TV Hakkında Kısa Bir Anket

handepamuk soruyor: 10

Kızıma 14 aya kadar neredeyse hiç Tv seyrettirmedim..Ama şimdi 28 ay itibariyle tam bir tv canavarına dönüştü..Hatta mümkün olsa her dakika seyredecek..Sizden istediğim bir ankete cevap vermeniz..Özelllikle 2-3 yaş arası çocuğu olanlar için bir tür anket diyelim..Çocuğunuz günde ortalama kaç saat TV seyrediyor?

a. Hiç seyretmiyor..

b. Sadece 1 saat

c. 2-3 saat

d. 3-4 saat

e. 5 saat ve üzeri

Şimdiden teşekkür ederim..

Bu soruyu cevapla


52 Cevap


cankush

ya arkadaşlar şu uzmanlar bizim dçönemimizde yoklardı ya... sanki hayat daha kolaydı. evet zararlı olan şeyleri yaptırmamak lazım, onlar bizim canımız da bu kadar da abartmaya gerek yok. hayatı olduğu gibi yaşamak lazım. ben bu tv konusunda da organikler konusunda da deterjanlar konusunda da artık benzer şeyleri düşünüyorum.

tabii ki herkes kendisini nasıl iyi hissederse o şekilde davransın. ama uzman muzman demeyin allah aşkına :). çükü uzmanlar genellemeler üzerine konuşuyorlar. oysa her çocuk, her insan özel... buna göre davranmak lazım.


fatos

Biz çocukken hayat kolaydı ama ne bilgisayar vardı, ne bu şekilde tv. Akşam 8 de açılırdı, siyah beyaz ekran. Pek de çocuklara hitap etmezdi. Zaten uykudan önceyi seyreder uyurduk. Annem çamaşırı beyaz sabunla yıkardı. Deterjanın zararları hayatımıza bu kadar girmemişti. Kolalı içecek, cips mips bilmezdik. Doğrusu benim bildiğim arada bir çikolata idi. Yiyecekler daha doğaldı. Mahalleye gelen sütçüden alıp annem çalardı yoğurdu. Yani biz küçükken dünya bu kadar kirlenmemişti.

Tabi ki her çocuk kendine özel. Ama ben gene de yapılan araştırmaları önemsiyor ve elimden geldiğince oğlumu korumaya çalışıyorum.


elifin_annesi

izliyoruz canım günde toplam 1-1,5 saat izliyo biz açmayalı o açıyoo cayuu ve pepe izleniyo bittiğinde kapatılıyoo yemek yerkende pepe oluyo çok ta güzel yiyorr r  


cansuege

çokbilmiş bana sorduysan evet oda izliyor valla


CokBilmis

@ cansuege: Her insanın toleransı farklı mıdır bilemiyorum ama ben bir akşam dizi seyredeyim diyorum, 90 dk sonuna kadar izleyebildiğim olmadı hiç. 6 aylık bir bebek her gün nasıl 3-4 saat TV izler? Bana sorarsanız siz de izlemeyin başağrısı yapar, uyku zorluğu yapar, göz yorgunluğu yapar. Akşam kapattığınızda kulakta uğultu olmuyor mu mesela?lilyumm

slm kedidirkedi
bahsettigin su reklam meselesi kafama takildi .ne demek istedigini tam olarak anlayamadim,acaba biraz acabilirmisin konuyu?cunku benim oglum tam bir reklam hastasi...ama normalde ben de tv izlemesine karsiyim.sadece reklamlara bazen de netten cizgifilm izlemesine izin veriyordum


CokBilmis

kedidirkedi'nin yokluğunda ben cevap vereyim:

Siz de fark ediyorsunuzdur ki reklamlar normal yayınlardan daha hızlı hareket ederler ve sesleri de daha yüksektir. Reklamlar başlayınca çoğumuz ya televizyonun sesini kısar ya da zaplamaya başlarız. Yani aslında rahatsız oluruz.

Bebeğinizin reklamlara hoşlandığı için mi baktğını, yoksa ürktüğü için mi baktığını bilemezsiniz. Mesela dikkat edin çocuğunuz köpekten korkuyorsa ve yolda bir köpek görürse bir yandan size doğru kaçarken bir yandan da büyülenmiş gibi köpeğe bakmaya sürdürür.

Televizyondaki bebek kanallarını izliyorsanız hareketlerin normal kanallara göre daha yavaş olduğunu görürsünüz. Bebeklerin izlemekten hoşlandıkları hareket hızı işte bu yavaşlıktadır.

Daha büyük çocuklar bir süre sonra reklamların hızına alışıp müziklerinde filan dans ederek olumlu tepkiler verebilirler. Ama sokağa çıktıkları anda reklamlarda gördükleri üründen isteyeceklerdir. Daha bebeklik çağında tüketimi teşvik etmiş oluyorsunuz böylece. Çocuklar neyin iyi, neyin kötü olduğunu bilemezler. Mc Donald reklamı görüyorlarsa ve reklamın müziği ile dans ediyorlarsa, Mc Donald'da yemek isteyeceklerdir.

Bugün pek çok reklam çocuklara yönelik yapılıyor. En son çizgi hayvan karakterli bir banka reklamı gördüm mesela... Çocukların bilinçaltına yatırım yapıyorlar. O reklam ile büyüyen çocuk bir 10-15 sene sonra o bankayı tercih edebilir. Neden o bankayı tercih ettiğini sorsanız da açıklayamaz üstelik.

Bir de 25. kare olayı var. Gerçek mi, Türkiye'de uygulanıyor mu bilemiyorum, ama olabilme ihtimali bile tehlikeli ve rahatsız edici. Kısaca şöyle açıklayabilirim: Hani biz küçükken oynardık, arka arkaya dizilmiş resimleri hızla çevirince sanki hareket ediyormuş gibi olurdu. Bunun nedeni resimler arasındaki duraklama payını göremeyişimizdir. İşte bu iki resim arasındaki bizim fark edemediğimiz duraklama payına yine bilinçli olarak fark edemeyeceğimiz, flaş patlaması şeklinde bir başka görüntü koyuyorlarmış. Bu görüntüye 25. kare deniyor. İnternette detaylı anlatımları var. Bu 25. kare doğrudan bilinçaltımıza hitap ediyormuş. Böylece 25. kare yolu ile bilinçaltımıza bize fark ettirmeden mesaj yolluyorlarmış.  Bilim kurgu gibi değil mi? Filimlerde, televizyonlarda, reklamlarda bu tekniğin uygulandığı söyleniyor. Doğruluk payını bilemiyorum ama fikri bile tedirgin edici.

İyi anlatabilmiş miyim kedidirkedi? :)asna

cokbilmis'in bahsettigi 25. kare / subliminal messages / bilincalti mesajlari daha evvel nurturia icerisinde konusulmustu, bilgi icin:

http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/066a6de3-416c-4713-8714-9ed200faa807/1/subliminal-messages-(bilincalti-mesajlari)-hakkinda-ne-biliyoruzselmay

BENİM KIZIM DA 28 AYLIK HİÇ TV VE ÇİZGİ FİLM İZLEMİYOR. HİÇ AÇMIYORUZ


kedidirkedi

@çokbilmiş: Parmaklarına sağlık, gayet güzel anlatmışsın :)Cevaplamak için Üye ol