Bebeğin kilosunun bir hafta geriden gelmesi

golbasi1234 soruyor: 10

Merhaba 31 haftalık hamileyim,şuana kadar bebeğimin gelişimi kilo alımı gayet normaldi ancak geçen hafta kontrolde bir hafta kilo alımının gerilediğini söyledi doktorum,ve 10 gün sonraya randevu verdi,böyle bir durum yaşayan var mı? Bebeğin kilo almasını sağlamak zor mu? Ne yapmam gerekir.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


ayberke

Merhabalar,

bebeğin kilosunun 1 haftadan geri derken orayı biraz açmanız lazım.Bebek kilo kaybetmişmi yada bebek hiç mi kilo almamaış.Yada Her bebeğin gelişimi yapılırken +- 2 hafta vardır.Yani bulunduğu haftadan 2  hafta geri veya önden olması normal kabul edilir. Ama bebek büyümediyse neden büyümediğine bakmaları lazım.

Biraz daha yazarsanız daha açıklayıcı olabiliriz.


golbasi1234

Merhaba yeniden,bebeğim hep düzenli kilo alımında giderken o hafta kilo almamış buda onu kilo olarak bir hafta geriye atmış dedi doktorum.beslenmeyle ilgisi yok dedi am en önemli şeyin beslenme olduğunu düşünüyorum.


ayberke

Merhabalar,

Hamile iken zaten aç kalmaz ve bünye olarakta yemeden duramazsanız zaten .Dr nuzun dediği gibi bende (dr değilim) beslenmeden olduğunu düşünmüyorum.Muhtemelen dr nuz yakın takibe alıcaktır.Bebeğin gelişimini.Çünkü anne karnından bebeğin beslendiği alanlarda bir sıkıntı var mı diye bakacaktır.Eğer önümüzdeki kontroldede kilo almazsa sebeplerine inecektir.Mesela benimde bebeğimin 32 haftada gelişimi durdu.Gebelik tansiyonundan dolayı.Ama ayrıntılı ultrasonda (doppler de) bunu zaten öngörmüşlerdi.Nitekim preeklamsi ile 36 haftada iken 33 haftada kaldı bebeğim.


golbasi1234

Sizin kaçıncı haftada doğum yaptınız ve kaç kg olarak doğdu bebeğiniz


ayberke

Bende ayrıca şeker ve tansiyonda çıktı hamileliğe bağlı olarak.Muhtemelen dr nuz bir sonraki kontrolde eğer bebek büyümezse kan tahlili doplerr ve tansiyon üçlemesine bakıcaktır.Ama korkmayın bebeğiniz yeterince büyümüştür.Bundan sonraki ksımlarda daha dikkatli olmanız gerekebilir.ayberke

36 haftada gelişimi 33 haftalıktı . 2160kg  44 cm doğdu.Ama 3,5 kg luk bebeklerden gibi sağlıklıydı.Çünkü diyet diayebet vs bir sürü şeye dikkat ediyordum.


golbasi1234

Şeker,kan tahlilleri hepsi yapıldı çok şükür birley çıkmadı,geçen hafta biraz beslenmemi ihmal ettiğimi düşünüyorum unarım ondan olmuştur,bu hafta çok dikkatliyim,inşallah zamanında kilo alır bebeğim


ayberke

Sorun olmaması güzel bebeği besleyen damarlardaki kan akımınada bakarlar.Zaten orada sıkıntı varsa tansiyonunuzda yükselmeye başlar.Tansiyon ile ilgili sıkıntınız varmı?

Ama endişelenmeyin dr kontrolunde olunca Allah'ın izniyel bir şeyçikler olmaz.Bu arada bebek kaç kilo şuan golbasi1234

Tansiyon problemimde yok,en son ct günü gittm 1400gr,dı 30+5'ti bebeğim.ben çok evhamlı biriymdir:(( umarım bir problem oluşmaz.


ayberke

İnanın evhamın ve stresin kimseye faydası yok.Rahat olun.Kontrollerinizi ihmal etmeyin.Zaten olması gerektiği kiloda bebek.Sadece uyanık olun.Kendinizde normalin dışında bir durum hissederseniz dr ihmal etmeyin.

Hayırlı haberlerinizi umarım burdan duyarız.
Cevaplamak için Üye ol