Anaokulu yaşı kaç?

sagem soruyor: 10

Anaokulu yaşı kaç? 2 yaş erken mi? konuyla ilgili bilgisi olan varsa sevinirim:)

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


ozdenin_oykusu

sanırım bu tartışma uzar gider.(tartışma kelimesini olumsuz bir anlamda kullanmadım).nereden baktığınız önemli.bkış pencereniz değişmediği sürece yorum ve fikirlerinize yanıt vermem de mantıklı olmayacak.herkesin çocuğunu gönlünce yetiştirmesini dilerim saygılarikicocukannesi

bu arada yazmadım,

kızım krese basladıgında tam 2 yasındaydı. ogluma evde babaannesi bakıyor kızım da krese gidiyordu zira ben ise baslamıstım. sartarımız bize o an icin bunun en dogru karar oldugunu soyluyordu. ki oyle idi.

neler kazandık;

- 2 yasında olan kızım inanılmaz bir sekilde dil gelisiminde ilerledi. yaklasık 4-5 ay icinde gayet akıcı cumleler kurmaya basladı.

- erken sosyallesti, kardesi ile iliskisinde ciddi fark gozlemledik.

- catal kasık kullanmada son derece basasrılı oldu, tek basına giyinmesinde de oyle.

ilk aklıma gelenler bunlar.

neler kaybettik ;

- saglıgımızı kaybettik. bir ay icinde tam dort kez antibiyotik kullandıgımızı biliyorum. sonraki aylarda bu ikiye uce dustu.


not : bunlar benim kızımın tecrubeleri, genellemeye cıkmaz pek tabi. bizim sartarımız dogrultusunda basımıza gelenler boyle oldu.

not 2 : kızım gecen yazdan bu yana krese gitmiyor. onumuzdeki aylarda oglum ile ikisini birden baslatma gibi bir planımız var hala emin degilim, bakalım.


ozdenin_oykusu

farklıların,artıların,eksilerin farkında olan bir anne.iki çocuk annesi yazdıkalrınız oldukça gerçekci.


ozgu_naz

ben burda defalarca yazdım.kızım daha 6 aylıkken ben onu cinnah yapa oyun klubune götürdüm. kimseye gitmeyen iletişim kurarken beni arayan kızım artık herkesin kucağında onlarla sohbet ediyor. sosyalleşmeye çalışıyor çocuklar.sadece anne ile büyüyen çocuklar çok daha farklı oluyor. kurallara bende karşıyım saatle yapılan şeylerden hoşlanmıyorum amaç asker değil çocuk yetiştirmek evet. ama anaolkulu kreş oyun grubu ne derseniz adına olsun ama şart .geri dönüşümü çok çünkü


mihri79

tabiki eğitim her yaşta işe yarar,  bende sınıf öğretmeni olarak anaokuluna giden çocuktaki,algılama düzeyi,kas gelişimi,sosyalliği,özgüveni ....daha pek çok olumlu özelliği farkettim yıllarca,etrafımdada gördüm,kendi çocuğumdada gördüm. 10 ay-1,5 yaş arası bakıcıya verdiğim kızım hecelemeye başlamış olmasına rağmen bırak kouşmayı heceleri bile unuttu.1,5 yaşında kreşe verdim ve sonuç muazzamdı,bir ay içerisinde konuşmaya başladı,ikinci dönem şarkılar söylüyordu, ve çok güzel akıcı bir dil kullanıyordu,bebek konuşması çok kısa sürdü,şuan 1. sınıfta ve öğretmeni hayran,açık söylemem gerekirse istisnalar kaideyi bozmaz tabi,çevremde çocuğunu anaokuluna göndermeyipte,anaokuluna giden bir çocuk kadar donanımlı hale getirebilecek bir tek bayan görmedim. ben 3 geç 2 diyorum,çünkü 3 yaşında veren pek çok arkadaşım oldu sorun yaşadı çocuklar,eve ve anneye yada bakıcıya bağımlı hale geliyorlar,korkutucu geliyor onlardan uzaklaşmak,2 yaşında tam dışa açılma dönemi,bayıla bayıla gidiyorlar,alıştıktan sonra zaten arkadaşın dediği gibi eve gelmek istemiyor çocuk:))mihri79

sadece 1 sene anasınıfına giderek gelen öğrencilerin genelinde, özgüven eksikliği, el-göz koordinasyonu sağlayamama, kas gelişiminde gerilik,algılama seviyesi düşüklüğü,sosyalleşme sorunu,kendini ifade edememe gibi sorunlarla çok karşılaştık.evde oynayan çocukla,kalabalık bir ortamda yaşıtlarıyla oynayan çocuk arasında yadsınamayacak kadar çok fark oluyor.


Bella

Bizde yuvaya gidiyoruz.Bende yuvadan oldukça memnunum.Asla öyle bir disiplin yok.Daha onlar küçücük kimseyi zorlamıyorlar.Hatta kurulan bir oyuna bir çocuk dahi katılmasa oyunu bırakıyorlar.Çünlü bunlar küçük eğitimi öğretmen eşliğinde birbilrerinden öğreniyorlar.

İlla resim yapacaksın illa oyun hamuru ile oynayacaksın diye birşeyde yok.Sırf veliler istiyor diye yılsonu gösterisi yapıyorlar ve bunu açık açık ta söylüyorlar.Biz hiç memnun değiliz bunlar daha küçük özgürce oynamalılar istediklerini yapmalılar birşeye zorlamak tam tersi etki verir sdiyorlar

Çok artılarımız oldu.Bunun başında dil gelişimi.Yeme ve uyku problemi.

Kısacası ben memnun olanlardanım.ufaklığımda iki yaşına girdiğinde onuda göndermeyi düşünüyorum.Şimdilik görünrde birşey olmasa bir fark göremesekte ilerleyen dönemlerde gerek eğitimde gerekse sosyal yaşamda farkın ortaya çıkacağını düşünüyorum.


Bella

Mihri sen gözlemlemişsin bende bunu söylüyordum belli olacak diye.Tercüman olmuşsunozdenin_oykusu

ne mutlu herkesin okul öncesi  ile ilgili düşüncelerini duymak.bilinçli ebeveyn olabilmek böyle birşey olsa gerek.hepinzii tebrik ederim ciddi anlamda.


ozdenin_oykusu

ne mutlu herkesin okul öncesi  ile ilgili düşüncelerini duymak.bilinçli ebeveyn olabilmek böyle birşey olsa gerek.hepinzii tebrik ederim ciddi anlamda.Cevaplamak için Üye ol