Ağırlıkla yatan yenidoğan sorunu

suule soruyor: 3

Merhabalar 28günlük bir yenidoğanım var ve ilk bebeğim:) bakımınd ayardımcı olacak kimsem yok ve çok zorlanıyorum bunların başında bebeğimin uykuya dalamaması geliyor uyuyo ama devam ettiremiyo hemen aktif oluyo ama uykusu da var.yani şekerleme yapıyo gibi bikaç dk uyuycak gibi gidiyo geliyo.kundak hiç yaptırtmıyor debelene debelene kendini kusturana kadar ıkınıyo çıkmak için ben de açıyorum.kaç kere kundak yüzünden uykumuz bölündü.onu yapmasam eli kolu durmuyo uyandırıyo kendini.en son çareyi çooook gevşekçe müslinle kollarını içine alıp üstüne de ağırlık yapacak şekilde yorgan örtmekte buldum.bu şekilde ağırlık koyunca 2saat civarında uyuyo.ama çok sıcaklamış oluyo sonunda.ya odamız çok sıcak üşüyo da ondan öyle uyuyabiliyo desem değil.napcam ben? Ağırlık koyunca çaresizlikten mi devam ettiriyo uykusunu acaba?ama ağlamıyo bi ıh mıh diyo gözünü açıyo sonra yine devam ediyo.bu ağırlık ihtiyacı neden olabilir ve böyle kat kat ağırlık yerine ne yapabilirm onu sıcaklatmayacak şekilde???

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


ayb

merhaba, hayırlı olsun, sağlıkla büyütün, ve tabii kolay gelsin. nasıl giydirip uyutuyorsunuz? oda sıcaklığı nasıl? Kundak tulumlar var, gördünüz mü acaba? Woombie, Ergopouch, Bebemarin markalarının var. Bunların kol deliklerinde çıtçıtlar var ve ister açık ister kapalı kullanabiliyorsunuz. Benim de 6 aylık ikizlerim var ve ilk 2 ay kadar müslinle kundak yapıp uyutuyorduk. Sonra ergopouch aldık ve çok memnun kaldık. Tabii hareketlenip dönmeye başlayınca tehlikeli ve kolları açmak gerekiyor haliyle.

ev çok sıcak ve kuru olduğunda, kalın giyinmişlerse uyuyamıyorlar. Burnu tıkalı mı ona bakın. ev 22 dereceyi geçmesin. Bir de 28 günlük diyorsunuz, daha çok küçük. Öyle uzun uzun uykular beklemeyin... Ağırlıktan ziyade onlar anne karnında çok sıkışık oldukları için o sarmalamayı arıyorlar... O rahat ettiriyordur belki. kolay gelsin, sevgiler.


cancun

merhaba bebeğinizi sağlıkla büyütün. uzun uyku beklemeyin bence daha çok küçük. ağırlık bana pek güvenli gelmedi çünkü çok sıcaklaması iyi değil diye düşünüyorum.  ani bebek ölümü diye bir durum var duymuş olabilirsiniz bana pek güvenli gelmedi bu ağırlık durumu nefes alışverişini zorlaştırabilir diye düşündüm.  anne kucağı sık sık emzirme vs ilk üç ay anneye yapışık olma en çok işe yarayan durum. kolaylıklar dilerim. 


missmarttle

merhaba,

ağırlıkla uyutmak ani bebek ölümü sendromu açısından riski artıran bir yöntem. bebeğiniz kollarını açabildiğine göre muhtemelen kıyamayıp yeterince sıkı kundaklamıyorsunuz. benim kızım da kundağını çözerdi tepinerek, taa ki ben artık 2 aylık civarıyken çıldırıp daha sıkı bir kundak yapana kadar. düzgün, sıkı bir kundakla daha rahat dalacak ve daha rahat uyuyacaktır, ben de yukarıda bahsedildiği gibi woombie marka ve adını hatırlamadığım başka bir marka hazır kundaklardan kullanmıştım çünkü yapması daha kolay, daha pratik, bebeğin kollarını çözmeden altını değiştirmeye imkan da sunuyor. benim kızımın moro refleksi 4. ayını doldurana kadar geçmedi, neredeyse beş aylık olana kadar kundakladım. ani bebek ölümü sendromu riski 4. aydan sonra %90 azaldığı için kundağı bıraktıktan sonra da yüzüstü yatırmaya başladım, o şekilde kendini uyandırmadığı için daha uzun uyuyordu. yine gün içinde kendim dinlenebilmek için (ben de 15 günlükten itibaren tek başıma baktım) slingle kendimde bağlayıp evin içinde biraz yürüyordum, direkt dalıyordu ve slingi çözmediğim sürece 2 saatten uzun, bazen 3 saat uyuyordu, ben de oturup kitap okuyordum, dinleniyordum, denemediyseniz tavsiye ederim. Cevaplamak için Üye ol