uyku problemi

mdoruk soruyor: 6

oğlum ayın 17 sinde 1 yaşına basacak.hala emiyor.geceleri 5-6 defa ağlıyarak uyanıyor emince tekrar uykuya dönüyor.bu uyanmalarının hangisi aç olduğu için hangisi alışkanlıktan anlıyamıyorum.ayrıca hala geceleri acıkması normala mi?gece emzirmelimiyim?
kilosuda 8,5 kilo civarı kilosuda biraz az olduğu için kıyamıyorum ve her uyandığında aç olduğunu düşünüp emziriyorum.
acaba gece uyandığında inek sütü mü versem diye düşünüyorum daha mı tok tuttar diye.
bana yardımcı olursanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


YesilAnne

Bana doktorumuz 6 aydan sonra yavaş yavaş gece uyumadan önce ( çocuğun uyku saati kaçsa) muhallebi yedirmemi söyledi. Amacın gece acıkıp uyanmalarını azaltmak olduğunu söyledi.

 

 


ozguranne

Kızım genelde iyi uyuyan bir bebekti. Bu ay benzer şekilde gece uyanmaları görmeye başladık. Açlık olduğunu düşünmüyorum, tam alışkanlık gibi de değil. Bir yerlerde tam yürümeden önce bazı bebeklerde böyle huzursuzluklar, uyanmalar yaşandığını okudum ama bilmiyorum derdimiz böyle bir şey mi... Her gün olmadığı için kafam karışık... Akşam 7de yediği yemeği tahıl açısından zengin vermeye çalışıyorum. Meme verdiğimde saldırmıyor, bu nedenle açlık ya da susuzluk olmadığını düşünüyorum. Gözleri kapalı halde kalkmaya çalışıyor bazen... 


Meryem

Ben hala geceleri günde en az iki kez mama veriyorum yaklaşık her seferinde 90cc gibi. Bakıcımız akşam yemeklerini genelde 5 gibi veriyor dolayısıyla bizimle birlikte pek yemek yemiyor. saat 20-20.30 gibi meyve yiyoruz bazen uyumasına yakın süt içiyor, bazen içmiyor o yüzden ben gece acıktığını düşünerek gece mama veriyorum.


Damla

1 yaşında gece açlıktan uyanacağını sanmıyorum. Hatta gece beslemelerini keserseniz gündüz daha iyi yiyebilir. Süt midesini dolduruyor ama artık katı gıdalar kadar besleyemez sanırım. Diş derdi olabilir ve belki sadece sakinleşiyordur. Rezene, su gibi bir şey vererek yatırmayı deneyebilirsiniz.

Ben 1 yaşında inek sütüne başlamıştım. Kısa sürede çok sevdi ve 330 ml civarı içip gece de genelde iyi uyuyordu. Bozulduğu dönemler de oluyordu.

Ama ablamın doktoru 1 yaşında inek sütüne başlatmadı. Sütün hala varsa emzir diyor.


zelmore

bu konuda okudugum az cok seyleri yazmaya calisayim...

1. inek sutune 12 aydan sonra once biraz sulandirarak baslayabiliyoruz sanirim...

2. cocuklar belli bir yastan sonra (8 ay falan) aksam 10 - sabaha karsi 3 saatleri arasinda beslenmemesinde fayda varmis... sindirim siteminin dinlenmesi icin...

3. cocuklar uykuya salarken ne yapiyorlarsa (mesela sallaniyorsa, meme emiyorsa) gece uyanirlarsa o yaptiklarini yapmaya devam etmek isterlermis... emzik aliyorsa emzik deneyebilirsiniz... ben gece kalkarsa su veriyordum...


Ozge

Zelmore hakli, gece kalkarsa su vermeyi dene bence de...emzik de ise yarayabilir...
Biz de 12 aylikken baslamistik inek sutune, basta pek sevmedi ama simdi seve seve iciyor:)Cevaplamak için Üye ol