Bebeği ters gelen annelere soruyorum.

nurturia soruyor: 8

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


38 Cevap


asklepios

melisanin_annesi, günlük bebek hareketlerine dair bilgiyi bir kadın doğum hekimi olarak verip kaçıyorum (ortalama sayar mısınız bilmem)


Verceğim bilgiler kitabi bilgidir: Son trimesterde, yani gebeliğin son 12-14 haftasında, bebek hareketlerinin iyi olduğunu söyleyebilmek için; bebeğin gün içinde (24 saatte) en az 10 kez oynaması ve her 3-4 saatte bir, en az bir kez hareket hissedilmesi gerekir. Şunu da unutmamak gerekir; gebelik haftası ilerledikçe, bebeğin hareketlerini önceki haftalara göre daha az ve hafif duymanız normaldir, zira büyüyor ve yeri daralıyor. 

Kaygılarınızdan bir an önce kurtulabilmeniz ve sağlıkla bebeğinizi kucağınıza alabilmeniz dileğiyle...


ipekkusgoz

Ben sat tarihine göre olan tarihte doğum yaptım. 4350 gr'dı.İri bebek olduğu için sezaryan oldum. Gebeliğimin başından beri gittiğim doktor son haftalarda iri bebek olduğunu ve normal doğum yapamayacağımı söylemeye başlayınca 39. haftada başka bir doktora daha görünme ihtiyacı hissettim. Doktoruma güvenmediğim için değil ama gerçekten iri bebek mi diye teyit etmek için. O doktor da iri olduğunu ve kendi doktorumla aynı şeyleri söyledi.Yalnız o doktor bir kaç hafta önce suni sancıyla doğum başlatılabilirdi dedi. Ama bunu da ben istemezdim sanırım.Çünkü içeride kaldığı her fazla bir gün onun ciğerlerinin gelişimi için önemli olduğunu düşünür kendi geleceği tarihi beklemek isterdim. Hoş SAT ile belirlenmiş doğum tarihinde bile gelmeye istekli görünmüyordu sancı,su vs hiç bir şey yoktu.Ama dr daha fazla beklemenin risk olabileceğini söyledi iş tarih belirlemeye geldiğinde ise SAT'ın gösterdiği tarihten başka bir tarih gelmedi aklıma.Ben o tarihe hep saygı duydum:))

Bahsettiğim dergide bahsettiğim yazıda da yazıyor doğumu rahim duvarından salgılanan bir hormon başlatıyormuş. Yazıları okumanızı o yüzden istedim aslında ve akşam aslında hiç müsait değilken haber vermek istedim.


ipekkusgoz

mar,Türkiye'deki kadınlar da doğurur iri bebeği emin ol. En azından ben çok istedim.Burada bir çok soruda / konuda yazdım.Ama doktorunun da en az senin kadar cesaretli olması gerekiyor, bu bir gerçek.Ben 39. haftada başka dr'a bile gittim, ben seni normal doğurturum desin diye.Ama o da aynı şeyleri söyleyince yazılan senaryolara kulağını tıkayamıyorsun. Neyse konuyu daha fazla uzatıp dağıtmayayım:).


Yasemina

Dr. tarafından saptanmıs olan hehangı bır saglık sorunu yoksa bu endısenız neden? Su gunler, cocuksuz hayatınızın bır daha gerı gelmeyecek olan son demlerı. Yerınızde olsam ıcımde bir sekılde, az ya da cok haraketlı olsa da, saglıkla var olan bu canlının varlıgına, onunla baslamıs oldugunuz bu seruvenın su gune dek kazasız belasız suregeldıgıne sukreder hayırlı bır dogum dılerdım.


Ilerıde, bebegınızı gozlerınızle gorunce ve onun otesınde dusunecegınız pek bırsey kalmadıgında zaten su ankı endıse sevıyenız en az ıkıye katlanacak. Ortada net bır sorun yokken hayatı kendınıze zehır etmeyın ve unutmayın kı olumsuz hıssıyatınız sız ıstemesenız de ona gecer ve bu da fetal stres yaratır.

Ayrıca bebegım hıc donmedı, yatay bıle degıldı, 37+3 de bas yukarıda bacaklar asagıda ıken kızım sezeryan oldum. Bu durumdan oturu hıc uzuldugumu hatırlamıyorum.

Su vakıt 2. kez hamıleyım ve kızımın hareketlerı cok fazla degıl, bunu da ılerıde ılk kızım gıbı azgın olmama ıhtımalı seklınde yorumluyorum ve mutluyum.

Sanıyorum olay madalyonun ne tarafını gordugunuze baglı.
Gerdamar

şunu bil ki ; sana sıkıntı stres yapma diyen annelerin (benim gibi) bir coğu kotu doğum hikayelerini okumak istemeyen ama basından kotu doğum geçmis anneler, ne bekliyorsun sana cocugum ölmek üzereydi soyle oldu böyle oldu diye anlatırsam mı kendini iyi hissedeceksin????

Bak hamillelik sitresini anlıyor seni rahatlalım diyoruz , ama hayattaki tek hamile sen değilsin hepimizin basından gecti , yani sıradansın bunu unutma, oturup doktorunun dediklerini yapmaktan baska yapacagın hic biseyde yok.....
GErçekten acılarla yuzleşen insanlar sana destek olup rahat ol diyorlar , sen illa kotu ornek okuyup mu kendini iyi hissedeceksin??????
biri sana" benimki ölmüş demislerdi seninki yasıyor diyorlarmıs bari " diyincemi mutlu olacaksın,
internet basında oturmuş kumkuma yaparak, kendinden vazgectim, bebegini gereksiz strese sokuyorsun ve sana oturup zaman ayırıp cvp verenlerede ama daha kotusu yokmu diyorsun 

Sana denen gercek rahat olursan bu kızına yansır yoksa tuz yala 3 kere donsun , tursu ye elini kaldırsın gibi hurafelerden bahsetmiyoruz (bu arada seker almayı oneren anneler alınmasınlar bunun tıbbı gercekligini biliyorum ironi yapma derdindeyim)
Sana cevap yazıp samimiyetle kotu anları mumkun mertebe ignore ederek seni rahatlatmaya çalıstıgım icin pisman oldum .

Git anne karnında cocugu olenler de oku da moralin duzelsin ,bu sitede optimistce sana destek olmaya calısan gerçek anneleri bulabilirsin ancak ketrin

sıkıntılarını anlıyorum bende bebeğim karnımada daha fazla beslenemediği (plasenta kireçlenmesi) için 34.haftada aniden erken doğum yaptım ama son zamanlarda artık hareketleri yok denecek kadar azdı.NST ye bağlıyorlar saatlerce bekliyorlardı. Ama şeker, çikolata vb onun canı istemezse işe yaramıyordu. Sonra bir tekme tekrar duruyordu ama o zaman makineden çıkmış oluyordum. Son zamanlar harektleri daha da azalır demişti. sonra bebeğimi sağlıkla 34 haftalık doğurdum. ben kendimi kasdıkça o dahada harekt etmiyordu sanki...


ketrin

resimdeki minnoş benim kızım. ama inan ben aynı sıkıntıları ve daha fazlasını haftasıylada uyumlu gitmediğinden birde üstüne üstlük 27. haftadan itibaren yaşadım ama şimdi yerinde dur desemde duramayan bir kızım var. hiçde durmasın. sende sakın korkma demiycem kim derse bende gıcık olurdum. Bir en yakının ölmüşse başın sağolsun denmesine, birde acın sana yeterken üzülme diyenlere sinir olurum. bu lafım kimseye değil. ben biraz evhamlıyım ama annelik ve kaybetme korkukusu işte... her insanın doğası farklı asla yargılamamak lazım.
inşallah sağlıkla kucağına alırsın ve alacaksında
kucak dolusu sevgiler


ketrin

Alya 14 aylık oldu. ben servisi kaçırmadan çıkıyı işten:))
sevgiler cnmCevaplamak için Üye ol