Diş yapısı, emzik ve biberon kullanımı...

birbebekannesi soruyor: 6

Doktorumuz diş yapısında dolayı tahlil istedi, mantıgını bilemiyorum ne istediğini de...Emzik ve biberonun diş yapısını bozmaya başladığını söyledi ve hemen bırakın dedi. Bu doğal bir öneri ama tahlil niye gerçekten anlamıyorum, sadece gerekli diye açıkladı! Cok sinir oldum, neyse bebeğim 9. aya kadar gündüzleri ve uyurken ara ara emzik alıyordu, 9. aydan sonra yani 11 aydır sadece uyku esnasında alıyor, gündüzleri hiç aramıyor. Uykusu geldiğinde de parmağını ağzına sokuyor, gece emziği düştüğünde de ya ağlıyor ya da parmağını ağzına alıyor. Derin uyku döneminde emziği atmış oluyor. 20 aylık kızım, emziği bu kadar hızlı bırakırsam parmak emme pekişir gibi geliyor. Gündüz hiç biberon kullanmıyoruz. Bu dönemi atlatan ve benzer şeyler yaşayan annelere danışmak isterim,


1-Gece beslenmesini bırakmamamı önerdi(3 yaşa kadar) doktor ancak bardakla ver dedi. Bunu birkez denedim sadece uykusu açıldı, içemedi, döktük vs. Nuk suluğumuz var, sulukla gece beslenmesi yaptıran anneler var mı?

2-Hem arada parmak emen, hem de uyku esnasında meme alan bebeklerde emzik verilmediğinde parmak emme sıklaşır mı?(Doktor bu olursa tırnağına acı oje sürersin dedi.)

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


berlindenbirseda

Hangi degerlere bakilmasini istedigini biliyor musunuz doktorunuzun? Belki mantigini anlayabiliriz boylece :)

Dogrusunu soylemek gerekirse, doktorunuzun tahlil istemesi kadar 3 yasina kadar gece beslenmeyi birakmamanizi istemesi garibime gitti. Tabii belki kuzunun bir saglik sorunu var bilemiyorum ama saglikli bir cocugun 3 yasa kadar gece beslenmesine ne gerek var hic anlamadim. Ikinize de eziyet bence. Gece su icin ben hala suluk kullaniyorum, kalkip kendi icerse (genelde ayagina ister beyefendi suyu, halbuki komidin ona daha yakin :) etrafa dokulmesin diye.

Disleri icin bir dis doktorundan gorus almanizi oneririm. Benim oglum da ayni dediginiz gibi sadece uyurken emzik kullandi, biberonu hala sabah ve aksam süt icin kullaniyor, dis doktorumuz 23 aylikken kontrol ettiginde hicbirini kullanmadigini dusundu, hic deforme olmamis disleri dedi. Parmak emme yoktu bizde o yüzden yorum yapamayacagim, ama emzigi 2,5 yasinda kendi kendine zerrece zorlanmadan birakti, baska bir kotu aliskanlik da edinmedi :)


birbebekannesi

Belirgin bir sağlık sorunu yok, bebeğim düşük kiloda olduğundan ve iştahsiz bir bebek olduğundan gece beslenmesinin onemli olduğunu söyledi doktor. Bu da normalde zaten 3 yaşa kadar devam edermiş, bizde bu sınıra kadar devam edebiliriz dedi. On iki diş biraz dışa doğru olmaya başladı, ben biberonu sadece gece kullandığımızı ve emziği de gündüz ve gece uykularında kullandığımızı söyledim. Kendisi tüm gün ağzından emzik düşmeyen bebeklerde bu tarz bir deformansyon olabileceğiniz söyledi. O yüzden bir kağıt yazdı ve hemen yanındaki odaya asistanıyla gönderdi bizi. En son 6.hastalık geçirdiğimizde kan tahlili istenmişti, o zaman kanı bir türlü alamamışlardı. Kızımda tepkili olduğundan sakinleştirmek istedik ve devlet hastanesinde bir doktora gidelim, kar amacı olduğunda gerekli gerekli çok tahlil isteniyor ki 6.hastalıkta da kan tahliline gerek yokmuş. 


sefemu

kemik eğriliği vs için kızımın kanında 4 değere bakmışlardı.. kalsiyum, potasyum ve bir hormon vardı aklımda kalanlar.. doktorunuz da genetik mi emziğe bağlı mı yoksa bir eksiklik mi var diye bakmak istemiş olabilir..

24 aylık bıraktık emzikle biberonu sorunsuz şekilde.. parmak emme zaten yoktu, olmadı da.. bırakma zamanı gelmiş zaten öyle düşünün illa ki bırakacak parmak emme kısmını o zmn değerlendirin bence.. büyüdükçe bırakmak daha zor olabilir..


ilsu1610

Geceleri biberon emen bebeklerin dişleri temizlenmediği için yavaş yavaş çürümeye başlıyor biz bu hatayı yaptık ve 3 dişi çekildi 4 dişi de dolgulu bence hemen biberonu bırakın maması şekerliyse başka manaya geçin veya onu da bırakın doktorun söyledikleri doğru olabilir kızım 8 aydır ön üç dişi olmadan yemek yiyor çok zor bir durum.


msasa

Bugun dr kontrolumuz vardi. Benim bebegimin de kilosu dusuk gelisimi ve kan degerleri iyi. Dr a gece uyurken sut verebildigimi soyledim. Uyanikken icmiyor. Gece sutunu yavas yavas azaltmami ve gunduz 3 ogun ve meyve yogurtla ara ogun yapmami soyledi. Ben 4 ogun veriyordum. Zaten kilo almiyor nasil olacak dedim. Ogunu azaltinca yedigi miktari arttiracak az az verdigini aninda yakiyordur boyle kilo alamaz dedi. Benim de aklima yatti. Hem gece beslenmezse gunduz ihtiyacini karsilamak icin daha cok yermis. Ben geceyi birakip sadece gunduz devam etmrye karar verdim bakalim ne olacak


maviboncukk

Gece beslenöesi reflüyee yol açar. Hele 3 yaşa kadar demesini mantığım almıyorCevaplamak için Üye ol