Dikkat eksikliği

Ebru_A soruyor: 5

Selam, 

Kızımda dikkat eksikliği var. Gittiğimiz uzman ilaç dışında bir tedavinin mümkün olmadığını söyledi. Bu konuda alternatif dikkat geliştirici yöntemleri uygulayıp, süreci ilaçsız atlatan kimse var mı? Tavsiyelerinize ihtiyacım var. İstanbul, Avrupa yakasındayız.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Opeth

Kesinlikle tv den uzak tutun . Birlikte dikkat toplayacaginiz aktiviteler yapmaya çalışın . Puzzle . Dikkat toplama Setleri gibi yardimci aktivite araclarindan destek alabilirsiniz .erken tani önemli bu durumlarda . 


Meryem_

Dikkat suresini arttirmak icin cok etkili ve basit bir cozum olarak 'timer' kullanabilirsiniz (sorunun seviyesine bagli elbette). Ornegin cocuk ile bir aktivite (resim, elisi vb. ne hosuna gidiyorsa) yapmak uzere masa basina oturuyorsunuz. Onceden anlasin "simdi saatimizin alarmini 5-10-15 dk'ya ayarliyoruz, bu sure dolana kadar hic kalkmadan bitirebilecek miyiz bakalim." seklinde hedef koyun. Eger dikkat suresi cok kisaysa aktivite suresini de kisa tutun. Sure dolana kadar o isle ilgilendiginde sticker gibi hosuna gidecek bir odul verin. Bunu her gun duzenli olarak yapmaya calisin ve aktivite suresini yavas yavas arttirin. 


Cocugunuzu en iyi siz taniyorsunuz. Gozlemlemeye ve anlamaya calisin onu. Hangi durumlarda bu sikinti en fazla goruluyor? Ilgilendigi bir seyle ugrasiyorken de kisa mi suruyor yogunlasmasi? Dikkatini dagitan faktorler neler olabilir? Yuksek seslere, gurultuye hassasiyeti var mi? Kiyafetlerinden rahatsizlik hissettigi oluyor mu (huylanma, sikilma, ciplak olmayi tercih etme vb.)? Sizinle fiziksel temasi nasil? Ornegin simsiki sarilmayi mi sever yoksa ten temasindan kacinir mi? Kuma, cimene, haliya ciplak ayakla basmaktan cekinir mi? Bunlardan biri ya da bir kaci duyusal islem sikintilarinin belirtisi olabilir ve dikkatini yogunlastirma sikintilarinin altinda yatan sebepler olabilir. 

Cocugunuzda sadece dikkat eksikligi mi var? Eger hiperaktivite ve dikkat eksikligi beraberse konusulacak daha cok sey var :)

Ilac tedavisinin elbette cok etkili oldugu durumlar var fakat once denenebilecek her seyi yapmak gerektigine inaniyorum ben. Kisisel tecrubem de bunun dogru bir yaklasim oldugunu gosterdi. 

Cok kolay gelsin.


Ebru_A

opeth çok teşekkürler cevabınız için. TV dikkat sorunu varsa arttırıyor biliyorum ve TV saatlerimiz çok kısıtlıdır, ipad, telefon kesinlikle vermiyoruz.  Ama ben alternatif bir yöntem deneyip, ilaçsız sonuç alan var mı konusunu merak ediyorum. Brainfit ya da neuroterapi gibi...  


Ebru_A

meryem çok teşekkürler, cevabınızdan bu konuyu yaşamış ya da konu hakkında bilgi sahibi olduğunuzu anlıyorum. Kıyafetlerinden özellikle çoraplardan, ayağına dolanan herşeyden çok rahatsızlık duyar. O nedenle bu yaşa kadar kilotlu çorap giymedi. Ben de ilaç tedavisine kesinlikle karşıyım ve bir çözümü olduğuna inanmak istiyorum.


Meryem_

Ebru, 

Hiperaktivite de var mi cocugunuzda? 
Tavsiyem 'sensory processing disorder' Turkcesi sanirim 'duyu butunleme bozuklugu' konusunda biraz arastirmaniz. Genelde 'huyu boyle' olarak yorumlanan ve gozardi edilen bir durumdur. Occupational terapi oldukca etkili sonuclar verir. Sizin yerinizde olsam dikkat eksikligi ve altinda yatan sebebi konusunda guvenilir bir occupational terapiste danisirdim. 

Ilaca karsi degilim kesinlikle. Fakat gorustugumuz cocuklarda dikkat daginikligi ve hiperaktivite konusunda uzman kisiler (ABD'de klinisyen profesor) ilkokul 1.-2. yasina kadar ilacin oncelikli cozum olarak kullanilmasini onermemisti. Bu yasa kadar oylece durumun duzelmesini beklemek de dogru degil elbet. Bir occupational terapistle yapabilecekleriniz ve onun onerdiklerinin evde pratigi ile bu sorunu asmaniz mumkun.Cevaplamak için Üye ol