nasıl rutin oluşturabilirim

eges soruyor: 10

oğlum 2,5 aylık oldu ve anne sütü ile besleniyor. Tracy'nin kitabındaki easy rutinini oturtmaya çalışıyorum ama bir türlü başarılı olamadım.

aslında şu aşamada saatlere çok takmış değilim ama en azından sıralama bu şekilde olsun istiyorum. fakat bizim durum şöyle: uyanınca tek memeden 7-8 dk emiyor sonra uğraşıyorum ama emmek istemiyor. altını alıyorum, biraz konuşup gülüşüyoruz. bu esnada deli gibi ellerini emmeye çalışıyor açlıktan mı yoksa oyun mu anlamadım. bir süre sonra hafiften huysuzlanmaya ve meme aramaya başlıyor. tekrar emziriyorum 4-5 dk emip ağırlaşıyor. gaz çıkarmak için omuzumda pışpışlarken iyice uyku kıvamına geliyor ben de beşiğine yatırıyorum.

çok sık emmek istediği için günümüz karman çorman hiçbir rutinimiz yok. emziğe de alıştırmadım. ne yapsam nerden başlasam bilemedim.

kitaptaki saatlere uyarak, oyalayarak o saatte emzirsem alışır mı acaba. yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


emelesn


bebeğin çok küçük olduğu için emerken çabuk yoruluyo ve doymuyor tekrar emmek istiyo o yüzden sıksık uyanıyor
hatta gazı bile olsa emmek istiyo anne sütü acısını azaltıyor gece gündüz kavramlarıda çok olmadığı için bence bi süre daha böyle olur


burcuveduru

Anne sütüyle beslenen bebekler için easy pek de uygulanabilir olmuyor. Mamayı kaç cc içtiği, ne kadar kalori aldığı, ne kadar sürede hazmedecegi belli. Oysa özellikle ilk aylarda bebekler emreken süreleri kendileri belirliyor. Ayrıca her annenin süt akis hızı, bir seferde olusan süt miktarı farkliyken, easy deki 3 saatte bir emsin kuralı her zaman geçerli olmuyor. Ayrıca tracy hogga göre bebek yattı mı en az 1,5-2 saat uyuyacak. Ya 1 saat, hatta 30 dakika uyursa? O zaman easy yöntemi hikaye oluyor. Bence bebeğinizin ihtiyaclarına göre davranın, easy le ne onu ne de kendinizi yormayın. Zaten tracy hoggun melek ya da kitap bebeklerindense belli bir süre sonra o düzeni kendisi oturtur....


julyet

ellerini emmesi açlıktan değil, çevresindeki dünyayı keşfetmeye ellerinden başlıyor ve elleri ilk oyuncakları. bebeğiniz henüz çok küçük o aylarda size ve doğal olarak memenize ihtiyacı çok. ben tracy ve benzer kitapları hiç okumadım, okumalı mıydım bilmiyorum ama bebeğimin bir rutini var, bunu biz oğlumla yaptık, yani o size yakında bir rutin oluşturmanızda yardımcı olacaktır, diğer kullanıcıların yorumlarına kaltılğımı belirtmek isterim. sevgiler.


eges

cevaplarınız için teşekkür ediyorum. içim rahatladı. düzen kuramadım diye hayıflanıp duruyordum


sayna

merhaba,
ben doğduğundan beri saati saatine olmasa da easy yi uyguladım. yani saatler uymasa da o sıralamayı izledim. burda önemli olan emme sonrası uykuya dalmaması. yani bebeğin uykuyu emme ile ilişkilendirmemesi. yoksa daha sonra emmeden uyuyamaz hale geliyorlar. tabi ki rutini izliycem diye bebişi 2-3 saat aç bırakmak olmaz. bebişin doymadığını düşünüyorsanız, ya da büyüme atağında ise mutlaka emzirrin. içgüdülerinizi dinleyin yani. siz annesiniz:) ellerini emmmesi içgüdüsel bence. emzik çok faydalı oluyor. bebişlerin ilk 3-4 ay müthiş bir emme içgüdüleri var. benim bebiş bazen sadece emmek isteğiğinde eğer memede ise müthiş sinirleniyor süt geliyor diye:) emzik alınca rahatlıyor.
sonuç olarak easy yi %100 uygulamak mümkün değil. ama mantığını anlar ve ona göre hareket ederseniz bebiş de siz de çok huzurlu ve rahat olursunuz.eges

sayna; memede sinirlenmesi süt geldiğinden midir?
bizde bazı akşamlar şöyle bir durum yaşanıyor. emziriyorum önce, emmesi bittikten bir süre sonra emmek istediğini belli eden hareketler yapıyor tekrar meme vermeye çalışınca 2 çekip sündürerek bırakıyor, çok sinirli oluyor kendini geri atıyor. ama serçe parmağımı verdiğimde çok güzel emiyor. böyle zamanlarda sütsüz bişeyler mi emmek istiyordur?


sayna

evet canım aynen öyle:) bebişlerin ilk 3-4 ay çok yoğun emme güdüleri var. zaten demişsin, 2. emişinde de emdikten 4-5 dakika sonra uyuyor diye. bence 2. emişi büyük ihtimal aç olduğundan değil, sadece emme güdüsünden dolayı yapıyor. emzik versene. ben emziği sadece yatakta uykuya geçişte kullanıyorum. yatak dışına çıkarmıyorum.kaldı ki çıkarsan da ilk 3-4 ay dediğim gibi bir sakıncası yok.
sen aslında easy yi uyguluyorsun farkında olmadan. meme-oyun. sonrasında huzursuzlanması uykusu geldiğinden. biraz sakin zaman geçirip emziğini verip yatırırsan uyku kısmı da tamam olur bence. yoksa memede uyumaya alışabilir.


eges

teşekkür ediyorum yanıtın için. en kısa vakitte bir emzik edinip öyle deneyeyim uyutmayı.
tekrar sağol..sayna

rica ederim:) yalnız bu bebiş milleti her emziği beğenmiyor söyliyim. baştan kabul de etmeyebilir. benimki avent i beğenmemişti. nuk un damaklı emziğini alıştırdık biraz zorlanarak. onda da şöyle yapabilirsin. emziği düşürürse ağzından sık sık, hafif çekiyormuş gibi yap ağzından o zaman sıkı sıkıya yapışıyor:)
bi de naçizane önerim eğer sonrasında biberon kullanma düşüncen varsa şimdiden ufak ufak günde 1 öğün falan ver. benimki 3. ayından sonra biberonu kabul etmedi. 4 biberon markası denedim bana mısın demedi:)


eges

tamamdır ben de nuk ile başlıyorum o vakit denemeye:)
dışarda emzirmeye hala alışamadım. çıkacaksam eğer sağıp biberonla veriyorum. pek hoşlanmıyor ama içiyor yine de:)Cevaplamak için Üye ol