Tuvalet eğitiminin uzamasi

xena soruyor: 4

Merhaba

Geçtiğimiz yaz oğlum 27 aylıkken tuvalet eğitimini verdik. İlk birkaç hafta çok hevesli olduğu için iyi gitti. Fakat sonraları inişli çıkışlı döneme girdik. Bir dönem çiş ve kaka kaçırma ile gitti, sonra kaka işini cozduk. Çiş söylemeye alıstırma kısmı çok uzun sürdü. Hatırlatinca cisim yok gelince söylerim diyor, gitmek istemiyor, hatırlatmayinca kaçırıyordu. Hep takip ettik, az da kaçırsa hepsini altına da yapsa kızmadık, ara ara tuvalete götürüp yaptırarak, yapınca ödül vs vererek bu dönemi geçirdik. Fakat hep az da olsa altına kaçırdığı için günde 7-8 kere kıyafet degistiriyorduk... birkac haftadir cis isini de cozduk diye dusunuyorduk. Ya kendi soyluyordu ya da o söylemeden ben arada gotursem bile çamaşırı kuru oluyordu. Hiç kıyafet degistirmek zorunda kalmadan kuru geçirdiği günler çoğalmisti. Hatta son 1-2 haftaya kadar tuvalete kendi gitmeye bizi istememeye vs. başlamıştı.

Fakat 1-2 haftadır tekrar geriye donus yaşıyoruz. Yine biz tuvalete götürmezsek hiç çisini söylemiyor. Altına kaçırıyor, biz fark edene kadar öyle takılıyor umursamiyor.tuvalete götürmek isteyince cisim yok diye ağlıyor, götürmezsek mutlaka altına kaçırıyor vs. Hep oyunla, telkinle tuvalete götürüyorum.

Sormak istediğim tuvalet eğitiminin oturmasinin bu kadar uzun sürmesi sizce normal mi? Aranizda bu süreci bizim gibi uzun yaşayanlar var mı? Söylemeye alıştırmak için önerileriniz var mı?

Bu arada, oğlum 2 ay sonra 3 yaşını dolduracak. Gece çiş ile ilgili sıkıntımız neredeyse hiç olmadı. Büyüğünü de sorunsuz söylüyor hala..

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


AlaraZ

Oglumda da cisim yok der ama anlarim sallanir yapmamak icin . Sorarim israrla yok derdi. Sonra altina kacirirdi. Ben soyle cozum buldum .Cisi geldiginde anliyorum ona sormuyorum. Sanki benim cisim gelmis gibi hadi gel ben gidiyorum diyorum o da geliyor sonra soruyorum once sen mi yoksa ben mi tabiki herseyi onlar once yapar ya :) boylelikle inatlasmadan yapmaya basladik. Sonra kendisi soyledi.

Disari ciktigimizda ise disarida da tuvalet var ama bizmki en guzeli deyip evde yapiyor sonra arabadan inmeden oncede yanimda yedek kiyafetin var ama altina kacirisan onu harcariz ve eve erken donmek zorunda kaliriz o yuzden sen bana cisini soyle tamam mi anlasmasi yapiyoruz.

Kizimda da inatlasma cok olmustu 27aylikken bende tuvalet egitimini ertelemistim.37 aylikken bir seferde gece ve gunduzu haltmistik ama odul sistemiyle her tuvalete gidiste bir tane yapistirma yapistiriyorduk kapi arkasindaki kagida .kagit doldugunda da ise kirmizi bisiklet odulunu almisti.

Umarim yardimci olmusumdur.


Logos

Belki tam anlamıyla kasları hazır değildir.Belki telkinlerinğz onda bir gerginlik oluşturmuştur farkında olmadan.. Çok şey etkili olabilir ama en etkilisi sürekli hatırlamamak, kandırarak götürmemek başlangıçta diye biliyorum. Halısız zeminler, koltuklarda sızdırmaz örtüler, mesela 1 hafta evden çıkmak zorunda bırakmamak ve olabildiğince tuvalet konusunda kendi farkındalığını kazanması beklenen bir çocuk olması gerek diye biliyorum. Gönlünüzce olsun dilerim.


GulayKartal

Tuvalet becerisinin oturması bir süreçtir. Kas gelişimi tamamlanmışsa, ihtiyacını ifade edebiliyorsa model olmak, konuşmak yeterlidir. Bu dönem kişilik yapısı için önemli inatlaşma, zorlama, abartılı ödüller gibi yöntemler kullanmak doğru olmayabilir. Normal bir süreç olarak bakılmalıdır. 


Gündüz oyun oynarken çocukların bir çoğu oyunu bırakmamak istemezler, ona bıraktığı gibi bulacağını göstermeniz işe yarayabilir ve oyuna dalabilir aralarda ona hatırlatmanız yeterli olacaktır.
mustafamami

bizde de oyun ya da çizgi filme dadıysa bazen kaçırmalar hala olabiliyor. çok sorunca da yok diyor. hatta bazen çişi gelmiş belli zıplıyıp duruyor yerinde. çişin var mı diyorum yok diyor, 1 dakika sonra çişim vaaaaar diye koşuyor tuvalete... yani bir süreç merak etmeyin... ben bazen 'önce ben' taktiğiyle götürüyorum. önce ben diyip koşunca anında arkamdan geliyor hatta geçiyor bile :))Cevaplamak için Üye ol