4 yasindaki kizim gun icinde sık sık idrarini kaciriyor.

smyy soruyor: 2

4 yasindaki kizim gun icinde sık sık idrarini kaciriyor. Bu durumu yasayan veya cevresinde yasayan arkadaslar varsa deneyimlerini paylasabilirmi? Gece kacirmasi hic yok denecek kadar az. Ama gun icinde azar azar kaciriyor. Ne yapmam gerek. Cocuk doktoruna gittik nefrolojiye gidin dedi. Nefrolojilik bir durum varmidir yoksa psikolojik bir sorun mu acaba diye cok dusunuyorum.

Cevaplarinizi bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


babu

Çişi gelince herhangi bşr fiziksel belirti gösteriyor mu, sallanmak vb? Siz tuvalete gitmesini söylerseniz ne yapıyor? Tamamen mi yapıypr çişimi kuloduna azıcık ıslatacak kadar mı? Gece bez yok ve kuru kalkıyor, değil mi?

Benzer bir durum yaşadık/yaşıyoruz. O yüzden o kadar çoks oru sordum, yanıtlarınıza göre belimden geldiğince yorum yapacağım.


Peerren

Merhaba,


Aynı yaş gurubunda değiliz ama belki yardımı dokunur diye yazıyorum. 
Geçtiğimiz ay, 1 hafta - 10 gün boyunca oğlumda gündüz çişini kaçırmaya başlamıştı.

O zamanlar Pedagog ile görüştüğümüzde; 
1- Herhangi bir rahatsızlığı var mı - oldu mu?     Üşütme nedeni ile olabiliyormuş.
2- Çişi kaçırıyor mu yani ıslaklık mı yoksa tamamen kaçırma mı?          
3- Bu olay oyun tv uyku zamanda mı oluyor?             
4- Bunu gözünüzün içine baka baka mı yapıyor?                          

4 madde haricinde hepsi için olabilir bir şey demişti. Ama 4 maddeyi yaşıyorsanız olay biraz farklı, bu durumda olayın psikolojik bir nedeni olabilir, (okula yeni başlaması, bakıcı değişikliği, öğle uykusunu kaldırma,  okulda bir durumdan etkilenme misal bezi olan bir başka çocuğu görmesi ve öğretmeninin onun altını değiştiriyor olması bile. bu tarz bir neden yoksa eğer) 1- rahatsız olmasını bekleyin, 2 kendi değiştirmesini isteyin - yardımcı olun 3 çişli kıyafetlerini banyoya götürmesini - ç. makinesına koymasını isteyin gibi ileri bir davranış oluşturun demişti. 

Umarım yardımcı olabilmişimdir.Cevaplamak için Üye ol