hamileliğin ilk aylarında çalışmak doğru mudur?

yaseminavci soruyor: 3

şuan 2 aylık hamileyim. bu 2. gebeliğim. ilk çocuğumda çalışmıyordum. gebeliğim çok rahat doğumumunda bir o kadar kolaydı. Bu 2. gebeliğimde maalesef tüm gün ayaktayım ve büyük bir koşuşturmacam var. işle ev arası yarım saat ve ben çoğu zaman bu mesafeyi yürüyorum. erken saatte işe gittiğimde çok fena bulantım oluyordu işim gereği ayaktayım ve ben gizli gizli puflara uzanıp tekrar çalışıyodum ki çok şükür 1 haftadır bulantılarım azaldı. henüz işyerime söylemedim gebeliğimi. önümde çok önemli bi kariyer sınavı var 3 aya kadar. bu sınavdan beni muaf tutmalarından korkuyorum. iyice belli olana kadar da söylemeyi düşünmüyorum. bu dönemlerde benim gibi olan anneler varsa içinizde tavsiyelerinize ihtiyacım var. bir de en önemli konu beslenme. iş yerinde yiyorum çoğu zaman ve fast food tüketiyorum. ilk çocuğumda herşey organikti. bu yavrumun şansındanmı artık bilemem bu konularda çok endişeliyim. bi aksilik yaşamak istemiyorum.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


Bona

merhabalar, hayırlı olsun bebeğiniz..

yürüyüş yapmanız güzel birşey , doktorların da bol tavsiye ettiği bir konu..yemek olayını evinizden götürerek çözebilirsiniz diye düşünüyorum zira ben meyvemi , kahvaltımı götürürdüm..

hamileliğinizi söylememeniz Sizin bileceğiniz iş buna karışmak haddime değil..

bunlar dışında başlıkla pek alakalı birşey bulamadım ama hamileyken çalışmak yanlış yada zor değil bana göre.. bu tamamen Sizin şahsi kararınızdır.. tabiki sıkıntıları oluyor ama hamile olduğunuzu bilirlerse çevrenizdekiler de anlayış gösterecektir diye düşünüyorum..sağlıcakla kalın..


Damla

Farklı işyerlerimde yaşadıklarım, gördüklerimden sizi çok iyi anlıyorum. Nurturia'da da sıklıkla paylaşıyor anne adayları sıkıntılarını.

 http://calisangebe.com/2010/04/19/calisan-gebeler-anlatiyor-10-borclu-olmaktansa/

İçinizi ferah tutun. Siz geçmiş hamileliğinizle kıyasladığınız için belki size şartlarınız kötü gibi geliyor ama yazdıklarınızla ilgili bir sıkıntı olmaz. Evinde olduğu halde bulantı yüzünden beslenemeyen bir sürü anne var. Yürümek zaten sizin yararınıza. Evinizde iyi beslenmeye dikkat edersiniz. Aralara evden getirdiğiniz sağlıklı atıştırmalıklarla ara öğün yapabilirsiniz. Ara sıra da olsa dinlenebileceğiniz bir ortam da varsa ne ala.

Bence en önemlisi sizin huzurlu olmanız, yediğinizle içtiğinizle barışmaya çalışın, temponuzun hızlı olması günlerin çabuk geçmesine yarayacaktır. En önemlisi de canınızı çok sıkmamaya çalışın. 


Annegozuyle

İlk hamileliğimde daha zor koşulları olan bir işyerinde çalışıyordum. Bazen 16-18 saat mesai yaptığım oluyordu. beslenmemi mümkün olduğunca evden götürerek halletmeye çalıştım. Maşallah hiç sorun olmadan kızımı kucağıma aldım. Yorgunluk oldu biraz amaunutuluyor zamanla.

Şimdi işyerimdaha rahat. Ama ilkiyle kıyaslanınca daha çok yoruluyorum bu hamileliğimde. Belki de unuttum ilkini:) Her durum kendi içinde değerlendirilmeli bence.

Yürüyüş de ne güzel, zaten yapmanız gerek.

İlk zamanlar daha zor. Bir ay sonra daha rahat bir döneme geçip, buluntılar da bitince daha kolay gelir sanırım.

bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı dilerim.Cevaplamak için Üye ol