Ek gıda konusunda tükenmiş hissediyorum,fikri olan var mı?

haticef soruyor: 10

kızım baharı 5buçuk aylıkkenden beri ek gıdalara alıştırmaya çalışıyorum.o doğduğundan beri ücretsiz izindeyim.çok özverili olduğumu düşünüyorum ama farkındayım bu işe yaramıyor.oluruna bırakayım dediğimde yine hem ben etkileniyorum hem de bahar. 5buçuk aya kadar bir şey vermemek için özellikle çaba gösterdim,zaten 4 aylıkken ilk dişleri çıktı ve ardarda 6 dişi tamamladı,sanırım bu nedenle de memeyi bile emmek istemedi,anne sütünü bırakmasından korktum,kilo alımı çok azalmasına rağmen mama filan vermeyi hiç düşünmedim.sonra 5buçuk aylık olduğunda dr önerisiyle pirinçunu maması meyve suyu ve meyve püreleri vermeye başladım-daha doğrusu başlamaya çalıştım.o günden bu güne alışabildiği şeyler:
yoğurt, yoğurtlu tahıllı çorba,domatesli şehriye çorbası,tarhana çorbası,yediiği şeyler de yarım çay bardağı ancak olur,sabah zaten bir şey genelde yemiyor sadece kaşara benzer bir çeşit peyniri eline verirsem onu yiyor.eğer .öğlen çorba yediyse akşam bir şey yemiyor kesinlikle.aralarda biraz meyve bazen yiyor.hiçbir çeşit mamayı(evde yapıyorum)yemiyor. kahvaltı için o kitaplarda yazan şeylerin hepsini denedim yemiyor.annemin bizi büyütürken yaptıklarını da yaptım..nafile..eline vermek için krep yaptım,omlet yaptım..nafile.
bazen hiç olmayacak yemekleri pilavı,sebze püresini bile eline almasına izin veriyorum.ama faydasız. ne yapacağımı bilemiyorum.süreklş meme emmek istiyor ,gündüz bir şey yemezse geceleri defalarca uyandığımız günler oluyor.
bebeğim iki aylıkken eğirdire geldik eşimin işi nedeniyle.burada kimsemiz yok.ailem kayseride ancak arabayla antalyaya gidip oradan uçakla gidebiliyorum.çok tükenmiş hissediyorum,bazen hiç tabiatım olmamasına rağmen bahara bağırıyorum,onu etkilemek istemiyorum.yardımlarınızı bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


ipekkusgoz

Canım ya, çok küçük değil mi daha bu kadar ek gıdayla haşır neşir olacak kadar. Onun bünyesi şu anda sadece anne sütü istiyor belki.Sürekli emmek istiyorsa neden vermiyorsunuz. Sorunuzun bir yerinde dişleri olduğu için emmek istemedi ; başka bir yerinde de sürekli emmek istiyor demişsiniz.Anlayamadım, kafam karıştı. Krep, omlet vs şeyler 5,5 aylık bir bebek için bana fazla gibi geldi.Bilemiyorum belki ben yanlış düşünüyorum.


neretva

Şu anda kaç aylık? Yedikleri az değil ki. Çeşit olarak da iyi, miktar da iyi. Yani 7 aylık falansa normal bence. Bir de önce emzirin, 1 saat sonra katı gıda verin. Kendini sütten mahrum hissederse inadına yemez katıyı. 1 yaşına kadar aslolan anne sütü.


haticef

pardon arkadaşlar yeni üye olduğum için d,kkat etmemişim,bebeğim 10buçuk aylık. cevaplar için çok çok teşekkür ederim ,en azında yalnızlığım biraz azalmış gibi hissettim


HCR_26

dişlerini erken çıkarmış ondan dolayı yeme sıkınıtısı olmuş olabilir, kızımda diş çıkarırken özellikle azıları çıkarırken dediğiniz şekilde yiyordu, zorlamadık balkonda, parkta oyalıyarak yemek yedirdik, şimdi daha iyi yiyor. parkta, balkonda yedirmeyi deneyin, belki faydalı olur.. ayrıca anne sütü alıyormuş, önemli olan anne sütü diğerlerinden yediği kadar yesin çok üzülmeyin bu duruma.


yie

benim kızım 11 aylık; diş çıkarma döneminde biraz daha nazlanıyor, zorlamıyorum..ters etki yapmasın diye..onun dışında yediği miktarlar çok fazla değil; mesela biz hiç dolu bir kase çorba yemedik şimdiye kadar, yarım kase yediğinde oh, maşallah diyoruz. ama çok şükür balık, tavuk, köfte, pilav, börek, meyve vs. az az da olsa hepsinden severek yiyor..özellikle akşam yemeklerinde ve hafta sonları tüm öğünlerde bizimle birlikte masaya oturuyor ilk baştan beri ve daha iştahlı oluyor bu sayede..eline bir parça ekmek içi, ya da salatalık vb. veriyorum, bir yandan o kendini beslerken bir yan dan da ben lokma lokma yediriyorum..denemediyseniz bir de birlikte yemeyi deneyin derim, umarım sizde de işe yarar :)fistikcik

Sevgili Haticef,
Çevrenizin yanlış yönlendirmesi sonucu boşuna kendinizi üzmüş, harap etmişsiniz. Diğer arkadaşlar da yazmış. 1 yaşına kadar anne sütü esas besindir. "Ek gıda", adı üzerine, ektir. Bebeğin tatlara alışması için verilir. Tadımlıktır. Bebeğiniz 1 çay bardağı yiyorsa gayet iyi yiyor demektir. Zaten çoğu bebek 10. aydan önce doğru düzgün ek gıda yemez.

Bildiğinz ve size söylenen herşeyi, sözüm ona "bebeğin yemesi gerekenler" listelerini falan unutun. Sıfırdan başlayın. Asla ve asla (ama gerçekten asla), bebeğinizi yemek yemeye zorlamayın. oyunla, şarkıyla, "aa uçak geliyor"la, eline cep telefonu vererek, tv karşısına oturtarak falan da yedirmeyin. Yemek yemenin kendisi keyifli bir şey olmalı. Ne zorla işkenceye dönüşmeli, ne de oyunla kandırılarak tahammül edilen bir şey olmalı.

Yapılması gereken bebeğe saygı duymak, onun isteklerine kulak vermek. Dr. benjamin Spock 1 yaş öncesi bebeklerin yemeklerden önce anne sütü aldıkları zaman daha iyi yediklerini yazar. Benim kızım da aynen böyle yaptı (hala böyle yapar). İstediği zaman ve istediği kadar anne sütü alır. Emdikten yaklaşık 30 dk-1 saat sonra yemek öneririm, eğer istekli görünürse bazen hemen sonra da yemeğe oturabiliriz.

Püreleri, çorbaları vs unutun. Bebeğiniz sizinle birlikte sofraya oturmalı (mama sandalyesi varsa pratik olur ama yoksa kucağınızda da olabilir). Sizin yediğiniz ama sağlıklı ve tuzsuz pişen yemeklerden yemeli. Bunun için 1 hafta boyunca ona gözlemleme şansı verebilirsiniz. Bir hafta (ya da 3-4 gün) ek gıda vermezseniz hiçbir şey olmaz. Unutmayın, ana besini anne sütü zaten. 1 hafta boyunca sizinle sofraya otursun, yemek yemenin keyifli bir şey olduğunu, aile üylerinin neşeyle, konuşarak, gülerek yemek yediğini ve nasıl yediğini gözlemlesin. 1 haftayı bulmaz zaten, hemen ne yaptığınızı merak edecek, sizin yemekleri ellemek, tutmak, ağzına sokmak isteyecektir.
O zaman üzerine uzun kollu bir önlük giydirip, yere de bir örtü serip herşeye dokunmasına, mıncıklamasına, bazen yere atmesina, bazen de ağzına sokmasına izin vereceksiniz. "En olmaz şeyleri bile eline almasına izin verdim" demişsiniz ya, "en olmaz" değiniz o pilav "en olur"dur aslında :) Pilavı elbette önce eliyle keşfedecek, sonra ağzına sokacak. Kızım aylarca pilav ve makarnayı elleriyle yedi. (Hala da canı isterse öyle yapar).

Kurallar şunlar :
1. "Hadi ye" demeyeceksiniz, bebeğin yemesi için gözünün içine bakmayacaksınız. Siz kendi yemeğinizi yiyeceksiniz bu arada.
2. Bebek yemeği mıncıkladı, başına, üzerine sürdü diye dehşet ifadelerine kapılmayacak, sürekli ağzını, elini ve mama sandalyesini silmeyeceksiniz. Bu sadece bebeğin keyfini kaçırır ve yemekten soğutur.
3. Bir yemekte bir adet çeşit yenir diye bir kural yok. Bebek illa bir sebzeyi ya da meyveyi yiyecek diye bir kural da mevcut değil. Biz yetişkinlerin nasıl canının o an istedikleri ve istemedikleri varsa ve bir damak zevki mevcutsa aynı şekilde bebeklerin de var. O an canı omlet istemeyebilir ama 20 tane birden zeytin yemek isteyebilir. (Kızım geçen gün böyle yaptı da...). Size garip gelen zevkler onun için hiç problem olmayabilir. Bir elinde domates, öbür elinde karpuz bir ondan, bir onda ısırabilir. Sofraya mümkün olduğunca farklı çeşitler (yemek, meyve, yoğurt vs...) getirin. Hangisini canı isterse onu yesin.

Bu aralar yumuşak mevsim meyveleri çok. Verin eline yumuşak ve kabuğu biraz soyulmuş (tamamen soymayın, kolay tutabilmesi için bir parça kabuklu kalsın) şeftaliyi. Ya da kavun ve karpuz parçalarını. İkiye bölünmüş ve çekirdeksiz üzümleri. Haşlanmış brokolileri.
Yoğurt yedirirken onun da eline bir kaşık verin. Döke saça o da yemeğe çalışsın. İlerleyen aylarda çok faydasını görürsünüz.
Haşlanmış makarna bebeklerin elleriyle tutarak yemeyi en çok sevdikleri besinlerdendir. Pilav seviyorsa bırakın onu da eliyle yesin.
Omlet ya da krebi eline vermek iyi fikir. Bir gün istemedi diye vazgeçmeyin. Başka bir gün farklı şekilde (sebzeli, peynirli vs...) tekrar önerin. Elinden kayan bir yiyecekse kaşığına ya da çatalına siz koyun, batırın, eline verin. Büyükler gibi çatalla yemeye bayılacaktır. (Korkmayın, bir tarafına batırmaz. Henüz kendisi çatalla bir besini alamaz, ama siz çatala takıp verirseniz hoşuna gider).

Tek kural zorlamamak. Canı ne zaman kalkmak isterse o zaman sofradan kaldırmak. Sizin yemeklerinizden yemesine izin vermek. Yemekler tatsız bebek püreleri olmasın. Siz nasıl seviyorsanız bebeğinizin de seveceği şekilde gereken besinleri zeytinyağlı, limonlu, kimyonlu, naneli, kekikli vb. verin.
Ve emzirmeye devam edin. Böylece bebeğinizin ne yediği sizin için bir dert olmaktan çıkar.
İngilizce okuyabiliyorsanız Baby Led Weaning kitabını edinin (ya da Internetten bu yöntemi araştırın).


haticef

teşekkür ederim cevaplayan herkese,fıstıkcık özellikle sana.. bu kadar detaylı anlattığın için sağol.aslında o yöntemden haberim var ama tabi her yönüyle bildiğimi söyleyemem.umarım uygulamayı başarırım ve kızım da ben de rahat ederiz.açıkçası bir şey yemediği günlerde geceleri emmek için çok fazla uyanıyor,mesela 8buçukta uyuduysa sabah 6buçuğa kadar 8-10 defa uyanıyor.ve her defasında memmee memmee diye ağlıyor emzirmeden de uyumuyor.belki bunda bir sorun yok diyeceksiniz ama ben bu kadar yorgunluğa katlanamıyorum.gerçi bundan daha başka bir çözüm de yok zaten.birkaç defa-çok bunaldığım gün lerdi-akşam yatmadan çnce mama yapıp zorla yedirmiştim.sanırım bu da ona ters etki yapmış olabilir.yemeye karşı iyice direnç geliştirdi belki de.. sonra kendimi çok kötü hissettim ve bir daha asla zorla yedirmemeye karar verdim..bakalım bundan sonrası nasıl olur..


haticef

mar,peki nasıl kestin gece beslenmelerini?anne sütü mü alıyorsu yoksa mama mı,?
ben her uyandığında emzirmemeyi denedim,ama kesinlikle tekrar uyumuyordu,takatsiz kalıp uyusa bile 15 dk sonra uyanıp yine meme istiyor.bilmiyorum kafam çok karıştı.sanırım gündüzden doymuyor,ama ne yapmak gerek bilmiyorum.tamam boşverdim,ek gıdayı nasılsa alışcak diyorumiher şeyi ona sunuyorum istediklerini yesin,alışsın.ben zorlamayayım peki ama bu ayda bir bebeğin gece uykusundan ortalama 6-7defa uyanması normal değil ki..gündüz emmeleri de bir tuhaf,uyanınca biraz emmek istiyor,ama doyasıya değil.sonra yarım saat filan geçince tekrar emmek istiyor,sonra da sabah uykusundan önce-11 de filan bir daha emmek istiyor.biberon kesinlikle almıyor,zaten biberon alsaydı da ne verecektim,kaşıkla verdiğim tüm mamaları reddetti,bardakla da içmiyor.bizim durum çok karmaşık sanırım.artık kitaplar okumaktan da araştırmaktan da sürekli kafamı bunların meşgul etmesinden de yoruldum..o kadar özeniyorum ki,gece uyanıp biberondan mamasını içip mışıl mışıl uyumaya devam eden bebeklere...turkuazz

hatice gece emmelerini kesmenin mucize bir yolu yok:( emzirmeyeceksin o kadar:( ben bunu hiç yapamadım,oğlum 29 aylık,1 ay önce tamamen memeyi bıraktık ve ben 28 ay sonra ilk kez 6 saat aralıksız uyuyup zombi kıvamından çıkabildim..1 yaşından sonra memeyi her istediğinde vermezdim şimdiki aklım olsa,günde 3-4 kez gibi belli saatler koyardım çünkü meme oğlum için ''atıştırmalık'' olmuştu,ne zaman canı istese zırt-pırt emziriyordum,acıkmasına fırsat vermiyordum.Memeden kesilene kadar eline bişey alıp kemirmişliği yoktu..of of..hatırladıkça fena oluyorum.


lalena

Merhaba Haticef,

Aynı durumu yaşayanlardanım. Oyle tahmın edıyorum kı daha bır cok anne bu durumu yasıyor.

Çevremdeki tecrubelı bazı anneler memeye cok alıstırdıgımı hatta memeden kesmem gerektıgını soyledıler. Kafam bı dunya zaten neye ınanacagımı sasırmıstım.okudugum kıtaplaramı cevremdekı ınsanlaramı yoksa doktoramı. Bızım dr gayet sakın rahat mızaclıdır. ben sıkayetımden bahsedınce ooohhooo bızım kucuk kız 14 ay sadece anne sutu aldı baskada bısıy almadı.cok yorucu ama yapacak bırsey yok, hem daha ne ıstıyosun bak ne guzel emıyor dedı. Evet emdıgı ıcın cok mutluyum.cunku ılk altı ay emzırmesını mı beceremedım sutummu azdı bılemedım cok az emdı.hatta uykuluyken emzırdım bı donem sadece. emmedıgı ıcın ara ara sutum kesıldı.ıkı-uc hatta bır hafta sutumun gelmedıgı zamanlar oldu.50 cc zarzor cıkıyor cıkmıyordu. emmedıgı zamanlarda sureklı sagdım.ve kasıkla vermeye calıstım. cunku bıberon emzık almayan bı oglum var. 1 yasında su ıcın bıberon kullanmaya basladık.

bunları yazdım cunku saatler suren emzırme suresı ve gece sık sık meme ıcın kalması ve yemek yememesıne tek tesellım emmeyen bebegımın emıyor olusuydu.

haa uykusuzluktan bıraz ruh saglıgım bıraz beden saglıgım bozuldu.akıl saglıgım ıcın tanrıya sukredıyorum.

hala gece cok sık kalktıgı olur ama son ıkı hafta ıkı uc gece 2 kez kalkarak bırazda olsa benı dınlendırdı kuzucum. ne dıyeyım annelık gercekten sabır ısı.

soruna cevap olmadı bılıyorum ama az daha dayan gececek bu donem.


Cevaplamak için Üye ol