Takintili konusma, tekrar, Ekolali 2 yas cocugunda normal midir?

Ulku_Dilara soruyor: 7

2 yasindaki kizimla ilgili dikkatimi ceken birsey var. ornegin, annem onu komsuya goturmustu komsununda parmagi utuden yanmis. eve geldiginde bana bunu belki 10-15 kere tekrarladi. yada bu gece yatarken; misafirlige gittigimiz evdeki bebegin tokasini yanlislikla almisiz. bende bebegin tokasiniz unutmusuz dedim. bunu belki 20 kere tekrarladi en sonunda ben artik yeter diye kizinca birakti ve uyudu. ama aynen benim ses tonumda ve vurgumda tekrarladi. bu ve buna benzer ornekleri cok sik yasamaya basladik son gunlerde ilk basta guluyorduk yine takti diye ama cok rahatsiz olmaya basladim. acaba evham mi yapiyorum, yoksa bazen boyle takintili konusmalar yapilmasi normalmidir? ekolali olabilirmi bu? :(          

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


AOA

Merhabalar.. Aslında bu yaşlarda taklit çocuklarda sık görülür, tekrarlama da. Ama bu söylediklerinizin çok sık olduğunu düşünüyorsanız bir uzmana gitmenizi öneririm. 


kuzeynep

Benim oğlumda böyle ve normal bence bu yaştaki cocukların tekrari sevdiğini bıkmadan usanmadan aynı masalı,olayı vb gibi seyleri anlattirdiklari,anlattıklarını okumuştum bir kitapta telaslanmayin sakın normal bir süreç :)


Ulku_Dilara

Cok tesekkurler, kendimi daha iyi hissettirdiniz. Allaha sukur bunu yazdigimdan beri tekrar yapmadi.


ekim_

Bildiğim kadarıyla 2,5 -3 yaşa kadar görülebiliyor.


CokBilmis

Benim kızım da özellikle ilgisini çeken bir şey olduğunda "Aaa, öyle mi oldu kızım, gerçekten de .. yaparken ... olmuştu, çok haklısın, ben de şaşırdım/üzüldüm/heyecanlandım" filan gibi onun heyecanına dahil olacak laflar söylemediğim sürece aynı olayı tekrar tekrra anlatıyor.

Bir de bir kelimeyi ya da hareketi öğrenmeye çalışırken yapıyor. O kelimenin içinde geçtiği cümlemi sürekli tekrarlıyor ya da "şu hareketi yapıyorum" diye sürekli yineliyor. Ancak kelimeyi ezberleyip de heyecanı azalınca tekrardan vazgeçiyor :)

Bu arada yaşıtlarına oranla konuşması çok ileride. Sizinki de öyle mi?


Ulku_Dilara

Kızımda aynen sizin anlattiginiz gibi yapıyor. Konuşmasına gelince, 2 yasına kadar sesi çıkmayan kızım 25.ayla birlikte konuşup derdini anlatmaya başladı. Mesela bugün dediği gibi 'anne babam elimden iPhone'u aldı' gibi bazen 3-4 kelimelik cümleler kuruyor :) ama yinede çok ileri olduğunu sanmıyorum. Birde benim kızım nerdeyse hiç soru sormuyor ihtiyacları dısında. Bu yaslardada o ne, bu ne diye soru sorarlar diye okumuştum. Sizin kızınız nasıl?


CokBilmis

Benim kızım da henüz soru sormuyor. "Bu ne?" sorusunu öğrendiği ilk zamanlar sık sormuştu, ama artık sormuyor.

Yalnız ben onun bir şeyi merak ettiğini hemen anlıyorum, belli ediyor. Mesela gün boyu dışarıda. Merak ettiği her şeyi elliyor, kokluyor ve (ne yazık ki) ağzına sokuyor :))) Sanırım hala 5 duyusu ile öğrenme çabası içinde. Bir de mesela kitap okurken aynı kitabı 20 kere üstüste okutuyor ve sonra bir bakıyorum, kendisi anlatmaya başlıyor. Aynı şekilde şarkıları söyletirken oturup pür dikkat gözlerimin içine bakarak dinliyor, sonra bir bakıyorum kendisi söylemeye başlıyor. Yemek yaparken de izliyor, sonra kendisi yapmak istiyor. Benim kızım  hemen hemen her şeyi ya kendisi deneyimleyerek ya da izleyerek öğreniyor. İleride soru sormaya da başlar mı bilemiyorum.

Soru sormadığı için mantık kullanma beceresi henüz gelişmedi mi acaba diye denemeler yapıyorum kendi kendime. Mesela babasının geliş saatinde zil çalınınca "Kim gelmiş olabilir acaba?" diyorum. Ya da suratını ekşitmiş bir çocuk görünce "Ne yemiş olabilir acaba?" diye soruyorum. doğru cevaplar veriyor, neden o cevabı verdiğinin açıklamasını da gayet mantıklı yapıyor. Demek ki mantık gelişmiş ama sonuç olarak: Hala "Bu ne?" diye sromuyor :)
Cevaplamak için Üye ol