osteom???

aytude soruyor: 5

MErhabalar,
hatırlayanlarınız vardır belki, bir kaç ay oldu, bebeğimin damağındaki sertlik ilgili bir soru sormuştum. bir kaç doktora da gittim, en son durum şuydu, kistmiş, antibiyotik şurup vermişti.

Geçmedi, tam aksine büyüdü ve sertleşti. Bugün Bakırköy ENT'de Orhan Altınışık'a götürdük. Herşeyine baktı, osteom (kemik büyümesi) dedi, 2 ay sonra tekrar getirin, takip edeceğiz dedi.
Aranızda bebeğinde, cocugunda osteom görülen var mı, kendi kendine geçti mi? rahatsız etti mi? Ne kadar sürdü geçmesi?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Ulku

cok cok gecmis olsun. konusunda en uzman doktor kim ki? onu bulup ona goturseniz?


ekim_

kemik kökenli,iyi huylu bir oluşummuş.bulunduğu yere göre hareket ediliyormuş.yani hiç dokunulmayabilir ya da duruma göre ameliyat gerekebilirmiş.tekrar geçmiş olsun.sana doktor ne dedi.


Aysegul_

aytude çocuk bir türlü fırsat vermiyor, çok ayrınıtılı yayın bakamadım bizim branşın textbooklarında da yer almıyor.  uodun dediği gibi. yalnız bebeklerde genelde daha seyrek görülüyor hatta ben bulamadım bebek olgu. ben hiç görmedim böyle hasta belki de kbb.ye gittikleri için görmedim. sen hangi branşa gittin? bebeğe rahatsızlık vermediği sürece ve çok büyüme göstermediği sürece takip edilir sadece.


aytude

teşekkürler arkadaşlar. KBB merkezi gittiğim yer, iş arkadaşlarımdan cocuklarını götürenler, ameliyatını yaptıranlar var, onların tavsiyesiyle gittim.

Doktor iyi huylu dedi. Olabiliyormuş ellerde, ayaklarda, dizde, boyunda, sinüslerde olunca tıkayabiliyormuş mesela.  2 ay takip edin, aralıkta tekrar görelim dedi. eğer büyümeye devam ederse, almamız lazım diyor.
Cok teşekkürler hepinize. İçimi ferah tutmaya calışıyorum, ama bi yerden duyasım var "o kendiliğinden geçiyor" diye :)


perihan

Çok geçmiş olsun. Çene kemiğimde bir sertlik farkedip dişçiye gitmiştim, kendi muayenehanesinde çektiği röntgenden net bir sonuç alamamış ve kemik büyümesinden şüphelenmişti.  Dışarıda ayrıntılı bir röntgen çektirmişti, sonradan yıllar önce yanlış yapılmış kanal tedavisinin yol açtığı kist olduğu anlaşıldı. Çapada kendi hocasına yollamıştı beni, adını unuttum, bence bir de işinde uzman bir diş hekimine danışın.Cevaplamak için Üye ol