akşam yemeklerine ne zaman başladınız

zeynep soruyor: 9

merhaba, oğlum 1 yaşında, akşam yemeğinde kaşık maması veriyoruz ve bunu sütle hazırlıyoruz. yavaş yavaş normal akşsam yemeğine geçelim diyoruz, erken veya geç olmasını istemem. siz akşam yemeklerine ne zaman başladınız???
tsk.ler, sevgiler

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


hande

Biz Can 6 aylık olmasıyla birlikte bizimle akşam yemeklerine oturmaya başladı. öceleri sadece yoğurt yerdi mesela. Derken 9 aylıktan itibaren evdeki bütün yemekler tamamen tuzsuz ve Can'a uygun pişmeye başladı ve neredese bizim yediğimiz herşeyden kısım kısım yemeye başladı. Mesela sadece ona uygun az bahartlı yumurtanın sadece sarısına sahip, köfte yapardık eğer köfte pişecekse evde. bu tip şeylerde onunki ayrı pişerdi.  12. ayından itibaren de hiçbir yasağımız kalmadı ve bütün öğünlerini bizimle yemeye başladı.


Meryem

Biz başlayalı çok oldu hemen hemen 8.ay itibariyle başladık diyebiliriz bence sizde rahatlıkla başlayabilirsiniz ama şimdiye kadar hiç yemek yedirmediyseniz ilk başlarda az miktarlarla başlayıp ,zamanla miktarı arttırmanızı tavsiye ederim sevgiler 


zeynep

cok tsk.ler bende yavas yavas geçicem, bir tek aksam aldıgı kaşık mamasının içerisindeki 170 cc sutu gun icinde baska bir satte vermem gerekecek, o saati kestiremiyorum


Meryem

belki işinize yarayabilir ben sütünü yada devam sütünü uykusu gelmeye başladığında veriyorum o sırada o benim parmağımla oynar ben onun gözüne bakıp saçını okşuyorum o daha keyifli sütünü içiyor ve daha rahat uyuyor hemde ben tam anlamıyla kendimi ona veriyorum her ikimizde mutlu oluyoruz.Kaşık mamasınıda saat 10 gibi içine ceviz koyup verebilirsiniz yada saat 14.30-15.00gibi veribilirsiniz biz günde 1 öğün veriyorduk şimdi pek vermiyoruz artıkDamla

Biz de 9 ay civarında tattırmaya başlamıştık. 12 aylıkken de doktor aynı sizin gibi yiyebilir demişti.

Süt miktarı için hiç üzülme bence, çünkü kalsiyum ihtiyaçlarını kendileri ayarlıyorlar. Ilgaz mesela 12 aylıktan önce çok yoğurt yerdi, 12 aylık inek sütüne başladım, sütü çok sevdi hiç dokunmadı da, kendiliğinden 350 ml süt içmeye başladı. Ama yoğurt miktarını azalttı bu sefer.

Okula başladıktan sonra, oradaki ara kahvaltısında da süt içmeye başladı. Bunun hemen akabininde akşam yemekten sonra verdiğimiz sütü bir-iki yudum alıp bırakmaya başladı.

Bence süt eklemeye çalışmak yerine, bir ara öğününde ekstradan peynir, yoğurt teklif edebilirsin. İhtiyacı varsa yer zaten.


zeynep

bizim doktorumuz günde 500 cc süt içmesi gerektiğini söylüyor,günde 2 kere uyudugu ve aksam da erken yattıgı icin kaşık mamasını kesersek onun içindeki 200 ccc sütü günde ne zaman verecegimi bilemiyorum


Damla

Zeynep, bence doktoruna bir telefon açıp teyit almanda yarar var. Ben en fazla 500 cc diye biliyorum, o da tüm süt ürünlerinin toplamı, tek başına süt değil.


zeynep

tabi tabi tüm süt ürünleri ile birlikte 500 cc
bizimki sabah 150 cc süt iciyor toplam 200 cclik yogurt yiyor arada kalıyor 150 cc. Onu da akşam yemeginde veriyoruz işte. O 150'yi nerde vericem onu bilemiyorum


hande

Damla'nın dediği gibi bence çok ince hesap yapıp zorla süt içirmeye çalışma. nasıl olsa peynir vs. yiyordur. eğer oğlun ihtiyaç duyuyor gibi görünmüyorsa hiç önemseme derim.

Can sadece öğle uykusundan önce süt isterdi ve 180cc içerdi o dönemde. şimdide uyku öncesi istiyor ve 200cc içiyor. ama yanısıra bol bol peynir, yoğurt v.s. tüketiyor. 

çok stres yapma yoksa oğlun bunu sana silah olarak kullanabilir ve yeme problemiyle baş başa kalabilirsin korkarımki.  kısa bir zaman sonra kendisi sana süt istediği anı söyleyecektir bence.


Cevaplamak için Üye ol