Bebeğimin ilaçlarını nasıl kullanmam gerekiyor?

hselen soruyor: 10

meraba öncelikle..benim 5 aylık kızım var...15 günlükken devit başladık 3damla ve hala devam...şubat ayında ferrosanal başlanıldı 9 damla..yaklaşık bir hafta öncede acd vitamin başlamam söylendi 10 damla...devit ile ferrosanalı öneren doktorumuz aç karnına vermem gerektiğini söylemişti..şimdi bazı sayfalarda gördüm ,arkadaşlar meyva pürelerine falan katıyormuş...açıkcası sorum şu:ben bebeğim sabah uyanınca aç karnına ilaçlarını arka arkaya veriyorum...nasıl kullanmm gerek?sizler kullanıyormusunuz?kaçar damla ve nasıl????

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


polen

drunuz dviti kesmenizi söylemeliydi,çünkü fazlası da zarar.ayda 100 gr çok azmış gerçekten,kimsenin de kızmaya hakkı yok:),sizsiniz onun annesi,gerekli süt mücadelesini vemişsinizdir zaten,ama olmayınca olmuyor,boşverin akrabanın,başkalarının dediklerini,drunuza güvenin.benim iki çocuğum da anne sütü alamadı yeterli şekilde.bu nedenle tecrübelerimden edindiğim birşey:artık ek gıda işine yüklenmeye,miktarları artırmaya ve suni mamalardan da biran evvel kurtulmaya bakın.tabi bu zaman alacaktır.drunuza da şu vitamin demir takviye işini ayrıntılarıyla sorun,hatta herşeyi ayrıntılarıyla sorun ki atlamasın birşeyi.


eloskovecanuk

Açıkçası çok üzülüyorum böyle durumlarda, belli ki sizde çok üzülmüşsünüz ama 5 ay geçmiş...

Tamam bazı doktorlar mama önerme olayını abartıyorlar ama anneler de hem etrafındakilerin hem de internette okuduklarının gazına gelip mamaya çok fena bişeymiş gibi bakıyorlar. Ayda 100 gr gerçekten çok azmış, minimum 500-600 gr alması gerekirken... Keşke sağlık ocağını ya da doktoru dinleseymişsiniz. Boşuna adı doktor ya da hemşire değil onların sonuçta... 

Formül mamalardan bu kadar korkulmasın. Bebeğin ihtiyacı olan protein, aminoasit, vitamin mineral desteğini sağlıyor. .Tabi ki anne sütündeki gibi antikor, canlı hücreler içermez ama siz günde 100 ml bile emzirseniz bebek ondan şifasını alır, karnını da mamayla doyurur, kilosunu da alır, uykusunu da uyur...

Ben iki sene mama firmasında çalıştığım ve mamanın aslında bir cansimidi olduğunu bildiğim için bunları yazdım. Ben 7-8 ay hiç mama vermedim ama şanslıydım ki sütüm yeterliydi. Ama yeterli olmasaydı da içim rahat formül mama verirdim. Süt veren emziren anne oluyor da mama veren olmuyor mu, bu sizin suçunuz mu?Tabiki değil... Siz bebeciğinize ayına uygun kilosuna gelene kadar , hem formül sütünü verin hem de 5 aylık olmuşsunuz güzel elma püreleri, taze mayalanmış yoğurtlar, sebze püreleri ve vitaminlerini de verin. Gün içinde de sık sık emzirin, 2 mililitre içse bile kardır...

Sağlıkla büyüsün bebeğiniz:)fistikcik

Ayda 100 gr hakikaten az. Başından beri mi böyleydi yoksa 3. aydan sonra mı bu şekilde oldu ?
Doktorlar bebekte bir sağlık problemi olabileceğini dikkate almadılar mı ? Örneğin reflü kilo alımında ciddi azalmaya sebep olur.

Hiç mama vermeden, sürekli emzirerek sütün artmaması "normal koşullarda" pek mümkün değil. "Normal koşullardan" kastım şu : annenin süt üretine engel olacak -örneğin hormonal- bir sağlık probleminin bulunmaması ve -en önemlisi- bebeğin göğsü doğru şekilde alması. Eğer bebek etkin bir şekilde ememiyorsa göğsü tam boşaltamaz. Tam boşaltılmayan göğüsler daha az süt üretimi için beyne sinyal gönderirler. Bu sebeple süt yetersizliği durumlarında ilk önce düzeltilmesi gereken bebeğin göğsü alış şeklidir.

Aynı zamanda sık sık, bebek ne zaman isterse (5 dakika önce emmiş olsa bile) emzirmek ve emzirmeyi süre ve aralık açısından kısıtlamamak gerekir. "10 dakika bir göğüs sonra 10 dakika diğeri" gibi anlamsız söylemlere kulak asılmamalıdır. Bebek en az 20 dakika (isterse daha uzun süre) bir göğsü emmeli ve böylece tam boşaltmalıdır. Emzirdikten sonra iyi bir elektrikli pompayla sağılırsa süt üretimi daha hızlı artar.

Yukarıda bahsettiklerimden bazılarını denemiş olabilirsiniz. Eğer denemedikleriniz varsa -özellikle de bebeğin göğsü doğru alması ile ilgili olanı- mutlaka deneyin derim. "Bu saatten sonra zaten artık ek gıdaya geçeriz" diyerek vazgeçmeyin. Ek gıda ile birlilkte anne sütü vermenin sonsuz faydaları var.

Çevrenizdekiler keşke size "mama verme" diye baskı kurmak yerine bu konularda doğru tavsiyelerde bulunsalardı. Emzirmenin başarılı olması için annenin ilk fırsatta mamaya başvurması yeribe problemi çözmeye çalışması gerekir, doğrudur. Ama annenin problemi nasıl çözeceğini de bilmesi gerekir, değil mi ?

Şimdi bebeğinizin kilo alımını hızlandırmak için mama takviyesi elbette vereceksiniz. Ama bunu yaparken emzirmekten vazgeçmeyin. Yukarıda belirttiğim hususları göz önüne alın. Bebeğiniz 5 aylık olmuş. Yakında alıştırma bardağı-suluk kullanmaya başlayacaktır. Mamayı biberon yerine kaşıkla ya da alıştırma bardağıyla verebilirsiniz (Alıştırma bardaklarının bazılarının akışları hızlıdır, mamayı yavaş yavaş içirin). Böylece zaten sıkıntıya girmiş olan bir emzirme sürecini bir de bebeğin meme-biberon ucu karmaşası yaşaması sebebiyle zora sokmaktan kaçınırsınız.

Bebeğinizi her zaman önce emzirin. Sonra mama takviyesini verin. Sonra da sütünüzü sağın. Kısa süre sonra mama vermeye gerek duymayacaksınız.
Sevgiler


hselen

konu açılmışken;1 hafta önce drmuz önerdikten sonra devam sütü aldık..ama kızıma içiremiyorum..hiç beğenmedi..bende şöyle yapıyorum sabah verdiğim bi mama var onun içine katıyorum devam sütünü,gece verdiğim ayrı bi tahıllı mama var ona da katıyrm..dün sebze haşlayıp püre gibi yaptım ona da kattım hatta..yani ben mamalarda sadece su kullanmıyorum..sizce doğrumu?


polen

farklı markalar deneyebilirsiniz,bazen birkaç çeşit deneyince içtiğini bulabiliyorsunuz.artık yavaş yavaş kaşık mamaları,muhallebiler verebilirsiniz,yoğurt,sebze püresi,çorbaları,meyveler verebilirsiniz.benim fikrim formül süt ile diğer gıdaları karıştırmamanız,çünkü artık tat duygusu gelişiyor,mamayı sevmiyorsa karıştırdığınız şeyi de yemek istemeyebilir,ya da sade verince ilerde tepki gösterebilir.eloskovecanuk

aslında birkaç farklı mama deneyin..Nasılsa hepsinin tadı aynı diye düşünmeyin, bebekler çok güzel ayırdediyorlar...Bir tanesini mutlaka beğenir. Aslında kaşık mamalarının üzerinde su ile hazırlanır yazanlarının içinde zaten devam sütü var. Onlara katmanıza gerek yok, yani onları hazırladığınızda zaten süt de vermiş gibi oluyorsunuz...Çorbaya katanları da duymuştum ama tadı çok kötü oldu demişti bir arkadaşım, eğer beğenerek yiyorsa sorun yok ama zorla yiyorsa vermeyin sonra çorbadan da tiksinmesin:)


ema

Kan damlalarının mideye dokunduğunu bildiğim için hiç aç vermedim aç tabiki daha etkili ama kan değerini düzeltirken bağırsak ve mide düzenini bozmak istemedim.Demir c vitamini ile beraber alındığında midede de emilimi daha fazla oluyor bu şekilde deneyebilirsiniz.

Bir kaç gündür çay içerken bize özeniyor diye ona da bir çay kaşığı pekmez ve 100 ml su ile çay yapıyorum.Severek içiyor hem biz çay içerken sürekli istemekten vazgeçti:)Keçiboynuzu pekmezi kullanıyorum alerji durumu olmadı.hselen

tekrr teşekkür ediyorum,değerli yorumlarınız için..ilaçtan girdim mamayla devam ediyorum ama çıldırıcam arkadaşlar...en son geçen hafta gttik doktora;işte lafı yedik,hiç beğenmedi kızımın kilosunu..herobaby kaşık mama var evde dedim,yok onu vermiosun devam sütü 2nolu ve hipp marka bebe biskivüsi dedi..devam sütü ne şekil yaparsam içiremiyorum...en sonunda arkadaşım milupa sütli pirinçli,milupa tahıllı mama vermişti..sabah birini gece birini yiyodu..içine devam sütü katıyordum,normalde içmiyorya...bugün milupa beslenme uzmanına danış hattını aradım..sizlerinde dediği gibi içine devam sütü katmayın dedi..bu arada sizin günlük ek gıdanız 1çay bardağı olucak dedi..ama doktorumuz komposto tabağı kadar olucak dedim,oda bana 3 kere günde anne sütü yada devam sütü,3 kere de ara öğün dediğim gibi toplam bi çay bardağı dedi..yani mamadır püredir çorbadır toplam 1 çaybardağı..devam sütünü hiç içmiyor ama dedim 1 tatlı kaşığı elma suyu katın dedi..az önce onuda denedim almıyor çocuk,ne kaşıkla ne biberonla...ya ilaçtan hakikaten geçtim...ben nasıl beslicem,kafam kazan gibiiii..şimdi doktorum kaşık maması yok dedi...ama ben devam sütü için onuda verdim...ama hakikaten napıcam bil mi yo rum...devam sütünden yapılan yoğurdu da yemiyor..çook suçlu hissediyorum kendimi..bakamıyorum çocuğumaafistikcik

Sakin olun, doktor ve mama firması kafanızı epey karıştırmış.
Ek gıda verecekseniz kızınıza günlük sütten yapabileceğiniz yoğurt verin. Devam sütünden yapılmış yoğurdu elbette yemez, anlıyorum onu. Bebeklerin de bir damak tadı var. Biz yermiydik acaba o yoğurdu ?

Kızınızın kilo alması önemli, ama bu kiloyu sağlıklı şekilde almalı. Ayrıca ek gıdaya başlarken sevmediği şeyleri yemesi için zorlarsanız çok uzun sürecek yeme problemlerine sebep olursunuz.

Öncelikle daha sakin, sizi dinleyen, terslemeyen bir doktor bulun. (İstanbul'daysanız Sen Jorj hastanesi Dr. Osman Ayataç'ı öneririm. SGK anlaşması var, muayene ücreti cüzi bir rakam).

Sonrasında kızınızı sağlıklı besinlerle besleyin. Amaç kilo alması ise bunu sağlıklı gıdalarla da yapabilir. Sevmediği kaşık mamalarını, devam sütünü, bebe bisküvisini boşverin. Yoğurt, meyve püresi vs yedirin kızınıza. Şekersiz reçelleri var Yedigün firmasının (tatlandırıcı da yok elbette, elma suyuyla tat veriyorlar). Yine şekersiz pekmezler var. Doktorunuz onay veriyorsa yoğurduna bunları katın. Yine yoğurduna gün kurusu kayısının yumuşak içini parmağınızla ezerek, yine çekirdeksiz kuru eriklerin içini ufalayarak (yumuşak olmalı) katabilirsiniz. Kuru meyveler çok enerji içerir, sağlıklıdır ve kilo aldırır, emin olabilirsiniz.
Siz evde pişen yemeklerden kızınızın damağıyla ezebileceği yumuşaklıkta hazırlayarak tattırın ona.
Anne sütüne devam edin. Kendi sütünüze ek olarak bir süt kaynağı olsun istiyorsanız herhangi bir formül süt kullanabilirsiniz. Hiçbir mamayı sevmiyorsa kendi yaptığınız yoğurttan hazırladığınız ayranı verin bebeğinize. Hepsinden iyidir.eloskovecanuk

bizim de doktorumuz ilk ek gıdaya başladığımızda bir hafta içinde bir kase yemeli falan demişti, ki benim kızım 4 çay kaşığını anca yiyordu. Doktorlar bazen ütopik şeyler söyleyebiliyorlar.Bir kaseye geçişi neredeyse 2 ayı bulmuştu..Bu durumda mama firması biraz haklı, 5. ayda daha fazlasını yiyemez bence...

Eğer mamayı içmiyorsa yapıcak bişey yok.Ama ara ara vermeye devam edin, bir anda değişebiliyor bebekler çünkü. Ve yine her fırsatta emsin...

Kuru kayısıyı geceden suda bekletip süzgeçten geçirince çok güzel püresi çıkıyor aklınızda olsun.Bundan da minik bir kaşık tattırabilisiniz ya da yoğurduna katabilirsiniz, elma suyuna katabilirsiniz.

Mesela 1 tatlı kaşığı irmiği azcık suda haşlayın, kayısı püresi elma suyu falan bebeğin yiyebileceği kıvama getirin. Azar azar tattırın. Güzel bir enerji kaynağı...

Yoğurdu da günlük sütten mayalayın, mama ile gerçekten fena oluyor:S

Bunlar benim yaptığım ve herhangi bir sorunla karşılaşmadığım ve doktoruma da sorduğum şeyler...Umarım bebeğiniz de sever...

Ayrıca kendinizi hiiiç suçlamayın, bebeklerin bir anı bir anını tutmuyor. Siz sabırla deneyin, 1 ay sonra farkı göreceksiniz...Cevaplamak için Üye ol