nEden banyodan korkmaya başladı?

ssebnemm soruyor: 6

Lütfen yardım edin ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Doğduğu günden beri yıkanırken hiç aglamayan hatta günde üç beş kere yıkanan banyodan çıkmamak için cildiran çocuğum son iki haftadır banyoya girmemek için sanki çocuğu kesiyormusuz gibi ciyak ciyak ağlıyor. Zorla kucağımda soktum iki kere ikisinde de kustu ve hiç susmadan tikanana kadar ağladı. Önceden istemesin diye yanında bicibici diyemezdik şimdi korkmasın diye diyemiyoruz. Oyuncakla sokmayı kucagimda yıkamayı pepeli niloyali videoları denedim olmuyor. Nerde hata yaptım da böyle oldu bilmiyorum. Sudan korkuyorum köpükten korkuyorum diyor. Çocuk psikologuna mı gitmeli acaba? 

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


Asozen

Endişelenmeyin, 2 yas civarlarinda banyo korkusu yasanmasi cok sık gorulen bir durum. Buyuk kizim da bebekken su kuşuyken, o dönem banyoya girmeyi hic istemedi. Yaz sıcaginda 15gün boyunca saclarını yıkamadıgımız olmuştu :)) Sorun yüzüne su gelmesi ve nefes alamayacagını düşünüyor olmasıydı. Bu amacla üretilen şapkalar var,tepesi açık, kafasından su dökünce yüzüne su gelmesini engelliyor. Belki onu deneyebilirsiniz.


MisaZuga

Küveti hala duruyorsa onda yıkamayı deneyin. once hemen sokmayın. kopuk doldurun oyuncaklarıyla oynamasına izin verin. sonra ayaklarımızı yıkayalım mı diyip oyle sokun , yine tepki veriyorsa zorlamayın. Çıkartın. 2 gün sonra bir daha deneyin.

Oğlum 1,5 yasında iken tatile gitmiştik. suyu cok severdi. bizde nasıl olsa sevıyo dıye hop dıye cocuk havuzuna soktuk. dediğiniz gibi feryat figan. sonra ben girdim içine su buz gibiymiş. 1 haftalık tatil burnumuzdan gelmişti. ama gecen sene denize goturduk ilk once kumlarla oynadı uzun uzun , sonra kovasıyla su almaya gittik beraber. ayağna su değidiği anda kaçıyodu. hiç zorlamadık. 2. gidişimizde yine alıştırma evresini yaptık. sonra kumsalda ayaklarımıza su değecek şekilde yürüdük. ve en son deve cüce oynayarak olayı tamamladık.

Biraz uzun oldu ama umarım işe yarar :) 


burkatek

Oğlumda 1,5 -2 yaş civarı banyo yapmaktan korkuyordu. Oyun terapisinin faydası oldu. 

İstanbuldaysanız Suzi Mizrahi ye gitmiştik, Bağdat caddesinde.


ssebnemm

Hepinize cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Asozen sanırım dediğiniz gibi mesele yüzüne su gelmesi. Sırf suya alissin diye iki gündür termaldeyiz misazuganin dediği gibi yavaş  yavaş soktuk suya. ilk soktugumuzda yine kustu ve en az yarım saat ağladı eşim benden daha katı çıktı çıkarmadı sudan. Yarım saatin sonunda oyuncaklarla oynamaya başladık bu defa da sudan cikmiycam diye ağladı bir şekilde sudan çıkardık ertesi gün yine girmiycem korkuyorum diye ağladı yani suya sokmasi da çıkarması da ayrı dert. Daha köpük sürmeyi deneyebilmis bile değilim. Burkatek biz afyondayiz ama ailem İstanbul'da tavsiyeniz için teşekkür ederim dayanamadigim noktada mutlaka degerlendiricem.


esmiragull

benim kızım ve oğlum bu süreçten geçtiler,konrol edemedikleri durum olarak algıladıkları için mı acaba:)aylarca ..üşüdükleri için mı ..kaydığı ve düştüğü için ..mı..

banyoya girmediler ,havuzu ve denizi sevdiklerine rağmen:)zorlamadım,havuzda oynattım,oğlum hala çok zevk alır,banyoda ellerime tutuşup zıplar,kızım 7 yaşında hala dondurma ikram eder banyoda oynayarak yaptığı..

baskı yapmamak lazım,havalar ısındı,ayağımızı yıkayalım,ellerimizi yıkayalım,oğlum 28 aylık,saçını yıkatmıyor ..çok mu sorun?şuan..kreşte tabiki bu konular anlatılıyor,gerekirse öğretmene veya size gelen birisine söyletin,saçları pis olduğu için arkadaşları ayıcıkla oynamamışlar iye masal anlatın:)mis kokan -yıkadı ise-ellerini övün..kızım ile bu aşamaları geçtiğimiz için eminim,banyodan çıkmayacaklar daha sonra :)


ssebnemm

Esmiragull umarım dediğiniz gibi olur söyledikleriniz büyük teselli oldu benim için. Bu zamana kadar oglusumla tek sorun yasamadigim konuydu banyo. Birdenbire banyo olayı da bozulunca fazlaca etkilendim sanırım. Eski haline dönmesini çok istiyorum ama hala bir gelişme yok sadece suya girmeye çok itiraz etmiyor ama köpük surmeme asla izin vermiyor. Umarım duzelir. :(Cevaplamak için Üye ol