ıs seyahati ve anneden ayri kalan cocuk psikolejisi

nurturia soruyor: 4

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


marina27

Bence kendinizi suçlu hissetmeyin hiç. 15 gün ayrı kaldığınız için sizi unutacak ya da affetmeyecek değil ya, çocuk bu sizi görür görmez unutur zaman mefhumu yok ki onun. Sizin çocuğunuzdan ayrı kendinize ait bir hayatınız da var , sadece anne değiliz hiçbirimiz. Bu çocuklar büyüyecek ve bizler hayatta başardığımız işler ve edindiğimiz yer ile varolacağız. O yüzden çok da hayatımızı çocuğa adamak bana çok doğru gelmiyor naçizane fikrim tabi. O yüzden ileride pişman olacaksanız böyle bir fırsatı kaçırdığınız için bence dert etmeyin fırsatı değerlendirin derim:)


fistikcik

Merhaba,
Oğlunuzun 2 yaşına girmesine çok az kalmış. Normalde anneden ayrı kalma 2 yaşından önce önerilmez. Bu anlamda bu soruyu 8 aylıkken sorsaydınız veeceğimiz cevap ile şimdi vereceğimiz cevap farklı. 15 gün uzun bir zaman olsa da artılarını eksilerini iyi tartarak bir seyahat planlamak bu yaşta mümkün.

Anlattığınız başka noktalar beni düşündürdü. Eşinizle ayrılığınız yeni mi ? Eğer öyle ise evden giden babanın ardından annenin da uzun süre ortadan kaybolması çocuk için iyi olmayabilir. Bakıcıyla ilk defa gece yalnız kalacak ise zor olur. Daha önceden gece kalma deneyimi olduğu birisi olsaydı daha kolay olurdu.

Babanın gidişinin ardından sizden uzak kalmasının onu olumsuz etkilememesi için eğer imkanınız varsa yanınızda götürün (bu seçenekten bahettiğinize göre böyle bir imkan var sonucunu çıkardım). Defile ve kokteyller her akşam olmayabilir, ya da olsa bile eninde sonunda ona vakit ayrıcağınız, gece birlikte uyuyup, sabah birlikte uyanacağınız zamanlar olacaktır.


neretva

Zor bir durum. Tabii ki ideali sizinle gelmesi. Ama bu olamıyorsa ona 1-2 hafta önceden azar azar bahsetmeye başlayın derim. O herşeyi anlar artık. Kısa cümleler kurun, bir yere gideceğinizi ama geri geleceğinizi tekrarlayın sürekli. Skype vs. üzerinden bağlanabilir misiniz? Bilmiyorsa bakıcıya öğretin derim, her gün mutlaka bağlanın. 15 ayrı resim çizin, onun seveceği şeyler, bunları zarflara koyun, bakıcısı annen sana yollamış deyip her gün bir tanesini verebilir. Bir arkadaş bahsetmişti, ama bu yaşta uygun mu bilemiyorum. 15 meyveli bir ağaç çiziyorsunuz, meyvelerin içi boş, her gün bir tanesini boyuyorlar, hepsi boyanınca anne gelecek diyorsunuz. Yine size ait birşeyi, toka gibi ona emanet bırakabilirsiniz, dönünce bana verirsin diyebilirsiniz. Sİz yokken aileniz ve arkadaşlarınız aralarında iş bölümü yapıp gün aşırı ona uğrayıp oyunlar oynayabilirler.

Bir de katılacağınız organizasyona sormayı deneyebilirsiniz. Bazen çocuklular için bakıcı yardımı vs. gibi şeyler olur. Yani yanınızda götürüp otelin bakıcı hizmetinden bu sayede faydalanabilirsiniz belki.


silky

Ben iş nedeniyle 6 aylık oldugundan beri 3-4 geceligine seyahatlere cıkıyorum. Daha kucukken sorun olmuyordu. Ama gecen haftaki 3 gecelik ayrılıgımızda geceleri aglamıs. Bugun bu konuyu gittigi kresin pedagoguna danıştım. 

''Pedagog un soyledikleri su sekilde: 'Gideceginizi O'na mutlaka soyleyin. Cocuk bir sureligine gideceginizi, ama sonunda mutlaka doneceginizi bilsin. 'Gidecegim ama yatcaz kalkcaz, yatcaz kalkcaz geri gelecegim' gibi. Bunun icin vicdan azabı duymanıza gerek yok, sonucta isiniz bunu gerektiriyor. Çocuk gideceginizi ve geri doneceğinizi bilirse o sure icinde sizi özlemesine, aramasına rağmen bu durumdan kötü etkilenmez, ve zamanla alışır. ''
Ben genede  bu konuda çok rahat değilim, ama pedagog bu konuda içimi rahatlattı. Eger çocuğunuzu emanet edeceğğinizi kişiye tam anlamı ile guveniyorsanız, kariyeriniz için çok onemli olan bu seyahate mutlaka gidin derim.Cevaplamak için Üye ol