nasıl rutin oluşturabilirim

eges soruyor: 5

oğlum 2,5 aylık oldu ve anne sütü ile besleniyor. Tracy'nin kitabındaki easy rutinini oturtmaya çalışıyorum ama bir türlü başarılı olamadım.

aslında şu aşamada saatlere çok takmış değilim ama en azından sıralama bu şekilde olsun istiyorum. fakat bizim durum şöyle: uyanınca tek memeden 7-8 dk emiyor sonra uğraşıyorum ama emmek istemiyor. altını alıyorum, biraz konuşup gülüşüyoruz. bu esnada deli gibi ellerini emmeye çalışıyor açlıktan mı yoksa oyun mu anlamadım. bir süre sonra hafiften huysuzlanmaya ve meme aramaya başlıyor. tekrar emziriyorum 4-5 dk emip ağırlaşıyor. gaz çıkarmak için omuzumda pışpışlarken iyice uyku kıvamına geliyor ben de beşiğine yatırıyorum.

çok sık emmek istediği için günümüz karman çorman hiçbir rutinimiz yok. emziğe de alıştırmadım. ne yapsam nerden başlasam bilemedim.

kitaptaki saatlere uyarak, oyalayarak o saatte emzirsem alışır mı acaba. yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


sayna

gelişmeleri merakla bekliyorum:) kolay gelsin..


imi

yeme rutinini saate baglayamayabilirsiniz ama yedikten sonra biraz oynayıp uyumasını saglarsanız ve bu uyumayı da mumkun oldugunca yatagında yapmasını saglarsanız (kesinlikle kucakta degil/ kucakta uyusa bile yatagına koyun orada uyansın) rutini oturuyor. bir sure sonra aglamasının aclık mı yoksa uyku mu oldugu netlesiyor ve sizin de eliniz ayagınıza dolasmıyor.


eges

gelişmeleri bildiriyorum:)

oğlum emip karnı doyduktan sonra hala emmek istiyor ve süt geliyor diye sinirleniyormuş sahiden. 40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi.( sayna'ya teşekkürlerimle..) dün akşam yine emmek için çıldırınca emzik verdim ve sakinleşti. hem doktoruna hem de aile hekimine sormuştum. gaz olabilir, normal bi huysuzluk olabilir vs. deyip herhangi bir çözüm üretememişlerdi, meğer sütsüz bişeyler emmek istermiş


eges

slnkaa; ben de avent 0-6 ay emziği aldım. ilk verdiğimde bir iki itti diliyle ama sonra aldı


sayna

imi nin söylediklerine aynen katılıyorum.
eges, çok sevindim bebeişin rahatlamasına. şanslısın ilk verdiğin emziği kabul etmiş. annesini üzmiycek o :))
slnkaa, bence aynı emziği ucuna ilaç sürmeden vermeyi dene. 1-2 iter ama alır sonra. yoksa ilaçla emzik almayı alışkanlık haline getirebilir. uykuyla ilgili olarak da emdikten sonra bi bez değiştirme, ya da 1-2 gülücük gibi bikaç dakikalık bi aktivite sonrası yatırsanız daha iyi olur. yani emme sonrası hemen yatırmayın. sizinki henüz çok küçük, zamanla uyanık kalma süresi artar. ama emzirip hemen yatırırsanız emme-uyku rutinine alışır.
ilk 3 ay için denen şu ki, çok aksmayın. bebişler ilk 3 ay alışkanlık geliştirmez. mümkün mertebe onu rahat ettirmeye çalışın. alışkanlıklar 4. ayda oturuyor. ama rutinin amacı, bebişi ihtiyaçlarını tam olarak belirlemek ve onları gidermek ve de bebişi rahat ettirmek için sonuçta. aç olduğunda doyan, uykusu geldiğinde uyuyan bebiş, bi süre sonra müthiş huzurlu ve özgüvenli oluyor.
neyse çok uzun yazdım yine :)
tracy hogg un ''bebek bakım sorunlarına mucize çözümler'' kitabını öneririm. onun yol göstermesi sayesinde uyumamaya,sallanmaya,huzursuzluğa çok meyilli bebişim şuan yatağında,sallanmadan,kendi kendine uyuyor:)
Cevaplamak için Üye ol