Vurma huyundan nasıl vazgeçirebilirim?

gecce soruyor: 10

merhabalar kızım 17 aylık sinirlendiğinde yada elinden zararlı birşey aldığımda vuruyor, tutup sıkıyor suratıp tırnak izi içinde hayır vurmak yok diyorum sert bir şekilde kolunu tutup indiriyorum bal gibi de anlıyor ama gülüp tekrar yoluyor bu huyundan nasıl vazgeçirebilirim ya da bu da bir dönem mi?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


fistikcik

Bu dönemdeki çocuklara sadece "Hayır yapma" demeniz olayı inatlaşmaya götürür, sizde de böyle olmuş. "Hayır"a ek olarak başka şeyler de yapmak gerekiyor. Şunları mesela : Yaptığı istenmeyen davranışa alternatif doğru bir davranış gösterin. "Vurmuyoruz canım, cici yapıyoruz, cici, bak böyle" deyin mesela (elini tutarak nasıl cici yapıldığını gösterin). Hemen ardından "Hadi gel havhavlara bakalım / kedili kitabını okuyalım / kuşlara mama verelim / bebeğini alalım vs" şeklinde dikkatini dağıtarak ortamdan uzaklaştırın.
Buradaki sadece bir örnek. İstemediğiniz davranışın yerine koymak istediğiniz ne varsa onu uygulayabilirsiniz. "Cici"yi siz ya da kızınız sevmezse "Vurmuyoruz, öpücük yapıyoruz / alkış yapıyoruz / zıplıyoruz vs..." nasıl isterseniz değiştirebilirsiniz.


mugemod

Fıstikcik yazmış işe yaşayacaktır. Ben de kendi tecrübemden bahsedeyim belki daha da pekisir. Bu dönemlerde hayır evetten farklı algilanmiyor. Hayır diyerek kolunu sert şekilde aşağı indirmek onun algısında ilgi ve oyun. Bu nedenle de gülerek devam ediyor. Sizinle kurguladığı bir oyun bulmuş ona göre. Kizmak,hayır demek bu dönemde sadece ilgi olarak algılanıyor negatif pozitif ayrımı yok henüz. Bu nedenle biz Iki yaşına kadar "kendine veya başkasına ölümcül veya yaralayıcı zarar verme" durumu olmadığı sürece hayır kelimesini kullanmiyoruz. Her hayır daha çok yap gibi algılanıyor çünkü. Istenmeyen bir davranista hemen ilgisini başka yone çekiyoruz. Başını vuruyordu bir ara yere,ya da saçımı cekiyordu. sanki o davranışı hiç görmemiş gibi ilgisini sevdiği birşeye yönlendirerek iki günde çözdük. Davranışı görmek ve o davranisa olumlu olumsuz fark etmez tepki vermek daha çok yapmasina neden oluyor. Zaten amaç bu fark edilmek. Seyirci olmazsa onu yapmasının anlamı da olmaz bunu hatırlamak yeterli. Vurduğunda bunu şimdilik fark etmemek o hareketi yapmasının anlamı olmadığını anlatıyor. Ve başka fark edilecek yeni bir davranış bulmasi gerekiyor başka şeyler deniyor. Bu noktada fistikcikin anlattığı o davranış yerine pozitif davranışı yerine koymak devreye giriyor. Yaptığı şeyi fark etmediniz, tepki vermediniz,ilgisini başka yone çektiniz. Sonrasında olumlu davranışı yerine koymak kalıyor. Cici diyerek birşeyi sevmek gibi fistikcik anlatmış. Bizim geldiğimiz noktada nadiren elimi ısırmaya hamle yaptiginda öp cici diyorum. İsırma eylemi gerceklesmeden öpüyor. Ben de onun elini opuyorum.

Bir de çok fazla hayır kelimesi kullanmak algıda evetle aynı olduğu için anlamini yitiriyor. Iki yaşından sonra hayirlari ayirt edeceklerdir. Bu nedenle biraz cimri davranmak gerekiyor bu kelime için. Sizi sinirlendirmek onun için sadece bir ilgi alma yöntemi ve oyun.Biraz sabirla bir iki haftada halledeceginizi düşünüyorum.


gecce

fıstıkçık uzun süre hayır vurmak yok cicide yaptık yada varcağını anladığımda balkondan alt katttaki komşunun kaplumbağlarını izliyoruz ama birdahaki kızışında yine aynısını yapıyor bu elini tutup indirmeyi birkaçgündür yapıyordum


gecce

arada kafasını duvara da vuruyor ama sinirlendiğinde değil durup dururken görmezden geliyorum en fazla 6 kere vuruyor :)ama çoook şiddetli değil hafif hafif babasıda küçükken vururmuş zaten bizim gibi anne babadan sakin çocuk olcak değil ya ikimizde çok fenaymışız

 


gecce

inanın neredeyse hiç hayır demiyorsadece tehlikeli şeylere hatta bu konuda çok tepki alıyorum arsız olcak vs.diye hayır demediğim için ,stediği birşeyi yapmadığımda hemen dudakları düşürüp arkasını dönüp ağlıyor sanki alıştı her istediğinin yapılmasına biraz da ondanmugemod

Gecce her istediğinin yapılması derken mesela ne? Bu aylarda çocuklar ne ister ki keşfetmek amaçlı davranışlar dışında. Kesfetmesine de izin vermezsek nasıl öğrenecekler? Ya da meraklarını giderecekler ? Yalnız şu var birşey hayirsa hayır olmalı ağladığı için yapılınca herşeyi ağlayarak elde etmeye yöneliyorlar. Çok ince bir çizgi aslında örnek vereyim. Sen de kendi orneklerinle değerlerdir. Kızım babasının cüzdanını alıp kartları çıkartıp yerleştirmeyi seviyor. Zararı var mi yok. Bu nedenle izin var. Bir gün her zaman istediği'nde eline verilen cüzdanı istediğinde eşim cüzdan olmaz dedi. Kızım elini uzatti eşim vermeyince mizildandi eşim hemen verdi. Sordum neden ilk istediğinde vermedin her zaman veriyordun .ne bileyim o an öyle dedim dedi eşim. Ne öğrendi bu çocuk şimdi mizildarsam alirim. Ben ne öğrenmiştim iste mumkunse alırsın değilse ağlasan da alamazsın. Zaten zararsız herşeyi aliyorsun.

Bugün parkta tam eve donerken bir çocuğun bisikletini gördü binmeye çalıştı bende kucağıma alıp senin bisikletin evde hadi bakalim gidip dedim ve ordan uzaklaştım. Dudaklarını büküp ağlamaya hazırlandı hatta biraz

Sizlandi gözleri doldu çantadan kiraz cikarttim kiraz yiyelim mi dedim aldı ve konu bitti. Allahtan ilgileri çabuk dagiliyor.

Doğru yaptigimi iddia etmiyorum ama ise yarayan ya da fark ettiğim dogrulari aktariyorum. Bu aylarda çocukların simarmasi veya arsız olması konusuna katilmiyorum beni de elestirenler oldu. Sadece beslenme, korunma, sevilme ve ilgi ihtiyaçları var şu anda.


mugemod

Yanlışlıkla yarısında gönderdim devam ediyorum. Bir de kesfetme ihtiyaçları. Hangisi karşılaştığında arsizlaşırlar ki? Ama öğrenme durumları var örnekler verdim bunada yukarıda.


CokBilmis

Bizim evde kedimiz var. Kızım şiddet kontrolünü ondan tırmık yiye yiye öğrendi.

Ben kızmaktan yanayım. Kızıma asla hiçbir konuda "hayır" demedim. Tek istisna şiddet oldu. Ne  bana, ne de başkasına şiddet uygulayamaz. Asla izin vermedim. Kaşlarımı çatar, sesimi yükseltir ve bildiğin "kızarım". Normalde asla kızmayan biri olduğum için kızdığımı anladığında zaten durur kendiliğinden.

Asla müsamaha göstermeden, her seferinde sert çıktım ben.beyzabebek

benim kızımdada sorun aynı gecce.kucukken vurunca herkezın hosuna gıdıyodu dede babanne annane hala herkez guluyodu laf anlatamıyodum gulmeyın tepkı verın dıye.doktoruna danıstım o donem oda aynısını soledı herkeze tepkı ver surat assın yanlıs oldugunu anlasın dıye ama tabıkı fazla dınleyen olmadı babayla bız basa cıkamadık.cıkamıyorumda cıcıfelan demek ıse yaramadı malesef bazen oyle beklenmedık anda vuruyokı sınırlenmemek mumkun deıl bana vurmasıda hos deıl ama baskalarının cocuklarına vurucak dıye odum kopuyo dun gece kuzenlerımın cocuklarına baya vurma gırısımlerınde bulundu bırı 4 yasında erkek ona bıle gucunu yettırıyo valla .cevapları bende takıp edıyorum umarım donemsel bı sorundur ve cabuk gecer


SimgeAda

kesınlıkle donemsel. zaman zaman hala yapıyor benım kızım ama ozellıkle arkadaslarına yapıyordu. ben de o yuzden evde oynarlarken yalnız bırakmadım. hep gozum uzerlerınde oldu.. baktım ne zaman durum gerılıyor yanlarına gıdıp konuyu degıstırıp dıkkatını dagıttım. yanı fızıksel olarak vurma nıyetıyle yaklasınca elınden  tutup (vurma fılan demeden(cunku bunu da denedım bı ıse yaramadı)) baska seye yonlendırdım. bı de belkı benım kızım daha buyuktu bır gun ona arkadasının annesıyle olan ılıskımı anlattım. hıc bırbırımıze bagırmadıgımızı vurmadıgımızı arkadaslara vurulmayacagını yoksa bızımle gorusmek ıstemeyecegını fılan anlattım.hatta ıkı anne ıkı kızın yanında bırbırımızı cok sevıyoruz canım benım fılan modunda cıcisler takıldık bı ara :)-kı cok severım kendısını o ayrı :)-. eskısıne gore cok azaldı. bır de komsumuzun kızından benzer uygulamaları gordu kendısı (ıtıldı saplak yedı) bıraz o da ders oldu sanırım.
ama kesınlıkle vurma fılan dıye ustelemeyın. bır de yenı bırsey denıyorum kızımın yapmasını ıstemedıgım seylerı ''yaramaz ayse'' ve ''uslu ayse'' dıye adlandırdıgım ıkı karakter uzerınde hıkaye gıbı anlatıyorum. bunu da bı arkadasımdan duydum. ama hemen davranıs sonrası degıl. mesela uyumadan once ya da arabada gıderken. anne bana hıkaya anlat deyınce acıyorum eskı yaramazlık defterlerını. bu da sankı ıse yarıyor.
kolay gelsın. uzulmeyın cunku cocukların hepsı bunu zaman zaman yapıyorlar. ben ozellıkle parklarda fılan cok utandıgımı bılırım. ama dedıgım gıbı gozlerınız uzerınde olsun. benım en korktugum sey ıtmenın etıkısıyle dusup cocukların basına bırsey gelmesıydı. ellerının ayarı yok cunku bu bıdıkların..Cevaplamak için Üye ol