Anadan emilen sütün burundan gelmesi vak'ası 2

Zeynep12 soruyor: 5

Selam.

3 aylık bir bebeğim var. Çok büyük bi süt sorunum var. Bebeğimi anne sütü- mama ile besliyorum. Önce emziriyorum sonra büyük ölçüde mama veriyorum. Neler yedim içtim duyduğum herşeyi yapıyorum ama yok hala sütüm çok az. Bebek bir iki dk çekiyo sonra bitiyor. 3 saat sonra göğsümü sağdım 60  çıktı. Hala yeme içme devam ediyorum elektrikli pompa ile her emzirmeden sonra sağıyorum. Yaklaşık iki haftadır sağarak arttırmaya çalışıyorum. Ama hiç bi değişiklik yok hala. Daha devam etmem mi gerekiyor. 150 cc mama veriyorum ''bunun devamı nerde kadın ?  '' der gibi yüzüme bakıyor bazen. Yani benim iki saatte bir en az 150 cc süt üretmem gerek ama nasıl. Stres sıkıntı yok sadece bu mesele aklımda. Humana içiyorum, günde nerdeyse 4 lt su içiyorum helva pekmez vs. yiyiyorum. Vaz mı geçeyim artık oluruna mı bırakıyım takmazsam( diyorum ama halada takıyorum ) belki sütüm olur ne yapmalıyım ?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


scanturk

birde şimdi aklıma geldi ben bozanın çok faydasını gördüm burda ev bozası satılıyor yani darıdan yapılan çok iyi geldi sütüme umarım bulup denersiniz


fistikcik

Merhabalar,
Uyumayan bir tatlı cadının annesi olarak şu an yorgunum ve kısa yazabiliyorum, arkadaşların yazdıklarına katılıyorum, Özgecon ve Çokbilmiş gayet iyi açıklamışlar. Sütü arttırmanın tek yolu emzirmek. Mama çaresiz kalınan durumlarda elbette verilebilir, ancak günde 1-2 defa olursa emzirmeye köstek değil destek olur. Sizin durumunuzda mama öğünlerin tamamının yerini almış durumda. Mama vermeyi kademeli olarak azaltmanızı öneririm. Bir de mama vermeye nasıl başladığınızı merak ettim. Sütünüzün az olduğunu, mama vermek gerektiğini size kim söyledi ? Doktor mu ? İlk ay bebeğin kilo alımı ve boy uzaması ne kadardı ? Belki de bebeğinizin gerçekten mamaya ihtiyacı yoktur, ama siz verdikçe artık bu şekilde verilmesine alışmıştır. meden emmek biberondan emmekten daha fazla gayret gerektirdiği için de uğraşmıyordur. Çünkü arkasından biberon verileceğini biliyordur.

Kızım 3 hafta erken ve 2200 gibi gayet düşük bir ağırlıkla dünyaya geldi. Doktor önerisiyle emmede sorun olmadığını bilmemize rağmen takviye olsun, kilo alsın diye günde 1-2 defa mama verdik ilk bir iki hafta. Sonra içimden bir ses (ve okuduğum ciddi kaynaklar - ciddi olduklarının altını çiziyorum, sağdan soldan edinilmiş bilgiler değil, bu konuda yazılmış uzman kitaplar) bunun hiç iyi bir fikir olmadığını söylemeye başladı. Zaten günde 1 defa veriyordum, üstelik kızım mamayı içtikten sonra dahi memeyi istiyordu. Ben de mamayı tamamen kestim. 24 saat neredeyse memedeydi, ama onun derdi doymamak değildi, biliyordum. Gelişlimi, kilo alımı çok iyiydi çünkü. İlk 3 ayı sürekli ve sürekli meme emerek geçirdi. Bazen çok yorulduğum zamanlar "mama versek mi" diyordum. Nadiren veriyorduk ve kızım mamanın üzerine dahi emmek istiyordu. Bunu şunun için yazıyorum : sizin bebeğiniz "150 cl mamanın üzerine bunun devamı nerede" diye bakıyorsa, gerçekten aç olduğu için değil, emme refleksini tatmin için böyle davranıyor olabilir. Hele biberonun hızlı akışıyla emme refleksini hiç tatmin edemez.

Size tavsiyem, kademeli olarak mamayı azaltın. İlk 3 gün bir emzirmeden sonraki mamayı kaldırın mesela, sonraki 3 gün 2. bir mamayı, sonra 3. bir mamayı gibi.... Böylece daha çok emme imkanı bulacaktır. Günde 1 ya da 2 defa yine mama verebilirsiniz içiniz rahat edecekse. Ama tüm öğünlerde olmasın. Aslında keşke mamayı biberonla değil de, kaşıkla verseniz. Çünkü biberon ve memenin emme şekilleri farklıdır. Biberonun hızlı akışına alışan bebek memeyi doğru alamaz, nasıl emileceğini bilemeyebilir. Belki de sizin sorununuz tam da budur. Bebek etkin ve doğru bir şekilde ememiyordur. Göğüslerinizi boşaltamadığı için süt üretimi yeterine uyarılamıyordur.

Pompanız nasıl bilmiyorum ama iyi bir markanın elektrikli pompasını edinin ve 2,5 saatte bir sağın.
Kısa süre içinde sütünüz artacaktır.
Sevgiler


Zeynep12

Ama şimdi bir bebek her türlü kılıpa girerek ayakta sallayarak vs. 20 dk emipte arkasından 120 cc mama yemesi aç olduğu anlamına gelmez mi ? Doyduğunda diliyle itiyor biberonu ve ne emzik istiyor ne de meme keyfi yerinde bi şekilde bakıyor sesler çıkarıyor vs. Ama açken ağlama huzursuzluk çok belli yani aç olduğu


fistikcik

Hem evet, hem hayır :)
Yani bugünkü durumda sorun açlık olabilir, ama bu başlangıçta sütünüz yetmediği için değildir !
 
Şöyle anlatayım :
Eğer bebek memeyi doğru bir şekilde alamazsa, etkin ememediği için karnı doymaz ve sinirlenir. Ama bu sütünüz olmadığı için değildir. Varolan sütü bebek doğru bir şekilde emememektedir. Tabii bu durum bir süre devam ederse göğüsler tam boşaltılmadığı için sütünüz gerçekten azalmaya başlar. Yani bir kısır döngü oluşur. Bu durumun çözümü bebeği memeye doğru bir şekilde yerleştirmektir.

Bebek sadece meme ucunu değil, göğsün kahverengi halkasını da ağzına almalıdır.
Şu videolarda doğru meme alan bebekleri gösteriyor :
http://mamadearest.ca/newmanvids/first-latch.wmv
http://mamadearest.ca/newmanvids/third-latch.wmv


Aynı duruma yol açan başka bir sorun bebeğe çok erken dönemde (ilk haftalarda) biberon verilmesidir. Biberon ve meme aynı şekilde emilmez, biberonun akışına alışan bebek bir süre sonra memeyi doğru emememeye başlar ve yukarıda anlattıım kısır döngü gerçekleşir. Süt vardır ama bebek doğru ememeyince zamanla azalır .

Bebeğinize mama vermeye ilk defa nasıl karar verdiniz ? Bebek çok ağladığı için doymadığına mı kanaat getirdiniz ? Bir yakınınız mı böyle önerdi ? Bir doktor kilo alımını az bulup mama mı tavsiye etti ?
Bunları sormamın sebebi, daha önceki mesajımda yazdığım gibi, belki de bebeğinizin ilk zamanlardaki ağlamasının sütününüzün yetersiz oluşundan kaynaklanmadığına inanmam. Belki o dönem size bir emzirme danışmanı yardımcı olabilseydi, bebeği memeye doğru yerleştirerek bu sorunu çözebilirdiniz.

Bugünkü durumda kısır döngü çoktan oluşmuş. Hem bebek memeyi doğru alamaz olmuş, hem de sütünüz azalmış. Bu yüzden, evet bugün sorun açlık olabilir. Ama esas sebep bu değil. Bu yüzden daha önceki mesajımda yazdığım gibi sütünüzü arttırma yoluna gidebilirsiniz. Tabii eğer bebek biberona alışmış ve memeyi reddetme noktasına gelmiş ise (zorlanarak ve sallayarak emzirmeniz bana bunu düşündürttü) başka yollar izlemek gerekir. Şurada bunlardan bahsetmiştim :
http://www.nurturia.com.tr/questions/50a5f287-0b9d-4b8f-b3fa-9fad009d5590/1/bebegim-beni-emmiyor-sutum-neredeyse-kesildi


CokBilmis

@ fıstıkcık: Ben diğer annelerle konuşmalardan şunu öğrendim ki eğer bir anne "Benim sütüm az" veya "Benim çocuğum az uyuyan bir çocuk" diyorsa, bunun aksinin mümkün olabileceğine anneyi inandırmak ne yazık ki olanaksız :) Lohusalık ruh halinden filan kaynaklanıyor sanırım. Anne, çocuğuyla ilgili bir hususta kendisini inandırmışsa, sen önüne en kesin tıbbi sonuçları koysan bile, yine de kendi doğrusunu doğru biliyor.

En doğrusu yardım isteyen anneye başka bir ihtimal olabileceğini söylemek ve susmak. Anne, zaten senin söylediğin ihtimali düşünmek isterse kendisi araştırıp doğruyu buluyor. Yok, eğer o ihtimali kendisine yakın bulmuyorsa, yanlış bile olsa farklı bir yol denemek istiyor.
Cevaplamak için Üye ol