kimlik karmaşası,

ceylin2006 soruyor: 6

kızım bazen ben büyüğüm ben ben yaparım ben bilirim diyor.topuklu ayakkabı giyebilirim,bıçak kullanabilirim ,bazen ben küçüğüm yapamam hatta bazen yeni doğmuş bebek oluyor ağlıyor.kucağımda yatıyor ne zaman nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum.yardım ederseniz sevinirim.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ikicocukannesi

merhaba,

kızınıza selamlar oncelikle:) bence gayet normal yası ile dogru orantılı davranıs sekli gosteriyor kızınız. bizdeki abla'da yasından buyuk hareketler icinde olmak istiyor. kıyafetlerini kendisi giyiyor, ayakkabılarını kendisi baglamak istiyor, yemegini kendisi yiyor, bunların dısında benim takılarıma ve kıyafetlerime karsı da bir merak icinde. ben dogal buluyorum.

zira artık annesi olmadan bir birey oldugunun farkına vardı. dolayısıyla ben yapacagım, ben uyuyacagım, ben gidecegim, ben giyinecegim, ben becerebilirim demek istiyor fikrimce. son derece de normal. kendine guveni tam olsun, ozsaygısını kazansın diye guvenlik tehditi olusturmayacak her hareketinde yureklendiriyorum kızımı. aferin benim akıllı kızıma bak nasılda kendisi giyiniyor, aferin benim bıcırık kızıma bak nasılda kendisi uyuyabiliyor, seninle gurur duyuyorum kızım tek basına yemek yedigin icin seni cok takdir ediyorum gibi cumleleri sıklıkla kullanıyorum...

yeni dogmus bebek gibi davranma kısmını ogrenmis olabilir, belki evcilik gibi karakterize oyunlardan etkilenmistir, arastırmak lazım. basımıza gelmedigi icin bilgim yok dolayısıyla bu konuda saglıklı bir fikrim de yok. lakin cok abartmıyorsa saglıksız oldugunu dusunmuyorum ben.

kolaylıklar dilerim size,
kızınıza da ayrıca selamlar:)
hoscakalın.


ceylin2006

cevabınız için teşekkür ederim.inşallah gerektiği gibi davranabilirim kızıma.


nehir


           prof.dr sabiha paktuna keskin in çocuk  davranışlarınıanlamaya yönelik kitaplarını tavsiye ederim. bebeğinizin veya çocuğunuzun neyi neden yaptığını anlamaya yardım ediyor.
sevgiler...


kuzenyas

sabiha hanımın kitabından yaşı ve gelişimi için ihtiyaçlarını öğrenebilirsiniz ancak nasıl davranacağınızı öğrenmek için ben aşağıdaki linkteki kitabı tavsiye ederim


http://www.hepsiburada.com/harika-cocuk-nasil-yetistirilir/productDetails.aspx?categoryid=1501606&productid=kkaknus76


nehir

S.Paktuna Keskin in kitaplarında örnek sorular ve sorunlara cevaplar ve genellemeler var. Bu genellemeler çoğunlukla her çocuğa uyan sorunlar. (TUV.eğitimi,ayrılık anksiyetesi vs.) Ama tabi orada da olmayanlar vRdır. Bu kitabı Yankı Yazgan'ın kitaplarından birinde de tavsiye olarak gördüğümü hatırlıyorum. Hemen edineceğim.çok Teşekkürler


Ozgeerdogan

Aynı ikilemi biz de yaşamaz mıyız çoğu zaman..Çocuğumuz bişey isteyip ağladığı zaman, ama sen artık büyüdün, ağlamaman lazım deriz...Ayakkabılarını giydirirken(acelemiz varsa ve beklemeye tahammulümüz omadığında)sen şimdi yavaş giyersin,bu seferlik ben giydireyim demez miyiz:)(daha büyümedin, küçüksün mesajı vererek)

Ya da şöyle düşünelim benim 2,5 yaşındaki kızım benim için daha çok küçük ve savunmasız, bana ihtiyacı var , oysa ikiçocuk annesinin biricik kızı şuan 2 yaşında ve ABLA, kardeşinin bezini getirerek,ağladığında emziğini vererek  annesine yardım ediyor muhtemelen:)

Biz bu yaşımızda bile bu ikilemi yaşarken kızlarımız nasıl yaşamasın...Bence oluruna bırakın...Cevaplamak için Üye ol