Kız bebek anneleri bebişlerin kulaklarını kacıncı ayında deldirdiniz ??

esranevra soruyor: 6

kızım suan tam 5 aylık ve kararsız kaldım kulaklarını ne zaman deldirsem diye.. kimi iyice aklı ermeden deldir aklı erdikce tutması zor olur diyor benimde aklıma yatıyor ama bi yandanda kıyamıyorum en az bir 6 aylık olsun diyorum ama sizlerinde fikrini almak istiyorum sizler ne zaman deldirdiniz??

Bu soruyu cevapla


36 Cevap


nilinmasali

Asklepiosun tüm yazdıklarına katılıyorum,ben kulagımı deldirdiğimde ilkokula gidiyordum annem cok istediğim için benim ısrarlarımla kabul etmişti,o günü hala hoş bir anı olarak hatırlarım,kendi isteğimle olduğu için olsa gerek ne canım yanmıştı nede bi şikayetim olmuştu,kızım içinde böyle olacak eger o isterse deldiricez kulaklarını,kuzenimin bizden 1 ay büyük bebeğine 6 aylıkken küpe takıldı,şu an bir kulağında baska bi çocuğun çekmesine bağlı cok ciddi bir yırtık var,enfeksiyon basladı ve sırf o küpe yüzünden antibiyotik kullanması gerekiyor,gece kulagının üstüne geldiğinde canı yanıp ağlıyor,giyinip soyunurken yıkanırken problem yasıyor ,eli sürekli orda bu göz göre göre olan birşey,küpesi olmasaydı böyle bir sıkıntıda olmayacaktı o yüzden ne gerek var?


monchichi

Onun kulağı, onun kararı :)


Ayrıca bebek ve çocuklara takı takılmasını sadece yutma veya yaralanma ihtimali nedeniyle değil, hırsızlık açısından da tehlikeli buluyorum. Çalmak için çocuğa zarar verebilirler.


gesnur

sünnet gibi derken?


YBeril

Bir yaşından erken deldirmenin ilerde görüntü açısından problem olacağı kanatindeyim. Çünkü kulak memesi biraz daha büyüyor ve delik çok aşağıda kalıyor. Bu da estetik durmuyor. Kızım henüz onuncu ayının içinde doğum günü hediyesi olarak küpe almak isteyen büyükleri var. Belki yaşından sonra bu sebeple deldirebilirim ama gerçekten de çok gerekli bir şey değil. Şu an benim kulağımda ki küpelere saldırıp koparmaya çalışıyor, kendinde olursa neler yapar benim yaramazım bilemiyorum.


fistikcik

Önceki yapılan yorumlara katılıyor ve bunu düşünmek için çok erken olduğunu düşünüyorum. Kulak deldirmek artık çok kolay, biraz daha büyüyünce ve kendisi isteyince 1 saniyede deliyorlar artık. Zaptedilmeyecek bir durum yok, eskidendi o uzun süren kulak delme işlemleri.

Bebeklerin küpe, boncuk gibi küçük nesnelerle başbaşa bırakılması çok tehlikeli. Üzerine takılan nazar boncuğunu yutan (nasıl çıkardığı muamma, ama bebekler bizim hiç tahmin edemediğimiz şeyleri yapabiliyorlar) ve hayatı tehlikeye giren bir çocuk biliyorum. Bu yüzden böyle bir risk almayın derim. Çevrenizdeki münasebetsiz konuşan kişilere de "Doktoru izin vermedi" dersiniz, olur biter.


nurus

evet belki yaşından önce yapılan işlem biraz erkencene gibi ama kendini çok bilmeden de yapılmasında da bir zarar olmaz bencede..


ama gerçekten yorumlar abartılmış :)) tamam beden onun bedeni,isterse taktırır vs.......bizde bu işlemin bir işkence gibi olmadığını biliyoruz ama... kulak delme işlemi ne kadar geç yapılırsa o denli can acıtıcı olabiliyor..şimdi bir yerlerinde yara olunca nasıl da 2 günde eser kalmıyor???bizim elimiz kesilsin 1 haftada anca kapanıyor..

ayrıca kuyumcularda arkası vidalı küpeler var çocuklar için hiç denk gelmediniz sanıyorum.takılıyor ve arka klipsi vida gibi 2-3 kez burularak sıkıştırılıyor..yani yatarken çıkması,çocuğun bunu bulup ağzına atması,burnuna sokması gibi felaket senaryolarına gerek kalmıyor..
Cevaplamak için Üye ol