gibi kendi kendisine tuvaletini yapmayı da yavaş yavaş, zamana yaya yaya öğrenmesi en uygunu benim kanatime göre.


cerenaltintel

Konuyu görmüşken yazmadan geçemem, Kızımı 9 aylıktan beri tuvalete tutuyorum, şimdilerde çişini de belli etmeye başladı, karnıyla oynuyor ve bana bakıyor, hatta bazen paçama tırmanıyor, gidelim tuvalete dermişçesine:) Bu iki aylık tuvalete tutma sonucunda sabahları ilk iş tuvalete oturtuyorum, artık iyice alıştı hiç boşumuz yok:)) yaşına gelmeden çözeriz bu işi inşallah, tuvalet korkusu, inatlaşma vs olmadan. Bir de benim yıkanabilir bez kullanmam çok etkili oldu sanırım, hazır bezler gibi çişi kakayı hissettirmemecesine emmediğinden kızım çok rahatsız olup daha kolay tuvalete alıştı.balbocegim

çokbilmiş biz seninle hemen hemen aynı süreçten geçmişiz. kızımın altından kaka temizlemeyeli çoook uzun zaman oldu ve ben bundan çooook memnunum. bende uzun zamana yaydım bu süreci. acele etmeden. gündüz bez olayını hallettik. gece yatmadan bağlıyorum yine bezini. sabah kalkar kalkmaz hemen bezimizi açıp tuvalete gidiyoruz. daha yaşına gelmeden ben tuvalete gittiğimde kızıma ben çiş yapıyorum, işte buraya diyordum. örnek olmaya başladım. önceleri 3-4 saat popomuz hava alsın diye açıyorduk bezimizi, ve oturtuyorduk klozete. zaten bi müddet sonra kaka yapacağını anlıyor insan. hemen tuvalete koşuyorduk. böyle böyle öğrendi tuvalete yapılacağını. biz önceleri klozete oturturken, 1,5 yaş civarı lazımlık aldık. şimdi genelde lazımlığa,ara sıra klozete yapıyor : )


arabaci

sizce oğlum 18 aylık olduğunda tuvalet eğitimine başlamalımıyım ?


Cevaplamak için Üye ol