2 yaş tatil

laralara soruyor: 8

3 gündür işkence satın aldıgımızı düşünüyorum ve bitmesi için dua ediyorum.. kızım degisik ortami yabancilari asiri yadirgiyo.. surekli huysuz.. kucagimiza yapisik yasiyo.. denize girmiyo, havuza girmiyo.. dehsete kapılıyo suya sokmaya calisinca.. kumlara basmiyo.. oturmaya zorla alisti kuma, kovasiyla falan oynuyo ama yerinden asla kalkip yurumuyo.. kalkmasi gerekse agliyo, bacsklarini oyke bi bukuyo ki bastirmak imkansiz.. ya tiksiniyo, ya da korkuyo kuma basmaktan.. bütün yıl tatili hayal etmistim.. cok dinlenmeyi ya da eglenmeyi degil, kizimi cok eglendirmeyi.. kovalar, simitker deniz oyuncaklari aldim.. kaldigimiz otelin bi yigin cocuk havuzu ve mini aquaparki var.. havuzun en fazla yanina yaklasip oyuncagini atmaya basladi.. hicbisey yemiyo.. benim cocugumda bi tuhaflik mi var?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


fcanan

Bizimki de bir ara kumdan korkuyordu. Yavaş yavaş alıştı biraz. Zorlamadan denemeye devam. Belki havuza ya da denize giren çocukları gösterip alıştırabilirsin, beraber onların yakınına gidip. "Bak kardeşler de giriyor, bak abla havuza giriyor" gibilerden. Bizimki biraz öyle alışmıştı. Diğer çocukların da yaptığını görürse korkusu azalabilir. Bizimki bir ara çime basmaktan bile korkuyordu. Ama geçti. Biraz sabırlı olmak gerekiyor.


meltemy

geçen sene kızım 19 aylıkken gittiğimiz tatil ile bu sene arasında çok fark vardı inanın,geçen sene dediğiniz gibi daha çekingen iken bu yaz sudan çıkmak bilmedi,kolluklarıyla yüzmeye başladı,kum oynadı,diğer çocuklarla arkadaş oldu,mini disco'yu çok sevdi,4 günlük tatilimiz kızıma yetmedi ve dönmek istemedi...her sene algıları değişiyo ve daha keyif almaya başlıyorlar.sizi anlıyorum koca sene 1-2 haftalık tatilin hayaliyle çalışıyoruz,çabalıyoruz ve iyi geçmesini bekliyoruz ama kızınızda tuhaflık yok sadece ortam yabancı gelmiş sanırım.

fcanan'ın da dediği gibi yaşına daha yakın çocukları gösterip o şekilde alıştırmaya çalışabilirsiniz ortama.kolaylıklar diliyorum 


ZeynepTT

Kızınız normal merak etmeyin. Her çocuğun tatile pat diye alışacak olması fikri normal değil.

Herşey farklı, gürültülü, kalabalık ve kocaman onun için.

Biz bir yaşında denize yaklaşamadık. 2 yaşında kuma basmadı, suya beline kadar kucakta girdi. Üçüncü yıl bir tatilde bir kere tam denize girdi ama ikinci tatilde ağlayarak eve döndüm. Otel çıkışını beklemeden kahvaltıdan kalktığım gibi koşa koşa kaçtım. Krem sürmem, sürerim, yüzücem, yüzmiycem, parka gidicem, gitmiycem. Sinirlerim bozuldu.

O günde de dedim daha bunalacak yerimiz kalmadı. Çocuk da mutlu değil ben de. Hadi evimize. İyi ki de öyle yapmışım.

Zorlamayın, hatta hiç suya girmekten bile bahsetmeyin. Oyuncaklar burada, havuz burada, istediğin zaman gireriz deyin. Başka ne yapmak istersin diye sorun. Bakalım onun tatilden beklentisi neymiş?

Şu an 4 ysşında balık gibi bu sene, seviyor suyu da kumu da.

23 aylık sanırım. Boy atıyor olabilir, büyüme atağı çok sinir yspıyor çocuklarda. Masaj yapın, sırtını bacaklarını kollarını okşayın gün içinde. Karnı fazla acıkmadan yemeğini yedirmeye başlayın, açlık da dinir yapar. 2 yaş sendromu için de sabırlar diliyorum.

Of herşeyi ben mi düzenliycem diye isyan ettiğinizde de bırakın bi iki saat düsenlemeyin. Ağlamak, kaçıp nefeslenmek iyidir. Çocuk için de sizin için de... Yıpratmayın birbirinizi :)


06

3 yaşına kadar gittiğimiz her tatil zehir olmuştu, şimdi çok seviyor, hatta dönmemek için ağlıyor. Sanırım o yaşa kadar alışık oldukları düzenin dışına çıkmak istemiyorlar, yeni yer, yeni insanlar korkutuyor onları, geçecek :)dilrubaa

Bizim kiz da ayni sekildeydi gecen sene. Kesinlikle kuma bastiramamistik, plajda kucagima yapisiyordu. Zorlayinca kendini kasiyordu basbas bagiriyordu sil diye azicik kum olunca. Yere havlu serip oyuncaklariyla oynatmistik. Denize de ayagini sokmamisti. Azicik baliklarini filan yuzdurdukten sonra baya bi dil dokmeyle cocuk havuzuna sokmayi basarmistik. Sonra bi de hasta oldu zaten ateslendi cok fena, erken donduk. Bu sene daha iyi bir performans bekliyoruz bakalim daha gitmedik tatile.

Bence zorlamayin, biz cok olmasa bile ugrastik ama su an olsa onu bile yapmazdim. Buna ragmen denize ve kuma dokunmadi zaten. Biz de parkta cimde agaclik alanda hamakta filan takilmistik. Orda keyifliydi genel olarak.


gokceseda

Şu yaşımda sıcak Kum içinde parmaklarımı daldira daldira yürümeyi hiç sevmem:) bebeklere pis ayaklar kirleniyor gibi gelebilir çok normal. Kızımın ayaklarını deniz kenarinda çok suya soktugumdan mi kumla çok hasır neşir olduğundan mi biz sorun yaşamadık. Ya da mizac meselesi bilemiyorum. Tavsiyem ilk tanışma kumla deniz arasındaki ıslak bölge olsun. Sık sık suya gidip ayak yıkanır. Arada olmanin 2 tarafa merakin artmasini sağlar derler. Olmuyorsa da tatil yine güzel siz üzüldüçe o da iyice sogur. Siz eglenin ki o da girsin havaya. Zehir etmeyin kendinize. Daha çok küçük. İyi tatiller


mustafamami

beklentilerinizi yüksek tutmayın. rahat olun. siz gerilince o da hissediyordur. siz kuma oturun, kovalarla oynayın, o sizi izlesin, belki hoşuna gider kendisi gelir. kıyıda oturun şıpır şıpır dalgalar gelsin ayaklarına filan... ilk gördükleri şeylerden korkuyorlar. çimlerden korkmuştu oğlum mesela, kuma da basmak istemedi kumlu bir parkta, çıkardım terliklerimi soktum ayağımı bak ne güzel bişey yok vs, bir süre sonra alışıyor. yeter ki mutsuz dönmeyin tatilden, huzursuz olmayın, seneye daha iyi olacaktır... 


ecehankoc

18 aylikken gittigimizde benim kizim da boyleydi. Atmadigimiz takla kalmamisti onu eglendirmek icin. Bir sonraki sene cok daha iyi olur merak etmeyin.


Cevaplamak için Üye ol