10 aylik bebek kendini ne kadar besleyebilir?

babu soruyor: 7

Okudugum yerlerde bu donemlerde bebegin kendi kendine beslenmesinin cok onemli oldugu yaziyor. Ama ben onun onune tabak ve kasik koyarsam yemegi hamur gibi yoguruyor da yoguruyor. idealist yaklasimla onemsemeyip eninde sonunda yiyecegi varsayimiyla bu uygulamaya devam edebilirim ama onunde bu yogurulacak sey varsa benim verdigim kasikla ilgilenemeyecek kadar konsantre oluyor ve o kendini beslesin derken ben de besleyemiyorum. "daha hazir degil" diye bu isi ertelemek kolayima geliyor galiba.
sizler ne zaman vermeye basladiniz kasik? ya da ne zaman kendileri yemeye basladilar? benim oglum hala cok uzak gorunuyor.
"finger food" konusunda ise yine onune parcalar koyarsam oyuncak oluyor onlar ama cubuk seklinde kesip verirsem eline (ya da onune 1 en fazla 2 tane koyarsam) onu pek guzel yiyor kendi kendine (bizim en basarili "finger food"umuz tofu bu arada, elden kaymiyor, kolay cigneniyor)

cok mu geride kalmisiz mufredatta?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


evren

Bence de artık zamanı gelmiş, sofrada mutlaka eline bir kaşık ver. Yoğurdu koy önüne, altına da bir örtü ser, kaşığı daldırıp çıkarsın, arada ağzına götürsün. Kafası gözü her yanı yoğurt olsun (oy ne tatlı olurlar öyle) ama olsun, eller öyle alışacak kaşığa ve çatala.


ozguranne

Merhaba, Ela 1 yaşından beri eliyle kendi yiyor. Öncesinde de küçük parçalar halinde önüne koyuyordum. Haşlanmış havuç, ekmek parçaları gibi. Onları eliyle tutup yiyor. O dönemde "minicik şeyleri parmaklarımızla tutalım ve ağzımıza götürelim" duygusu da olduğu için bir taşla iki kuş vurmuştuk. Hem ince motor, hem kendi yeme becerisi.


Bir yaş sonrası ara ara kaşık aldı eline ama ben pek ciddiye almadım bu durumu. Sonra bir blogda görünce geç kalmışım gibi geldi. Kaşığı daha fazla verdim. Bir kaç kez kaşıkla mercimek aktarma oynadık akşamları. Sonrasında bir ay kadar önce bir tas çorbayı kaşıkla kendi içti. Hazırmış zaten. Şu anda kaşıkla kendi yemezse çıngar çıkarmakta. Çatalı kullanmak istiyor ama daha tam olmadı çatal. Bazen takıyor ucuna bir şey sonra da onu inceliyor. Bakalım. Acelemiz yok. 


10 aylıkken yemek işini tamamen bebeğe bırakmazdım sanırım ama en azından bir süre yemekle oynamasına izin verip sonrasında yemiyorsa yedirirdim. Giderek bu süreleri arttırırdım. Bilmiyorum mantıklı geldi mi? 

kolay gelsin. 


EmineKartal

Beyza yaklaşık olarak 8-9 aylık olduğundan beri yemeklerini kendi yemek istiyor. Başlarda onun elinde 1 kaşık, benim elimde 1 kaşık şeklinde devam eden yemek yeme sürecimiz; şu an benim onun ağzına kaşığı götürmeme itiraz edecek seviyelere ulaştı ve Beyza şu an yemeklerininin %90′ını kendisi yiyor:)
Hatta artık 1 kepçe domates çorbasını bile kendisi yiyebiliyor, benim hiç müdahelem olmadan.
Tabii yerlere dökülenleri görmezden gelmek zorundasınız:) hele ki başlarda; her yemekten sonra mutfak halısını üstünden de olsa şöyle bir silmek; hem bizim hem onun üstünün başının değişmesi gerekiyordu. Ama olsun kızım yemeğini kendisi yediği için o kadar mutlu ki:) değmeyin keyfime:) (babası, etraf battığı için çok mutlu sayılmaz ama olsun) Ancak kızım bu konuda da kendini oldukça geliştirdi, artık çoğunlukla sadece önlüğünü ve mama sandalyesinin tablasını temizlemem gerekiyor:)
Size de tavsiyem: yemesi gerektiğine inandığınız miktarın yarısını siz kendiniz yedirin, bu arada da eline onu oyalayabilecek başka bir yiyecek maddesi, mesela ekmek verin; yani onu da yeme sürecine dahil edin. Yemeğinin yarısını bitirince, tabağı onun önüne koyun ve onun devam etmesine izin verin. Döke saça, yoğura yoğura denemeler yapsın. Açsa zaten bir şekilde ağzına götürdüklerini yemeye gayret edecektir. Baktınız ki önündekilerle hep oynadı, hiçbir şey yemedi kendisi ve aç görünüyor; siz beslemeye devam edin.
Bu arada çocukların yemek yeme sürecinden nefret etmesinde annelerin veya babaların titizliklerinin de etkili olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle ben Beyza’ya hiç “ay döküldü, ay saçıldı” gibi tepkiler vermedim, kendisi yemek yemeğe çalışırken ellerinin tamamına, yüzüne hatta kafasına, saçlarına yemek bulaştırdığında bile yemeğin ortasında hiç silmedim. Ne zaman ki doyduğunu ve kalkmak istediğini anladım ellerini ve ağzını hafifçe silip kaldırdım ve sonra da lavobada birlikte yıkadık.
Hepinize kolaylıklar diliyorum


ozguranne

Emine'ye katılıyorum. Ben de aynı şekilde yemeğin ortasında silmedim, ay döküldü diye dertlenmedim. Bunun önemli olduğunu düşünüyorum. 


Domates çorbasını kendi yiyor ha, maşallah. Bunu ikinci bebekte yapılacaklara yazdım. Teşekkürler Emine.


senayc

Yiğit e de bakıcısı kaşak çatalı eline verip biraz kendi biraz yiğit yerken 12. ayda kendi kendini beslemeye başladı. 18. aydan sonra hatta ben hiççç bir şey yediremedim,izin vermedi.
Bana kalsa,ben kendim yedirmeyi tercih ederim ama bakıcısı bu konuda çok başarılıydı cidden.

biraz kıvamlı puding,muahllebi yerken daha başarılı oluyorlar,kaşıkta kalıyor bir kere. çatal  kullanmak kaşıkdan daha kolay oluyor,batırınca ağza ulaşıyor.
yerlerin,halının hatta duvarın halini görmezden gelirsen 18. ayda bu iş bitmiş oluyor.
 biz dışarı kıyafetlerini ayırıyorduk artık,bütün kıyafetler lekeli çünkü.


EmineKartal

Yazmayı unutmuşum ben de ilk denemelerde muhallebiyle başlamıştım. senayc'nin dediği gibi muhallebi kıvamlı olduğu için zaten kaşıktan düşme ihtimali az oluyor. Böyle olunca da kaşığı ağzına götürmek için o kadar çaba sarf ettikten sonra bir de kaşığı boş bulup sinirlenmemiş oluyor:)
Çatalın ucuna batırılmış parçaları yiyebileceğini düşündüğünüz noktada çatal da çok mantıklı. Ama biz çatala yiyeceği kendimiz batırıp veriyorduk; bizimki biraz sinirli:) de, birkaç başarısız denemeden sonra iyice sinirlenip yemekten vazgeçmesin diye böyle yapıyorduk.
Kıyafet konusuna gelince: içi muşamba üstü pamuklu kumaş olan uzun kollu önlükler aldım mothercare'den. Oldukça işimize yaradı. Size de tavsiye ederim.  


babu

harika oneriler geldi, herkese cok tesekkurler. cok gec kalmadigimi bilmek beni cok rahatlatti ama sanirim usenme luksum de yok artik! onerdiginiz gibi ona hemen her ogunde biraz sans verip yeme durumunu sekteye ugratiyorsa mudahale etme seklinde ilerleme kaydedilir sanirim. hatta bugun ogleden sonra onun da onune biraz yogurt eline de bir kasik verdim. bizim son anda verdigimiz ince ayarlarla 2 kasik agzini buldu bile. ama genel olarak minciklama kismi daha cazip geliyor.

bir de catali hic dusunmemistim. bize daha cok var diye satin bile almamistim. ona da gecis yapayim hafiften.

bu arada biz yazlik bir yerde yasadigimizdan evin yerleri tash (hali mali yok), hijyen derdimiz pek yok yani. bizde de ozel beslenme kiyafetleri var. leke icinde. mis gibi pis gibi yiyoruz yemeklerimizi :)

herkese tekrar tesekkurler.


 Cevaplamak için Üye ol