rOp

cigdem55 soruyor: 5

Oğlum 32 haftalık doğdu biz rop muayenesine gittik temiz dedi doktor 3 hafta sonra tekrar çağırdı gitmeye cekiniyorum çocuğumun gözü kırmızı oldu ve çapaklanma var başına gelen var mi temiz dediği halde tekrar gitmesem olurmu lütfen yardım ci olun

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Ayliz

Merhaba,

Rop, erken dünyaya gelen bebeklerin bazılarında gelişebilen ciddi bir durum. İlk muayenenizin olumlu olması sevindirici ama ilerleyen günlerde de rop gelişme ihtimali olduğundan; doktorunuz hangi sürelerde çağırıyorsa bir gün bile geçirmeden mutlaka bebeğinizi muayenelere götürünüz. Bazı bebekler bir -üç gün arası bile muayeneye çağırılılabiliyor. Ama dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de; gittiğiniz doktorun bu konuda deneyimli olması gerekli. Her göz hastalıkları uzmanı, rop muayenesinde yetkin değil.

Doktorunuz kaç defa muayeneye çağırırsa; mutlaka hepsine zamanında gidin. Çevrenin de hava bugün soğuk, sonra götürün veya komşunun da erken doğan bebekleri var gözleri sapasağlam vb. laflarına sakın kanmayın.

İnşallah tüm muayeneleriniz iyi geçer. Bu arada işitme testi ve nörolojik muayene de yaptırmanız gerekebilir. Yenidoğan veya çouk doktorunuza bu konuları da danışınız.

Çok geçmiş olsun.


cigdem55

Haklısınız götürme konusunda daha titiz olucam peki gözü kızarık ve capaklaniyo akiyo ne yapmalıyım 


cigdem55

@Ayliz Ropdan sonra oldu 


Ayliz

Göz kızarıklığı ve çapaklanmanın türlü sebepleri olabiliyor. Kızarıklığın nedenlerinden bir tanesi; muayene esnasında göz kapaklarına yerleştirilen aparat nedeniyle olabilir. Çapak için isterseniz; bir kaç gün eczaneden alacağınız gazlı bezi, kaynatılıp soğutulmuş suya batırıp, göz kapaklarını hafifçe silin, yine gazlı bez üzerine biraz anne sütü damlatıp, onunla da göz kapaklarını hafifçe silin.

Ama çapaklanma, kızarıklık artarsa; üç haftayı da beklemeden yeniden doktora gidin.

Rop konusunda, dediğim gibi kaç defa - ne aralıkla çağırılırsanız, her bir muayeneye vaktinde gidin ve doktorunuzun bu konuda deneyimli olmasına çok dikkat ediniz.

Hayatınız boyunca kendinize de, bebeğinize de yapacağınız en büyük iyiliklerden biri bu.
cigdem55

Çok teşekkür ederim allaha emanet olunCevaplamak için Üye ol