İyi bir anne nasıl olunur?

iremyavuzisik soruyor: 4

Gerçekten özü nedir iyi anne olmanın, yeterli, sorumlu, düzgün bir anne olmanın temel prensipleri var mıdır? Varsa nelerdir?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


selencem

irem, sanirim benim bahsettigim disiplin bebekler icin gecerli yani 2-3 yaş öncesi ama senin laftan oldukca anlayan kocaman bir oglun var. Maalesef ben o konuda cok tecrubesizim ama ablamin 5 yasindaki ikizlerinden gozlemledigim kadariyla 7-8 arasi enerji harcatma, 8-8.30 arasi TV ve 8.30-9 arasi kitapla mayistirma ise yariyor. Sorunuzdaki yeterli anne konusu enteresan. Ben calistigim icin bazen kendimi yetersiz hissediyorum, eminim ki surekli onunla olsam gelisimi daha hizli olurdu. Ama ben calismazsam ben olamam ve uzun vadede calismam ikimiz icin de iyi birsey diye dusunuyorum. Ayrica 2-3 haftada bir de kendime vakit ayirmaya calisiyorum. Yani kiz arkadaslarimla aksam yemegi veya esimle gece disari cikmak veya tek basima gezinmek. O 2-3 saat oglumu dusunup gulumsuyorum ve onu ozluyorum ama kendimi de cok iyi hissediyorum. Bu beni kotu bir anne mi yapar, bence yapmaz :) Cunku ona duydugum sevgi, içimdeki şu kipirti... Işte bu his beni iyi anne yapar.


ikicocukannesi

iremyavuzısık,

her annenin sartları dogrultusunda hassas oldugu durumlar cok farklı. kimi anne anne sutu konusunda, kimi anne dil gelisiminde, kimi anne sosyal gelisiminde, kimi anne wc egitiminde, kimi anne beslenmesinde, kimi anne uyku duzeninde zaman zaman gerilebiliyor. bunu etkileyen durum icinde bulundukları mevcut sartlar elbette.

uyku konusunda hic duzenli olmadım, sartlarım bunu engelliyor. isten saat 18 : 30'da cıkıyorum. evde olmam kendi arabamızla gidersek ise 19:30 eger arabamızla gitmezsek 20:00'ı buluyor. evde gecirdigim vakit cok azalıyor. dolayısıyla bu az vakti daha da kısaltmak gibi bir dusunceye girmiyorum. zira mesela 21:00' da uyudugunu dusunelim, bu durumda benimle sadece 1 saat gecirecek olacak ki bu ona haksızlık:( krese giderken rica etmistik gec alıyorlardı kızımı. saat 9:45 gibi geliyordu servisi. kahvaltıyı da gec yapıyordu. cunku uyumaları  cok geci buluyor. ancak doyuyoruz birbirimize. gec yatıp gec kaldırıyorum kısaca onları.


sizin sartlarınız bambaska irem, evde dort aylık bir bebe var. henuz minigin uyku duzeni de olusmamıstır pekala. buyuk olan da doymuyordur size, ustelik aranıza bir kardes katıldı ayrıca krese de gidiyor. ne onerebiliriz ne dusunelim: cocukları paylasıyor musunuz karı koca? biz oyle yapardık kardes aramıza katıldıgında. babacık ablayı alırdı mesela, onu uyutma isi ona ait olurdu, baska odaya gecerlerdi, babacık bu seramoniyi hallederdi bende bu sırada oglusu uyutur nefes almaya vakit yaratırdım. ise yarar mı ki? bir gece buyukle bir gece kucukle ilgilenmek mesela? 

kolaylık diliyorum size. 


CiciAnne

Bence çocuğunun bir insan olduğunu farkında olan; tercihleri, duyguları ve düşünceleri olduğunu (kaç yaşında olursa olsun) kabullenebilen anne, iyi bir insan yetiştirebilecek bir annedir.

Kimsenin anneliği hakkında iyi ya da kötü diyebilecek kadar bilgiye sahip değilim ama benim kendi anneliğimden beklediğim budur.


iremyavuzisik

evet tesekkurler geribildirimler biraz su serpiyor icime... su an kucugum 1 yasina gelene kadar ucretsiz izindeyim, bu sefer bakiciya birakmaya hic razi olamadim tabii ki bedeli de hic nefes almamak...  herneyse evet her annenin hassas noktaları var yaklasimi biraz yukumu azaltiyor ve yatma kalkma saatlerinde esneklik ise yarayabilir... cocuklari paylasma isi zaman zaman basariya ulasiyor. buyuk oglum hala bana cok duskun, babasiyla yatma ritueli cogunlukla uykuyla sonuclanmiyor ama babamiz ufakligi emzirmeler arasi oyalayabiliyor... 
bence "esneklik(ikicocukannesi)" bir diğer temel prensip olabilir. diğeri onun isteklerini kendiminkilerin her daim onune koymakti(selenkat).
onun bireysel ozelliklerini kabullenen anne(mabel) bir baska prensibimiz olsun.
cunku sanki gorup de kabullenmekte tembellik ettigim zamanlar oluyor oglumun kimi ozelliklerini...
 kisa da olsa tek basima bir disari cikmam gerek yuruyus icin vs, iyilesmek icin:) 
Cevaplamak için Üye ol