TV Hakkında Kısa Bir Anket

handepamuk soruyor: 10

Kızıma 14 aya kadar neredeyse hiç Tv seyrettirmedim..Ama şimdi 28 ay itibariyle tam bir tv canavarına dönüştü..Hatta mümkün olsa her dakika seyredecek..Sizden istediğim bir ankete cevap vermeniz..Özelllikle 2-3 yaş arası çocuğu olanlar için bir tür anket diyelim..Çocuğunuz günde ortalama kaç saat TV seyrediyor?

a. Hiç seyretmiyor..

b. Sadece 1 saat

c. 2-3 saat

d. 3-4 saat

e. 5 saat ve üzeri

Şimdiden teşekkür ederim..

Bu soruyu cevapla


52 Cevap


_Sezin_

Biz de izlettirmiyorduk 1.5 yaşını geçince akşamları trt-çocuk açayım biraz dedim ama öyle 15-20 dakikayla tatmin olacak gibi değil sürekli açç açç diyor. İphone'dan oyun çizgi film falan gösteriyordum o konuda da aynı. Ben de bizimkinin bağımlı olma potansiyelini görerek geri adım attım şimdi hiç açmamaya çalışıyorum. Faydalı olur mu izletmek onu da bilmiyorum.


Aysegul_

bizimki henüz 2 yaş olmadı ama ben de hiç izlettirmiyorum henüz. planım 2,5 - 3 yaşına kadar böyle devam etmek. 1 2 ay önce ağlarken oyalansın diye youtubedan gummi bear açtım. o gün bugündür laptopu köşe bucak saklıyoruz kendisinden :P devamlı istiyor. ancak son zamanlarda farkettim ki hiçbişeyi yalnız yapmadığı gibi bunu da yalnız izlemiyor. izlicem diye tutturduğunda açıp yanından ayrılıyorum en fazla 5 dk sonra bırakıp yanıma geliyor ben de bir fırsatını bulup kapatıyorum. sezinin dediği gibi bağımlı olma potansiyelinden korktum ben de.


fatos

TV'nin ne kadar zararlı olduğuna dair güzel bir yazı. http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Yazarlar/demirkan/2011/12/03/cocuklarin-ekran-bagimliligi-dusundugumuzden-daha-zararli

Zaten 3 yaşından önce Fransada kanunen yasak. İzlenen programın içeriği ne kadar masum olursa olsun, hatta çocuk ondan pek çok iyi şey öğreniyor bile olsa zararlı. Kayan ekran çocukların beyninin bir bölgesini çok hızlı çalıştırırken, diğer merkezlerin yavaşlamasına sebep oluyormuş ve bu da ileri yıllarda etkilerini gösteriyor. Ben 28 aydır oğlumla evde tek başınayım ve oğlum tv'nin açılabildiğinin farkında bile değil. Anne için zor olduğunun farkındayım ama imkansız değil. Çünkü bir kere farkına vardıklarında bağımlı olmaları çok kolay. Ben mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışacağım.


handepamuk

Bizdeki sorun bakıcıyla baş gösterdi..Ben evdeyken açılmıyordu, ne zamanki bakıcıyla kalmaya başladılar, arada oyalansın diye 15-20 dakika açılan TV sonraları 1 saate çıktı..Şimdi ben evdeyken hiç açılmıyor ama evde yokken arada hala açtığını görüyorum..Kreşe başlatıp sorunu kökten çözmeyi düşünüyorum ..


burcaksahin

a) Tv seyretmiyor.

1 kere pepee 1 kere de calliou seyretti.

Evde maç seyrediliyorsa ona göz atıyor. Hiç engellemiyorum o durumda.

Onun haricinde çok coştuğu zmana dijitürk müzik kanallarından birini açıyorum. Balıkları seyrediyor :)kedidirkedi

3-4 saat  ama tam manasıyla seyrediyor diyemem. Devamlı karsısında cakılı kalmıyor, baska odaya gidip oyun da oynayabiliyor. İlgisi dagıldıgı zaman ya da artık tv seyretmesini istemediğim zaman kapatıyorum. Bazen kapatmamam için aglıyor ama oralı olmuyorum. Reklam olmayan Digiturk kanallarındaki yasına uygun çizgi filmleri ya da Pepee ve Caillou izliyor ama reklamlar cıkınca hemen kanalı degiştiriyorum. Ben kendim tv seyretmiyorum. Akşamları da babasıyla Discovery Channel'daki belgeselleri izleyebiliyor ya da maç seyrediyorlar bazen. Futbol ya da basketbol macı izlemekten hoşlanıyor. 1,5 yasına kadar hiç tv izlemedi, gittiğimiz hiç bir yerde de tv izlettirmedim. Saat olarak çok gibi gözükse de bilinçi bir izleyici-izlettirici oldugumu düşünüyorum. Her şeyde oldugu gibi de azı karar-çogu zarar diyorum.


skisac

bizim evdede tv sabahtan açılır yatarken kapanır. ben çalışıyorum anneme tv açma diyemem. oğlumda odada oyun oynuyor, annem gözkulak olmak zorunda götür başka odada oynasın diyemem. Zaten annem izliyor diye oğlumda oturup tv izlemiyor, hatta calliou izlesin diye açtığımda bile uzun süre bakmıyor sıkılıyor, sadece arada pür dikkat kesilip mesela reklamlara bakıyor reklam müziğinde dansediyor.  Beni de kardeşlerimide annem büyüttü annem ile beraber bizde oturur tv izlerdik, ilkokulda yalan rüzgarı,cesur ve güzel vardı :) ama kendime ve kardeşlerime baktığımda olumsuz etkilendiğimiz birşey görmüyorum. Ama savaş, vurdu kırdılı şeyler deniliyorsa kesinlikle katılıyorum. bizde evde böyle bir sahne olacağı zaman hemen kanalı değiştiriyoruz. Zaten oğlumun 27 aylıkken kreşe başlaması sözkonusu ondan sonra istesede doğru düzgün tv ile uzun zaman geçiremeyecek. Benim fazla titiz biri olmamandanda kaynaklanıyor olabilir, reklam izlemek, aşk filmi izlemek oğlumda nasıl bir olumsuzluk yaratır bilmiyorum. ama örümcek adama özenmiş bir çocuk aşağı atlamış bu tarz şeyler görüyoruz o zaman tv karşısında geçirilen süreden çok ne tür şeyler izlediği bence daha önemli. fantastik, bilim kurgu yerine başka şeylerin açık olmasının benim açımdan bir sakıncası yok


kedidirkedi

Reklam en kısa sürede, reklamı yapılan ürünü bilinçaltı-bilinçüstü pazarlama amaçlı oldugundan ve cocukların beyni gerek oynayan karelerin hızına yetişemediğinden, gerekse pazarlanan ürüne karsı hiç bir ön yargı geliştiremediklerinden direk olarak kötü etkileniyorlar.Ayrıca bir de 25. kare dediğimiz, bilinçaltımıza işlenen öğelerin kondugu bir kare var ki çok su kaldıran bir konu detaya girmeyeyim,araştırabilirsiniz internetten, bu yüzden reklam izletilmesini dogru bulmuyorum. Annenizi hiç değilse reklamlar konusunda uyarabilirseniz iyi olur diye düşünüyorum.

Aşk filmi, esasında romantik aşktan çok seksi, cinsiyeti ve cinselliği vurgulayan filmler, klipler, görüntüler çocukların beyninin erken yaşta uyarılmasına ve erken ergenliğe girmesine yol açıyor. Erken ergenliğe girmenin zararlarıni zaten anlatmama gerek yok.amilie

TV konusunda ekstra bir kısıtlamamız olmadığı gibi aşırı TV düşkünlüğümüz yok. Benim oğlum fazlasıyla hareketli! Bazen bir yere oturmasını istediğimde-kontrol edebilmek için- ben çocuk kanalını açıp çağırıyorum, onun dışında zaten hep oyuncakları ile oynamak istiyor. Mutfaktaki TV yemek saatlerinde açılıyordu eskiden beri. Bu da yemek yedirebilmenin yollarından biriydi. Ancak şimdi artık yemek alışkanlığını kazandırabilmek için yemek saatlerinde hepimize TV izlemek yasak! Zaten kahvaltı sonrası hepimiz evden ayrılıyoruz, akşam gelince sofra kurulana kadar oyuncak oynuyor, yemekten sonra onun talebi olmaksızın kendim açıyorum, ortalama 1 saat izliyor ve sonra kitap okumaya gidiyoruz. o 1 saatte benim de yemek yiyip masayı toplamaya fırsatım oluyor.
İşin özü baştan beri kısıtlama getirmedik, oğlum tv bağımlısı değil. Ben açarım genelde, ya çocuk kanalı, ya bilgisayar ortamında kaydettiğim filmler ya da belgeseller (izledikleri önceleri büyüklere yönelik belgesellerdi, artık onun yaşına uygun belgeseller aldım, arada bir izliyor). izleme süresi hafta içi 1-1,5 saati geçmiyor. hafta sonu değişebiliyor.


berdemli

Bu tv meselesi sanırım çocuk yetiştirirken en sık karşılaşılan problemlerinden bir tanesi. TV konusunda çok net olan bir sonuç var; 2 yaş öncesi çocuğa tv izletilmeyecek. Bu kadar. "Zaten izlemiyor, sıkılıp gidiyor" vicdanen rahatlatıcı olsa da doğru değil çünkü tv yanlızca görüntü demek değil ses demek aynı zamanda. Okuduğum bir kaynakta bebeklerin konuşmayı üç boyutlu (gerçek) seslerden öğrendiği, tv'nin sesi 2 boyutlu verdiği şeklinde idi. Görüntünün çocuk üzerindeki etkisini zaten herkes biliyordur muhtemelen. 

2 yaşından sonra ise günde en fazla 2 saat izin veriliyor. Ama ne kadar az izler ya da hiç izlemez ise o kadar iyi. Çünkü çocuk tv izlemediği zamanlarda sürekli oyun oynuyor ve bence en kötü oyun en iyi tv programından iyidir.

Siz ne yapıyorsunuz diyecek olan var ise 2 yaşından önce bizimde ne yazık ki tv izlettirdiğimiz dönemler oldu(yaklaşık 2 ay) ve şimdi dönüp bakınca çok büyük hata olduğunu anlıyorum. Tv uyaranlarla dolu bir mecra olduğundan uykusu üzerindeki negatif etkiler çok fazla oluyor(muş). 

Şu anda ise günde bir çizgi film izletiyoruz. O da yaklaşık olarak 90 dk civarı oluyor. Eğer hepsini izlemez ise kapatıyoruz. Cevaplamak için Üye ol