Ferrum mu Ferro sanolmu?

candasinannesi soruyor: 10

Hangisi daha iyi?bilemedim

doktorumuz ferrum verdi ama...

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


sunny

FERRO SANOL dişleri mahvediyor arkadaşımın çocuğu kullandı dişleri bildiğimiz siyah renk oldu. Ferrum tavsiye ederim.


veysel

ben santafer kullanıyorum tadı ikisinden de daha iyi


momoveannesi

Bizede doktorumuz son kontrolunde ferra sanol ( 10 Damla) verdi. İçiyor şimdilik.


asklepios

Arkadaşlar; konuyu kabaca şöyle açıklamak istiyorum: Piyasada demir ilaçları +2 değerlikli demir içerenler ve +3 değerlikli demir içerenler olarak bulunmaktadır. +2 demirin barsaklardan emilimi ve dolayısıyla etkinliği çok daha iyidir; +3 demirin (mesela ferrum)  ise emilimi ve etkinliği kötüdür. Buna karşın +2 değerlikli demir ilaçlarının (mesela ferro sanol) töleransı daha zor, gastrointestinal yan etkileri (bulantı, kusma, gaz, kabızlık gibi) daha fazladır. Bu tölerans zorluğu da bireyden bireye değişiklik gösterir. Bazı bebekler hepsini tölere edebilirken, bazıları hepsine karşı hassastır. Demir preparatları dişleri boyayabilir, ama bu geçicidir, ilacı bırakınca geçer. Hatta demir ilacı kullanırken bebeğiniz demir gibi bile kokabilir, kakasını siyaha boyayabilir. Literatürde çocuklarda demir eksikliğine dair çok sayıda çalışma var; ileri derecede demir eksikliğinin de, fazladan verilen demir takviyesinin de mental gelişimi (zeka) olumsuz etkilediği ispatlanmış. Artık dünyada tüm bebeklere demir ilacı önerilmiyor. Önerilen demirden zengin beslenme, 6. ayda kan değerlerine bakma ve gerekiyorsa ilaç başlama, belli aralıklarla da kan sayımlarını tekrarlama. Ben ne yaptım? Kendi gebeliğim boyunca nefret ederek +2 demir kullandım (gebeler mutlaka kullanmalı). Her ne kadar bizim sağlıktan bir haber bakanlığımız 4. aydan itibaren tüm bebeklere demir vermeye çalışıyorsa da; 5. ayda bebeğime hemogram, demir, ferritin, total demir bağlama kapasitesi değerlerine baktım ve ilaç başlamadım. 2 ay sonra testleri tekrar edeceğim. 


guneyda

Cok aydinlatici olmus Asklepios, tskasklepios

Rica ederim, ben kadın-doğum doktoruyum, tabi ki çocuk doktorluğu çok farklı bir branş. ama burada doğruluğundan emin olduğum bilgileri paylaşıyorum. çünkü bebeğim olduktan sonra anladım ki; Türkiye'de bebek konusunda doğru bilgiye ulaşmak çok zor, bir hekimin dediği diğerini tutmuyor, ülkemizde sağlık hizmeti verenler doğru bilinen birçok yanlışı anne-babalara öneriyorlar. 


guneyda

Evet cok haklisiniz, Bebek bakimi ve beslenmesi ile ilgili korkunc bir bilgi kirliligi var, hangi bilgiye guvenecegimizi sasirdik, burada en azindan baskalarinin da deneyimlerini paylasarak kendimce bir dogruya ulasmaya calisiyorum, hele beslenme konusunda!!


CokBilmis

Nerede okumuştum hatırlamıyorum "Tıp, artık bir tür dine dönüştü" demişti biri.

Çok doğru. Doktorların yanlış bilgi verebileceklerini bilmek iyi geliyor insana. Onlar da insan neticede ve uğraştıkları da bir bilim dalı. İnsanlar da yanılabilir, bilimsel araştırmalar da yanlış yapılabilir.candasinannesi

asklepios cevabın için teşekkürler . Yazdıklarından anladığıma göre bana ferro sanol tavsiye ediyorsun sanırım? hemoglobin 11,4 , hematokrit 33,5 çıkmış. ferrum a da başlamıştım, değiştirsemmi acaba?


asklepios

candasinannesi , mesajla da cevap verdim gerçi ama, evet ferrosanol daha iyi bir seçim.Cevaplamak için Üye ol