2 yaş bebek beslenmesi ve uyku düzeni

sema51 soruyor: 3

Bebeklerinizin beslenme ve uyku düzeni nasıl? Artık her şeyi yiyor mu? Bebeğimin yemek seçmesi artıyor gibi geliyor, zorlamalı mı bu bir döenm mi?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


ayazlali

Bence herhangi bir zamanda yemek yemeye zorlamak yemek saatini savaş ortamına çevirir. Bir anne olarak sizin göreviniz sağlıklı yiyecek seçenekleri sunmak, bebeğinizin görevi de ne kadar yiyeceğine karar vermek. Önüne birkaç seçenek koyun (çok fazla seçenek de bence iyi değil, 3u geçmemek lazım bence) açsa yer, değilse de yemez, bir sonraki öğünde yer. Atıştırma öğünlerinde de sağlıklı şeyler teklif edin böylece ne yerse yesin iyi şeyler yemiş olur. Benim oğlum üç yaşına yaklaşıyor, bazen kuş kadar yiyor ama sorun etmiyorum, demek ki o kadar açmış. Aç olan insan önüne az sevdiği yemek konsa da yer, kendimden biliyorum. Bir de daha değişik şeyler yemesini istiyorsanız sık sık değişik şeyler sunun, çocukların yeni yiyecekleri yemeye başlaması onlarca deneme sonrasında olabiliyor. Ay yemedi, dur onun yerine kurabiye vereyim/ekmek vereyim/makarna pişireyim derseniz çocuğunuz sadece bunları yemeye alışır, ve kendine özel yemekler çıkmasını bekler. Çocuğu nasıl alıştirirsaniz öyle yer :-) bence zorlama olayına hiç girmeyin çünkü o zaman zorla yemek onun için normal yemek yeme şekli olur.


MisaZuga

benim oğlum da 25 ay lık. gun gectıkce yemek yeme ısteği azalıyor. hafta içi babaannesi bakıyor ve yemesı için kasık elınde gezıyor yanı bayagı zorluyor. Oğlumda pes edıp yıyor. Akşamları ise ben yedırırken o kadar cok aglıyor kı bu sefer ben pes edıyorum :) Gun içerisinde cok ıyı beslendıgını bılıyorum. Hafta sonları orlamıyorum. kahvaltısını iyi yaptırmaya calısıyorum. (tabı hala püre seklınde yıyor. kaç defa denedıysem kahvaltı tabağınndan yedırmeyı hiç yemedi. bı gun yıycek elbet dıyıp onemsemıyorum.) ara oğunlerini yedıgı zaman ana ogunu cok yemedıgı için ara ogunde elıne bı meyve, kayısı,incir gibi şeyler   tutusturuyorum.o zaman oğlen çorbasını guzel içiyor. 

yanı zorlamasak hiç yemekle arası yok. o yuzden mecbur zorluyoruz bırazcık


sema51

Daha önceden sevdiği yediği şeyleri yemiyor da ondan endişe ettim. Şu zamana kadar çok sorunluydu diyemem. Gitgide daha çok seçerse diye korkuyorum.


Uykuda da aynı şekilde. Giderek daha çok zorluyor bizi uyku saatlerinde.Cevaplamak için Üye ol