anne sütü

aysu87 soruyor: 10

arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım.benimde sorunum süt durumum.4 nisan 2011 de doğum yaptımbebeğim 4010 kg dünyaya geldi.bebeğim crp değeri çok yüksek olduğu için 10 gün küvede kaldı doğum yaptığımdada beni hiç emmedi zaten rahatsızlığından dolayı emme refleksi yoktu.oğlum küvezdeyken sütümü sağdım zamnala arttı sütüm maşallah.10.günde 100 cc çıkıyodu 2 göğsümden 2 saatte.oğlum küveden çıkınca emzirmeye başladım ama hep az emdi.o zamnlar farkedemedim tabi.küvezden 13 nisanda çıktık ama küvezden çıkış kilomuz malesefr bilinmiyo.16 nisanda dr kontrole çağırdığında 4030 kgdi.21 nisanda gene kontrole çağırdı gittik 4100 gr olmuştu.az buldu ve 28 nisanda gene çağırdı.bu sefer 4290 gr çıktı.annesütünü devam ediyoduk bu arada mama hiç vermedim 4 mayısta aylık kontrole ve aşıya gittikki bebeğim 4240gr çıktı.ve dr bunun üzerine bizi mamaya başlattı gene kilo almazsa hastalık habercisi olabişlir dedi.emzir yarım saat 1 saat sonra 90 cc mama ver dedi 1 aylık bebeğe.bende hastamı acaba diye korkarak verdim mamayı 11 mayısta bebeğim 380 gr aldı ve 4620 gr oldu.ve dr bana bu kadar fazla kg almışken bile mamayı 120 çıkar dedi.şok oldum.bende hemen dr değiştirdim belkide geç bile kalmıştım.tabi bu arada mamayı azalttım günde 2 yada 3 kez veriyodum oda gündüzleri 1yada2 kez 60 cc gece 1 kez 90 cc.23 mayısta başka bi dr başladık orda kilomuz 5000 çıktı.dr ii dedi.pipisinin ucundaki tıkanıklık nedeniye 27 mayısta tekrar girmiştik dr bu sefer 5100 çıktı.2 hazirandada aşı için gittiğimizde 5200 çıktı dr bu şekilde devam et dedi.bende öyle yaptım.ama 17 haziranda tatil öncesi konuşmak için gittiğimizde bebeğim 15 günde 5400 olmuştu.dr gene ii dedi ama ben gittim pompa kiraladım 2 yada 3 saatt sağdım  bazen 60 bazen 50 bazen 40 çıktı.dr aradım günde 4 kere 60 cc mama ver dedi.bende annesütünü sağdıktan veya emzirdikten sonra bazen 30 cc bazende 60 cc bazende 45 cc mama verdim her öğünde.4 temmuzda gittiğimizde 6080 olmuştu.20 günde 600 gr almıştı hemen hemen.oğlum beni emiyodu emdikten sonra bi sağıyım dedim 3-4 damla anca çıktı bende demekki hepsini emiyo dedim ve pompanın süresi bitince geri götürdüm zaten evde elektrikli pompam vardı.bu arada arkadaşıma dr önermiş bi ilaç ona başladım motilium.onda çok işe yaramış banada tavsiye etti.bende başladım.3-4 gündür ilacı içiyorum bebeğimin yutkunmalarından sanki artış var gibiydi bende evdekiyle bi sağıyım dedim ama beceremedim 10 cc zor çıktım bi göğsümden ve boıraktım.emzirmeye başladım o sağdığım göğsümü oğlum uyku arasında olduğu için 15 dk emdi ama 2-3 dk seriydi sonrası yudum yudum.şimdi bana bi tavsiyede bulunun lütfen mamayı azaltıp sütümü tekrar artırmak istiyorum.ne yapmalıyım yardımcı olun bana.mama vermesem aç kalıcak oğlum diye korkuyorum.aç olduğunda ağlayan biride değil bebeğim nasıl anlıcamki?yada dr dediği gibi 2 saate bir emzirip arada 4 kez 60 cc mamamı vermeliyim?tartırcak yerde bulamadımki bebeğimi çok merak ediyorum kilosunu 4 temmuzdan beri ne oldu acaba?


çok uzun oldu biliyorum ama lütfen bana yardımcı olun.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


hanimeli

canım bence sütünün miktarıyla kıyaslama mama vermelimiyim falan diye.bazı bebek az içer doyar ama bazısı çok ister.bebeğin ağlamıyosa uyumakta zorlanmıyosa aç değildir.o emdikçe sütün değişir zaten.istersen tarttır,bi hafta sadece anne sütüyle besle;sonra tarttır kilo alımı yoksa yada o bi hafta içinde huysuz olursa o zaman mama ver derim nacizane..

ısırgan çayı sütünü arttırmada işe yarayabilir..


ozalp07

bu motilioum daha öncede biri yazmıştı sütü çoğaltıyor diye. doktora sormadan emzirme  döneminde bu şekilde ilaç almak bence çok yanlış sütü az olup okuyup etkilenen hatta içen kişiler bile olabilir. bildiğim kadarıyla  mideyle ilgili bir şurup bu. oğlum küvezdeyken ve çıkınca bir süre kullandık bizde. . göğsün birini iyice emzirin boşalsın süt. asıl yağlı ve proteinli kısım ilk 5 dakikadan sonraki emmeden sonra geliyor çünkü. iyice boşaltmazsanız  ilk önce gelen suyun daha çok olduğu kısmı emerse bu yüzden de kilo alımı az olabilir. hiç yılmadan emzirmeye devam  edin bence ama mamadan da bu kadar korkmayın.  oğlunuzun sağlığı herşeyden önemli.sağlık ocağı yakınında mutlaka vardır orda tarttırabilirsin.  bol sütler olsun inş.


aysu87

cevaplarınız için çok teşekkürler.
mama vermeyi bende hiç istemedim ama nedense o doktor bana mama ver dedi bilgisizlik tecrübesizlik işte.şimdiki aklım olsa asla vermezdim.
bebeğimi hiç yılmadan emziriyorum hiç vazgeçmedim ama oğlum 3-5 dk emdikten bırakıyo ben memeye yaklaştırdıkçada kendini geri itiyo nerdeyse belini kırıcak şekilde hemde mızırdanıyo.göğsümü sıkıyorum süt geliyo tamam fışkırmıyo ama var geliyo yani.uykudayken alıp emzirdiğimde bazen 10-15 dk emiyo ama çok duruyo tabi ben uyarıyorum sürekli.
yakımında sağlık ocağı var pazartesi oraya gidip ebeyle konışıyım anlatıyım derdimi.biraz anlayışsız uyuz biri keşke hamileliğimdeki ebe orda olsaydı.neyse şansımı denerm artık.
birde bebeğim beni emdikten sonra mama veriyorum ben 45 verirsem 45ccyi 60 verirsem 60cc yi yiyo.90ı denemedim acaba aç diyemi yiyo yoksa neden yesinki?gerçi 60cc yi yiyince daha çok tok kalıyo.


aysu87

birde bişi daha sorucam mamayı biberonlamı kaşıklamı vermeliyim?

kiminden duyuyorum biberon yüzünden emmiyo diye kaşıkla vermişler mamayı bi müddet sonra memeye geri dönmüş annenin sütüde artmış.
kimindede duyuyorum kaşıkla daha kolay gidiyo hiç emme çabası yok seni tamamen bırakır diye.deneyimi olanlar siz nasıl yaptınız?


ozalp07

kırkından sonra biberon alırsa anneyide bırakmaz diye biliyorum. benim oğlum öyle hem biberon hemde beni emiyor. ama  emmeyi sewmeyen bir bebeğiniz varsa sizi bırakabilir.aysu87

bugün sağlık ocağına gittim danıştım daha çok emzir mamayıda azaltarak  kaşıkla ver birden kesemessin alışmıştır ona dedi. 1 hafta deneyelim kaç kilo alıyo bakalım dedi.yanlız benim anlamadığım bi durum var ben 4 temmuzda dr gittiğimde bebeğim 6080 grdı.dün başka yerde tarttım kıyafetle 6670 çıktı bugün gene sağlık ocağında kıyefetle tartıldı 6400 çıktı.ben 20 gündür günde 7-8 kere emziriyorum ve peşinden 60 cc mama veriyorum ve hepsini yiyo oğlum.hangisi olursa olsun kilosu az değilmi ya?sağlık ocağındaki ebe sen ne verirsen yer o sen ona bakma dedi nasıl yani doyduğunu bilmiyomu?


oğlum biberonu 40ından sonra almadı.malesefki doğar doğmaz biberton verildi çünkü crpsi yüksek olduğu için emme güdüsü yoktu.oğlum beni hiç emmeden küveze aldılar.anne memesiyle tanıştığında 8 gnlüktü


hanimeli

kilosuna gramına çok takılma güzelim yaa ve mümkünse hep aynı yerde tarttır çünkü her tartıda farklı çıkar bizler gibi,kafan karışmasın..

bebeğin 4kilo doğmuş ve muhtemelen ilk günler 300-400gr kaybetmiştir,şuan 6400 olmuşsa yaklaşık 2800 almış ve aya vurunca da 700gr falan almış ki az denemez gayet iyi..bence sen sağlık ocağının dedğini uygula ona göre o bi hafta sonrası durumun daha iyi belli olur.

sana böyle diyorum ama ben de aynı şeyleri yaşadım,3haftalık mama takviyesine başladım,sağlık ocağına gidince ebeler çok kızdı bana o doyduunu bilmez mama kesinlikle vermiyosun sadece emziriyosun diye ama benimki saatlerce memeden ayrılmıyodu mama vermeye başlayınca düzeldi durum ben ordan doymadıını düşündüm ve kilo alımı da azdı.ama senin bebeğin huysuzluk yapmıyosa bi haftayı mamasız deneyip sonucu görebilir;ne yapacağına ona göre karar verebilirsin


aysu87

malesef mama vermeden yapamadık.dün çok güzel geçti hiç mama vermedim huysuzlanmadı ama bügün felaketti.uyumadı bile çok ağladı mecburen verdim demekki doymuyo.kaşıkla verdim 2 kerre mama.napıyım bebeğim sağlıklı olsun büyüsün yapıcak bişi yok.yetmedimi yetmiyo işte.arassimsek

merhaba kafana çok takma bol su iç,humana still de işe yarıyor,birde internette süt artırıcı dua var onuda uygula bence herşey Allahtan,aktif olarak emmediği için de artmaz açıkmasını bekle ve öyle ver, 1 ay emzirmeyip daha sonra emziren anneler var sütü geliyor senin niye gelmesin .


aysu87

mamayı evde olduğumda kaşıkla vermeye başladım.uykusunda biberonla veriyorum gene.ama mamayı azalttık sanki sütümde çoğaldı.inş dahada ii olur dua ediyorum.

süt artıran duayı ilk defa duydum araştırıcam cnm çok saol.
perşembe günü kontrolümüz var inş kilo almıştır oğlum.


Cevaplamak için Üye ol