rondo

sari_civciv soruyor: 9

meyve püresi ve çorbalar için rondo kullanmalımıyım
bu konuda çok kararsızım .. vakit açısından çok büyük kolaylık
görüşlerinizi bekliyorum :)

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


CiciAnne

Meyve pürelerini cam rende ile yapardım. Sebze çorbalarını da çatalla ezerdim...

Ne kadar doğru bilmiyorum ama vitamin kaybına yol açtığını duymuştum. Doktorumuz da kullanmadan da olabiliyorsa kullanma demişti..


ediluj

Bana da hep rondo bebeği yapma sakın çocugu diyorlar..Sanırım sonrasında sıkıntı oluyormuş..


leylalperzeynep

evet sonra çiğneme sorunu oluyo bebekte. benim eltimin oğlu 3,5 yaşında ve hala rondo ile hazırladığı yemekleri yiyor. çiğnemiyor çocuk. ağzına pütür geldimi olduğu gibi çıkarıyo.
bence de kullanma derim ben.bende cam rende kullandım genelde. ama çorbalarını hiç pürelemedim. olduğu gibi yemesi bence en doğrusu.


selencem

Ben rondo (mutfak robotu) kullaniyorum. Gerci artik meyveleri cigniyor ama etli princli karisik sebze puremizi hala onda yapiyoruz. Herkesin dusundugunun aksine rondodan gecirince yemekler oldukca puruzlu kaliyor. Biz cigneme sorunu yasamiyoruz. Siz de hafif putur birakin bence. Ayrica oglumun gelisimi cok yerinde vitaminsizlik vs yasamiyoruz.jildando

bende rondo kullanıyordum, cok fazla cekmezseniz pütürlü kalıyor. Hem kızımda hemde oğlumda kullanmıştım, ikisinde de puturlu yememe sorunu hiç yaşamadım. Oğlumun su an sadece 7 dişi var, ve köfte bile yiyiyor, meyve, kraker hepsini eline veriyorum ve ısıra ısıra yiyiyor.


nisa06

kesinlikle kullanma derim.(rondo mağduru anne)


sari_civciv

neden rondo mağdurusunuz biraz açarmısınız ?

sorun sadece katı gıdaya geçememek mi ?


vitamini açısından bir sakıncası yoksa eğer biraz pütürlü bıraksak  yine de sorun olur mu ?


sevican

ek besine geçiş dönemlerinde küçük dil çok hassas oluyor hiç katı gıda ile tanışmadığı için ve küçük dile pütürlü birşey değmesi öğürme refleksi yaratıyor. çocuk zamanla pütürlülerle yavaş yavaş tanıştıkça küçük dilin hassasiyeti de azalarak katı gıda yiyebilir duruma geliyor diye biliyorum ben. onun için en baştan hafif pütürüklü başlayıp giderek pütürleri büyütme yöntemi (çok bilimsel bir yöntem :)) kullandım ben, sıkıntımız olmadı. ezmek için de şu plastik patates eziciler çok kullanışlı (ılınmasını beklemek lazım biraz). bi de rondo mu yıkıcan hem :)

meyveler için de cam rende gayet pratik, yıkaması da rondodan daha kolay :)


nisa06

incicik,
büyük kızım prematüre doğmuştu.çok da iştahsızdı.katı gıdaya geçiş döneminde de olmayan iştah iyice yok oldu.kilo almıyordu hiç.biz pütürlü yesin dedikçe çocuğun kilosu yerinde sayıyordu.ben de yesin de nasıl yerse yesin diye rondoya başladım.başlarda çok mutluyduk çünkü birden kilo almaya başladı bebişim.ama sonra ara ara normal pütür denemelim olduysa da hepsi kusmayla sonuçlandı.kızım doğru düzgün köfte ya da pilav yiyebildiğinde 2,5 yaşındaydı.eline bişey verip ısıra ısıra yiyen çocukları gördüüğümde imreniyordum.çünkü benimki çorbanın içinden bir tek pirinç tanesi ya da iri kıyma bile gelse öğürüp kusuyordu.normal yemek yeme işi 3 yaşına kadar uzadı.ben de bu dönemde nereye gidersem gideyim yemek taşı,rondo taşı,başkasının evinde yemek yedirirken bir elimizde de bir kusmuk kasesi her an kusabilir diye....küçük kızım doğmadan kendime söz verdim elime rondo almayacağım diye.çok şükür almadım.6 aylıktı dolma yedirdim şimdi eline ne versen evirip çevirip yiyebiliyor.
sözün kısası rondodan uzak durun derim naçizane


Cevaplamak için Üye ol