Ek gıda konusunda tükenmiş hissediyorum,fikri olan var mı?

haticef soruyor: 5

kızım baharı 5buçuk aylıkkenden beri ek gıdalara alıştırmaya çalışıyorum.o doğduğundan beri ücretsiz izindeyim.çok özverili olduğumu düşünüyorum ama farkındayım bu işe yaramıyor.oluruna bırakayım dediğimde yine hem ben etkileniyorum hem de bahar. 5buçuk aya kadar bir şey vermemek için özellikle çaba gösterdim,zaten 4 aylıkken ilk dişleri çıktı ve ardarda 6 dişi tamamladı,sanırım bu nedenle de memeyi bile emmek istemedi,anne sütünü bırakmasından korktum,kilo alımı çok azalmasına rağmen mama filan vermeyi hiç düşünmedim.sonra 5buçuk aylık olduğunda dr önerisiyle pirinçunu maması meyve suyu ve meyve püreleri vermeye başladım-daha doğrusu başlamaya çalıştım.o günden bu güne alışabildiği şeyler:
yoğurt, yoğurtlu tahıllı çorba,domatesli şehriye çorbası,tarhana çorbası,yediiği şeyler de yarım çay bardağı ancak olur,sabah zaten bir şey genelde yemiyor sadece kaşara benzer bir çeşit peyniri eline verirsem onu yiyor.eğer .öğlen çorba yediyse akşam bir şey yemiyor kesinlikle.aralarda biraz meyve bazen yiyor.hiçbir çeşit mamayı(evde yapıyorum)yemiyor. kahvaltı için o kitaplarda yazan şeylerin hepsini denedim yemiyor.annemin bizi büyütürken yaptıklarını da yaptım..nafile..eline vermek için krep yaptım,omlet yaptım..nafile.
bazen hiç olmayacak yemekleri pilavı,sebze püresini bile eline almasına izin veriyorum.ama faydasız. ne yapacağımı bilemiyorum.süreklş meme emmek istiyor ,gündüz bir şey yemezse geceleri defalarca uyandığımız günler oluyor.
bebeğim iki aylıkken eğirdire geldik eşimin işi nedeniyle.burada kimsemiz yok.ailem kayseride ancak arabayla antalyaya gidip oradan uçakla gidebiliyorum.çok tükenmiş hissediyorum,bazen hiç tabiatım olmamasına rağmen bahara bağırıyorum,onu etkilemek istemiyorum.yardımlarınızı bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


lalena

dunya saglık orgutunu  sayfasında okumustum sanırım,

anne sutunun agrıkesıcı ozellıgı var.ozellıkle dıs cıkarma evresınde bebecıklere buyuk dayanak oluyo.


ipekkusgoz

http://alternatifanne.com/bir-yeme-bozuklugu-hikayesi/

Bazı şeyleri bebeğin/çocuğun insiyatifine bırakmanın olayları nasıl değiştirebildiğine dair yaşanmış bir örnek.


haticef

herkese teşekkür ederim .çok geç oldu ama ancak fırsat bulabildim.sanrırım hem uyku hem beslenme sorunu içiçe geçti bizde,yeni bir çözüm yolu denemek için güç buluncaya kadar sanırım böyle devam edicem..çok teşekkürler cavaplayan herkese..


melihece

keçiboynuzu pekmezi öneririm iştah için

sevgiler


CokBilmis

Sizin sorununuz bebeğin geceleri çok sık uyanması ve böylece anne-kız uykusuz kalıyor oluşunuz mu?

Bunun 2 çözümü var, kendinize uygun olanın hangisi olduğuna karar vereceksiniz:

1) Ya "uyku önemli arkadaş" diyeceksiniz ve gece bebeğiniz ne kadar ağlarsa ağlasın meme vermeyeceksiniz. 1-2 hafta komple ailecek uykusuz kalırsınız ama sonuçta geceleri meme olmadığını öğrenir. Buna öğrenilmiş çaresizlik diyen de var, ben karşı değilim. Düşünün ki aniden ameliyat olmanız gerekebilir ya da (Allah gecindne versin) ölebilirsiniz. Bir şekilde memesiz kalabilir bu bebek ve memesizliğe alışması gerekebilir.

2) "Ben kızımın ağlamasına dayanamıyorum arkadaş" diyebilirsiniz. Eğer çalışmıyorsanız önünüzdeki 6-7 ay bebeğinizin düzenine uyun. Gündüzleri beraber uyuyun, geceleri de beraber uykusuz kalın. ALın koynunuza koklaya koklaya uyuyun, istedikçe emzirin. Bu da bir dönemdir. Şu anda kızım 3 yaşında ve ben etraftaki bebeklere sulanıyorum, "bir bebeğim daha olsa da uykusuz kalsam yine" diyorum. 10 sene sonra yalvarsanız da koynunuza girmeyecek zaten, bugünlerin tadını çıkarın :)

Ama lütfen bir şeyi yapmayın: Bebeğinizi hiçbir şey ama hiçbir şey için zorlamayın. Asla zorlamayın. O sizden ayrı bir birey. Sizin tek göreviniz onun ihtiyaçlarını gidermek. O ne istiyorsa, öyle olmalı. Bu hayat onun hayatı, siz yönlendiremezsiniz. Bebeğiniz üzerinde egemenlik kurmaya çalışmayın lütfen.
Cevaplamak için Üye ol