bebeklerde saç kesimi

oykm_08 soruyor: 10


Bu soruyu cevapla


21 Cevap


sevcanvet

neden kesmek istiyorlar bebeği rahatsızmı ediyor, örneğin ensedeki saçların terletmesi gibi, birde zaten bu saçlar kalıcı saçlar değilki zaten dökülecek yerine yenisi çıkacak, şunuda belirtmek isterimki ilerde daha iyi anlayacaksınız ne sizin nede başkalarının istekleri önemli önemli olan bebeğin rahatı yaz gelicek annesi eğer saçları rahatsız ederse inada gerek yok daha yıllar yıllar var önünüzde saç uzatmak için..


yagmur16

Bu bir sünnet... Peygamber efendimiz torunlarının saclarını 7 gun icinde kesip, saclarının ağırlığı ( altin degeri olarak) kadar sadaka veriyormuş. Ama bız de kiyamadik küçücük bebeğin saclarını kazımaya, hatta aklımdan bile geçirmedim, illa keselim diye ısrar eden biri olsaydı, izin vermezdim. Tahmini olarak sadaka verdik yine de.Ben araştırdım ilk 7 gun kesmek gerekirdi zaten geç kaldık biraz daha büyüyünce kestirmek istiyorum diyebilirsiniz.


seres_esra

kızım doğduğunda akika kurbanı kestik ama bunu bilmiyorum hiç duymadım


gecce

kızımın 3 aylıkken sıfıra vurdurduk çok uzundu saçları ter içinde kalıyordu emerken yazın çok rahat etti başta tuhaf geliyo sanki benim bebiş değilmiş gibi geldi hatta kestirirken ağladım:) saçlarını saklıyorum

bence kestirin ilk saçları havalarda ısınıyor rahat eder yavru

 


tiara

çocuğumuz doğduğu için neden hayvan katlediyoruz hiç anlamıyorum. bir ihtiyacı olana yardım etsek, dünyaya gelen can'ımız için bir başka canlının canına kıymasak olmaz mı? sevcanvet

tiara ben ne kadar istemesemde eşim bi koyun kesti peki nemi oldu?? koyun kesilirken tüm akrabalar ordaydı o zaten orda bi kebap yenildi gitti yarısı (adak eti yenmez diye bilirim ama geline laf düşmez tabi :)) ehh geri kalan etlerde bölünüp köy ahalisine dağıtıldı, köyün bayağı geniş olduğu düşünülünce herkese bi avuç düştü sonuç herkese bi akşam yemeklik et çıktı... ben olsam nemi yapardım o 400 liraya kaç çocuk montu, kaç çocuk ayakkabısı yad kazağı alırdım hesap bile edemiyorum ne güzel kaç tane çocuk benim sayemde kışın ısınırdı.. şimdi eşim adak deyince amannnn diyorum dur orda sen bu işi bana bırak :)) not; kurban etimi ise babama verdim ve gerçekten et almaya hiç durumu olmayan 1 saat uzaklıktaki bir ilçeye götürüp dağıttı..


oykm_08

sevcanvet  anlattıkların bana yabancı olmayan haller ((:  ben de birşey için adak adamış olsam ilk tercihim çocuk sevindirmek olur ama nurtiye yazdıktan sonra araştırdım akika kurbanının bedeli yardım amaçlı verilemiyomuş... 

 
Akîka Kurbanı Kesme:
Yeni doğan çocuğun ilk günlerinde Cenab-ı Hakk'a bir şükran nişanesi olarak kesilen kurbana "akîka kurbanı" adı verilmiştir.
Esasen akîka yeni doğan çocuğun başındaki ana tüyünün adıdır. Akîka kurbanı Hanefî mezhebinde mübahtır. Ama böyle şükür niyetiyle yapılan bir mübah, kurbiyete (Allah'a yakınlığa) dönüşmektedir. Zira niyet, âdetleri ibadete, mübahları da taate yani yapılmasından dolayı sevap kazanılan bir amele çevirir. Böylelikle de akika kurbanı nafile bir ibadet olmaktadır. Akika kurbanı kesmek diğer mezheplerde sünnet; Zahiriyye mezhebinde ise vaciptir.
Peygamberimiz (aleyhi elfü elfi salâtin ve selam), torunları Hasan ve Hüseyin için birer koçu akika kurbanı olarak kesmiş ve ümmetine de yeni doğan kız ve erkek çocukları için kesmelerini tavsiye etmiştir.
Akika kurbanını çocuğun doğumunun yedinci günü kesmek müstehaptır. Bununla birlikte doğumundan itibaren buluğ çağına kadar kesilebilir. Aynı günde çocuğa isim verilmesi, saçının kesilerek ağırlığınca altın veya gümüşün tasadduk edilmesi ve isminin konulması tavsiye edilmiştir.
Kurban olmaya elverişli her hayvan akîka kurbanı olarak kesilebilir. Kesilen bu kurbanın etinden kurban sahibi ve aile fertleri yakın dostları yiyebileceği gibi tasadduk da edilebilir.

Yani herkese göre ayrı yorumlanacak bir durum imiş..

ema

Bizde de şöyle çocuğun saçı istenilen bir zaman kesilir(yaş ay sınırı yok) ama ilk saç kesimi olması lazım sonra o saç ağırlığında altın sadaka verilir.


Bende henüz saçını kestirmedim kafası çok terliyor azıcık daha havalar ısınsın ilk işim bu.akarsum

Oğlumun sacları cok uzundu maksat sünnet yerine gelsin diye sacının ucundan Azcik kestik öyle sadaka verdik kızımda zaten sac yoktu onunkini hiç kesmeden sadaka verdik 3 numarayı traş etmek cok istedim sacları daha sık gelsin diye ama Babasi razı olmadı. Bununda saclarını hiç kesmeden sadaka vericem ve benim de bildigim zaten 7 şinde traş etmek lazımdı sünnet olan bu.


seres_esra

sn tiara ona hayvan katletmek denilmiyo dinimizde kurban kesmek diye bir şey var allah onları kurban edilsin diye göndermiş ihtiyacı olana yardımda ediyoruz o ayrı bu ayrıCevaplamak için Üye ol