azı dişi midir?

sadeceanne soruyor: 6

Azı dişi çıkarken kuzunun huyu değişir mi arkadaşlar? Tahmin ediyorum ki canı çok yanıyor çok huysuz oldu kuzu :( Ateş vs yok ama anneye yapışma ve genel bir memnuniyetsizlik var. (Bir de dün tatilden döndük, bu da etkilemiş olabilir mi?)

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


elajan

Kesinlikle huy degisikligi oldu bizde de...anneye yapisma, huzursuzluk, burun akmasi, gece aglama nobetleri seklinde...2-3 hafta surdu nerdeyse...sonra ciktilar nihayet de rahat ettik...en cok azilar zorlar diyorlar...yani bunu atlatinca (umarim) zor kismi geride kalmis oluyor ;))


babu

peki ama azi disinin ciktigini nasil anliyorsunuz? yani biraz salakca bir soru ama sadece semptomlardan mi anliyorsunuz? bizde de 1 gundur ates var, 6. hastalik mi acaba dedim ama bugun dustu, galinb degil. ama gayet bana (ve mememe) yapisik ve mizik bir hal aldi. bunlar tamam da, on disler cikarken bakiyordum, elliyordum anliyordum yolda dish var. arkalari goremiyorum, parmagimi on dislere kaptirmayi goze alip elleyince de anlamiyorum gelen giden var mi. siz nasil anladiniz?


sadeceanne

Elajan çok sağol :))
banuözcelik, valla ben de anlamıyorum tamamen spekülasyon yapıyorum :)


EmineKartal

agzini actiginda (güldügünde falan) azilarin oldugu bölge bayagi kizarmisti Beyza'da, sismisti; hani gelecegi belli oluyordu. bir de dis jeli sürmek icin elimi soktugumda hakkaten altta disetini zorlayan bir sertlik geliyordu ele. bizim 3 azi atessiz ama huysuzlukla; son azi full kapasite huysuzluk-uykusuzluk-mizmizlik-anneye yapisma-pusette gezmek disinda hicbir seyi kabul etmeme ve berbat atesle cikti maalesef.
ama Tracy'nin dedigi ve benim de gözlemledigim kadariyla bu dis cikarma isi 3 günlük periyotlar halinde geciyor: söyle ki; 3 gün ilk asamada dis disetini zorluyor, sonra birkac gün belki birkac hafta ara veriyor sonra tekar 3 gün süren disetini delme kismi basliyor sonra gene ara, sonra tekrar 3 gün... bu 3 günler disin zorluguna, kuzularin halet-i ruhiyesine göre degisiyor sanirim. bazi dis ve cocukta sadece tek 3 günde, bazilarinda birkac 3 günlük periyotlarda cikiyor...
ahh disler ciksa ama huzursuz etmese, yormasa, acitmasa ama olmuyo iste... onlarin cani acirken bizimki daha fena aciyor...


Pranayama

Peki bu dişler sırasıyla çıkmıyor mu? Yani Alp'in üstte 4 dişi varken bir de baktım ki sol tarafta 2-3 dişlik boşluktan sonra bir azı diş çıkmış!


esraozlem

Diş ağrıları Hülya'nın da dediği gibi genelde akşam/gece oluyor. Ve de sırayla çıkmıyor maalesef dişler, yan kesicilerini çıkarmadan azılarını çıkarmıştı bir arkadaşımın oğlu. Eğer el sürekli ağızdaysa, özellikle arkaya doğruysa genelde azılar oluyor. Bir de uzun zamanda çıkmıştı azılar bizde. Tahminim dişin içten büyümesi sırasında dönem dönem ataklar oluyordu. Dişin olduğu bölge önceleri epey bir kızarık ve şişken sonrasında beyazlamış, ve sonra bir gün tek köşesi patlamıştı. Bir süre normal geçmiş sonra diğer köşe patlamadan aynı sıkıntılar yine olmuştu. Ateş yapması da şart değil, Ada 16 dişini de ateş/ishal olmadan çıkardı. Hatta kabız oldu. Doktoru da çok şaşırmıştı ama tuhaf bir şekilde diş çıkarma dönemlerinde kabız oluyor.

sadeceanne, tatil sonrası huysuzluğu da olabilir bu arada. Çocuklar da tatil sonrasında yetişkinler gibi mutsuzluk gösteriyor diye düşünüyorum. 4 tatilimizin hepsinden sonra bu dönemi yaşadık.Cevaplamak için Üye ol