Yenidoganin sut ihtiyaci

bluecitrus soruyor: 7

Merhaba,

24 gunluk bebegimin kilo durumuna gore doktor mama takviyesi onerdi. Bende sagdigim sutu de verrerk bir emzirme duZeni olusturmak istiyorum.

bir sure sutu sadece sagarak verip gunde kac ml sut ictigini gormek sizce mantikli bir yol mu? Sutun uzerine de meme vererek ornegin uyumasini saglamak..

direk emzirince ne kadar ictigini goremiyorum cunku.Bir yandan uzzamis sariligimiz var.onu da basaka bir konuda yazmistim.

Sagarak sut versem veya mam takviyesi yapanlar varsa nasil bir beslenme duzeni uyguluyorlar acaba? Merak ettim, fikirlerinizibekliyorum.

Bu arada bebegim gece uykusunda emziriyorum bazen 15 dk emiyor bazen yarim saat...

Tesekkurlere.

Sutunuzle kalin.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ozgeoyku

merhaba benım  kızımda 24 günlük oldu bugün merak ettım kac kg dogdu bebeğiniz ve sımdı kac kg kı doktor mama takvıyesı verdı?

kızım uyanıkken sureklı emıyor benımde gece bır kere uyanıyor en fazla 20 dk emıyor uykusundan da uyandırmak ıstemıyorum huysuz olmasın dıye haftaya dr kontrolumuz var onu  beklıyorum korkuyorum mama takvıyesı vermesınden cunku henuz cok kucukler ve ılk hafta kılo verdı kızım daha yenı yenı toparlıyo ...


bluecitrus

merhaba;

3760 doğdu. ama 3.gün sarılık, fototerapiye ayttık, verimli ememedi tabi alan derken bir ara 1440 oldu.
Şimdi 23 gğnlükken 3770 yeni oldu.
geçen hafta 115 gr almış. en az 150 alması gerekiyor ve doğum tartısına 15 günde ulaşması gerekiyordu dedi.

benim de canım çok sıkkın. mamadan ziyade süt sağıp onunla takviye etmeye çalışıyorum. Çünkü geceleri uyku dersemi çok ememiyor sizin gibi. 15-30 dk arası genelde.bende mmediği diğer göğsümü sağıyorum.

Aslında hastaneden çıkarken ebe hemşireler sarılık için bize mama takviyesi tavsiyesinden bulunmuşlardı birkaç gün, yapmadık,dinlemedik, sarılığı da halen atamadı.

Tabi bu kilo mevzusunu dktor niye 15 günlükken söylemedi bize meçhul. Doktorumuzu sırf hastanede ilk o baktı ve sarılığını takip ediyor diye gidiyoruz.Yarın başka bir doktora götüreceğiz açıkçası. En kısa zamanda doktor değiştirmeyi düşünüyorum.

Sizin kilo durumlarınız nasıl?

İyi günler.Sütünüzle kalın.


SelmaOnurEmre

Ben sizi anlıyorum doyup doymadığını merak ediyorsunuz ama sütü sağarak vermek sütünüzü azaltacak ve bebeğinizi biberona alıştıracaktır. Tertemiz, taptaze direkt memeden verin bence. Kilo almaya da başlamış işte, mamayı da azaltarak sadece anne sütüne dönmenizi tavsiye ederim. Bizim doktorumuz gireni anlamıyorsanız çıkana bakın günde birkaç defa kaka yapıyorsa doyuyordur demişti. Ayrıca bence bunu en net sarılık geçtikten sonra kilo alımına bakarak anlarsınız. 500-600 gr aldıysa bile mamaya başlamayın lütfen. Anne sütü gibi değerli bir gıda varken bunu değerlendirin derim ben naçizane. Zamanla süt vermeniz de kilo alımı da düzene girecektir merak etmeyin. Zor günler Allah kolaylık versin.


bluecitrus

Tüm cevaplar için teşekkürler.

Öyle aktif bir şekilde mama vermiyorum zaten şu an...uzun uzun emziriyorum...Günde belki bir veya iki kere 60 ml.

Ama öyle ki 11 saat uyanık kalıp da sürekli ağladığında alip ayağım kilitlendi geçenlerde...

kakasını ise bazen 2 kere bazen 3 kere bir kerede bol miktarda yapıyor.Onu yapmadan önce de sıkıntı var biraz.

Sürekli sağıp vermeyi düşünmüyorum zaten.Mesela bugün 1 saat emzirdim,biraz biberondan verdim gece sağdığım düt, sonra yine emzirdim. finalde emmezse zaten uyumuyor şimdilik..

Evet sezeryan oldu doğumum, ama allahtan emmeme sorunu olmadı kızımın. Emiyor ilk dakikadan beri. hastanede sadece meme ucunu çıkarma amaçlı sağım yaptım, onu da vermedim zaten..Emdiği için süt oluyor genelde göğüslerimde ancak işte sanki güçlü emmediği için doyamıyor. 6-7 saat memede kaldığında ise göğüslerim iyice yumuşuyor. O ara vermediği için sanki yeniden dolmuyor tam anlamıyla ve o azar azar çektiği için boşa çekiyor gibi hissediyorum.

Kilo konusunda da, çok çok tombikleşmedi ama büyüdüğü belli oluyor yüzünden gözünden:) 
bende kafaya takmayım diyorum ama tahmin edersiniz ki olmuyor :)

Şu an aslındamama takviyesi için tek kabullenme nedenim sarlığını daha çabuk atması için. Yoksa kilo mevzusunu o kadar kafaya takmıyorum sanırım.Yarın ki doktorumuz ne diyecek bilmiyorum.

teşekkürler tekrar tekrar.
Yazı da çok güzel, arada ekrar okuyacağım ve eşime de okuttıracağım :)
bluecitrus

bu arada doğum tartısını yazarkken 1440 yazmışım tabi ki o kadar değil :)

3440 a düştü 5 gün kadar sonra...sevecen

mrblar öncelikle blue hanım sarılık ve kilo +mamalardan çok ve çok çekmiş olan ben ve hala  üzerimizde stresi olan ben nacizane  şunları söylemek isterim. ilk olarak normal dogum yaptım ve erken dogum yaptım 3  hafta sarılık tedavisi gördük fakat geçmedi en sonundada doktor  cigerlerine kan tahlili ile normal çalişıp çalışmadıgına baktıktan sonra ilaç verdi 5 gün yarısı sabah yarısı akşam ezerek verdim. ve yavaş yavaş kilo almaya başlayıncada atlattık ama çok stresli bi süreçti 3 gün gece gündüz uyumadıgımı biliorum. emmede  bizde sıkıntılı idi erken dogdugu için çok kısa emiyor hatta 5 yada 6 saat gündüzlari uyandıramamıştım  ki  uyansın diye cimcik bile attım o kadar yani. fakat nafile. kilo kaybı 100 gram oldu benim bebemde şükürler olsun yoksa fazla olsaydı bizim için oldukça sıkıntılı idi.  ilk 2 ay 1 kilo üstü aldı  3 aylık oldugunda 500 garm almiş  doktor hemen mama  bizde verdik fakat biberon almadıgı aldıramadık çok denememe ragmen ki  farklı markalar almıştım belki onları içer diye neyse 3,5  aylıkkan kaşık mamalarına başladım milupa tabi  bu arada emmeyi 4 aylıkken tamamen gece gündüz kesti gece bişey yemedi yaklaşık 10 saat hiçbirşey veremedim malesef ve 4 aylık oldugunda kusmalarımız başladı  yaklaşık 5 yada 6 ay kadar önce reflümü diye radyosyanada soktuk reflüde yok.ben şuna inanıyorum çok erken kaşıga başlamak bizi mahvetti. hala kusması var ve hala yemek yemekten nefret ediyor.  4 aylıkken mama verdin kilosu nekadar oldu dersen aldıgı kilo 700  gram biz okadar işkenceyi 200  gram için çekmişiz ve hala onun sıkıntısını çekiyoruz çünkü  hiçbirşey veremiyorum  zorla yiyor. ve bunları anlatırken bile okadar üzülüyorumki  gözlerim bile doluyor  çünkü çok kötüydü ve ben çocugum büyürken onu o güzel günlerini malesef keyifle  izleyip yaşayamadım. ne olursa olsun kasimlikle mama başlamayın özellikle  kaşık mamasına. neyse çok yazmışım sıktıysam kusura bakmayın. saglıcakla büyütün ve keyfini çıkarın.


ozgeoyku

merhaba benım kızım 3040 gr dogdu  ılk hafta 2990 a dustu 17. gun 3250 olmustu sımdı kac kg bılmıyorum aylık kontrolunu beklıyoruz ama yıne de gozume cok kucuk gorunuyor endıselenıyorum...Cevaplamak için Üye ol