evde etkinlik acil yardım

ersagun soruyor: 10

merhaba anneler,

oğlum 21 aylık dil gelişiminin geri kaldığını düşünüyorum, söyleyebildikleri birkaç kelime ile sınırlı iki kelimeyi yan yana getiremiyor.

ben evdeyim çalışmıyorum fakat, hem yüksek lisans yapıyorum hem de kpss için hazırlanıt-yorum hafta sonu babannede kalıyor ben dersaneye gidiyorum. o uyuduğunda ders çalışmaya çalışıyorum, uyanıkken de malum yemek ev işleri vs.. ona çok fazla zaman ayıramadığmı düşünüyorum, evde olmama rağmen! çalışıp da dört dörtlük olan anneleri canı gönülden tebrik ediyorum:)

deniyorum değişik ilgisini çekebilecek şeyleri oyun hamuru, parmak boyası tahta yapbozlar hiçbiri ile ilgilenmiyor sadece baby tv izlemek istiyor. baby tv acık olsun tüm gün tv önünde olsun bunu istiyor. aslında kreşlerin oyun gruplarına götürmeyi de düşünüyorum ama vaktim yok ve bize yakın biyer de yok..

evde neler yapabiliriz? parak boyası deneyimimiz tam bir facia ile sonuçlandı ersagun heryerini boyadı sonra bundan korktu yıkayıp onu arındırana kadar ağladı, heryer battı.. hamurla ilgilenmiyor tahta bloklarımız var bir iki dk da sıkılıyor sürekli dışarı çıkmak istiyor. ayakkabılarını istiyor.

ne yapabilirim.. yardıma ihtiyacım vaaar

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


CokBilmis

Nurturia'da bir grup var:

http://www.nurturia.com.tr/groups/87fd4d1e-816c-4f85-bbc6-9f6c00d0dd80/1/her-gune-bir-aktivite

Ayrıca diğer anlattıklarınızdan benim tecrübem:

1. Çocuk televizyonun her istendiğinde açılabilir bir şey olduğunu bilirse, hep TV izlemek ister. Vazgeçiremezsiniz. Ya TV'yi fişten çekin ve "Bozuldu" deyin ya da sınırlandırın "Akşam yemeğinden önce" (size yemek hazırlamak için zaman kalsın) ya da "Kahvaltıdan sonra" gibi (size etrafı toparlamak için zaman kalır). Ayrıca süre açısından da sınırlayın "Bir tane Kayu, bir tane de Pepe izleyebilirsin. Sonra kapanacak TV" gibi. Ve istikrarlı olun, asla taviz vermeyin.

2. PArmak boyası yapmayı bütün çocuklar sever. Ve evet, bütün çocuklar boya yaparken her yeri batırırlar. Başında duracaksınız. Üzerine boyama önlüğü giydireceksiniz. Eğer giymek istemiyorsa tamamen soyacaksınız. Boya oyunu bittikten sonra onu küvetine oturtacaksınız, oyuncaklarını da yanına vereceksiniz "Sen küvette oyna, ben hemen geliyorum" deyip boya malzemelerini toplayıp mutfak lavabosuna, boyalı kağıtları çöpe, yerler batmasın diye serdiğiniz örtüyü de kirliye atıp bebeğinizi küvetten çıkarmaya gideceksiniz. Siz nasıl hayal etmiştiniz ki? :))) Hamur yaptığınız zaman da bütün halıya minik minik hamur parçaları yapışacak mesela ve siz elektirik süpürgesi açmak zorunda kalacaksınız. Diğer annelerin durumu da farklı değil anlayacağınız. Bu işin kolay yolu yok ne yazık ki...

3. Eğer dışarı çıkmak istiyorssa çıkarın. Dışarı çıkarsa enerjisini atar, daha rahat ve uzun uyur. İyi uyuduğu için de uyanınca daha sakin bir çocuk olur. Özellikle öğlen uykusundan önce 3-4 saatinizi dışarıda gerçimenizi tavsiye ederim. Böylece öğleden sonra daha rahat ve kısa zamanda halledebilrisiniz işlerinizi.


ersagun

Teşekkürler, ama sorun şu ki oğlum boyadan hoşlanmadı, hamurla oynamadı ben bişiler yapıp gösterecek oldum mesela hamurdan köpek yapayım dedim köpeklere bayılıyor çünkü izin vermedi elimden alıp yere attı.Ve bunu zaten çok defa denedik sonunda bunlar için henüz hazır olmadığını düşünüp kaldırdım.

ve tabiki televizyona sınır koydum, ama bu seferde oyun oynama metodumuz olmadığı için sıkıldığını düşünüyorum. yani o kendi kafasına göre hareket ediyor. oynamak istemiyor. tüm gün süpürgeyi ordan oraya gezdirip evi süpürebilir. ayakkabılarıyla zaman geçirebilir ama iş oyuna gelince çok farklı düşüncelere ihtiyacım var çünkü çocuğu oyuna dahil edemiyorum


CokBilmis

Ben gene maddeleyeceğim, kusuruma bakmayın, başka türlü düşüncelerimi düzene sokamıyorum:

1. 21 aylık bir bebek oyun hamuruyla oynamaktan anlamaz Tek anladığı hamuru ağzına sokup yemektir :) Siz oynayacaksınız, o da sizi izleyecek. Oğlunuzun tepkileri normal bebek tepkisi. benim kızım da öyleydi. Gerçi hala oturup da kendisi hamurdan şekil yapacak kıvamda değil ama bana baka baka işte hamuru yuvarlamayı, eliyle bastıra bastıra uzatmayı filan öğrendi. Arada "anne havuç yaptım, anne ip yaptım" filan diyor ama tamamen tesadüfi şekiller. Önemli olan hamuru elinde mıncıklayarak kas gelişimine katkı sağlamak. hamur mıncıklama hareketi, sonrasında hamur yuvarlama hareketi kalem tutan parmak kaslarını güçlendirecek. Böyle düşünün... Ha, bir de: ben de çok güzel bir şekil yaptığımda kızım sinirleniyor ve elimden alıp bozuyor, yere atıyor. Kendisi yapamadığı için üzülüyor gibi geldi. Ben de artık sadece onunla beraber hamur yoğurmaca oyynuyorum, çok çok nadir şekil yapıyorum.

2. Ayrıca oyuncakla oynamaktan çok viledayla, toz beziyle filan oynuyor. Bence bu daha güzel. İşlerim biraz hafiflesin, ütüyü ılık şekilde çalıştırıp ütü de yaptıracağım kızıma. Masa filan da kurduruyorum. Bayılıyor. Bence oyun bu demek zaten. Henüz anladığımız anlamda evcilik oyunu kurmak için çok küçükler. Benimki sadece doktorculuk oynayabiliyor. Biraz "Çay yaptım, içer misin?" filan diyor ama toplam 5 dk filan sürüyor herhalde. Madem ayakkabılarıyla zaman geçirebiliyor. Yıkayın ayakkabıları verin eline. Mesela bağcıklı ayakkabıların bağcıklarını geçirmece oynayın. Montessori aktivitesidir. Küçük kas gelişimini destekler.


asyaperi

tv cocuklarda ılerı boyutta otızme bıle neden olabılen bırsey cunku tek taraflı ıletısım ır nevı hıpnoz bence tv yı kapatın kısa surede alıscaktır aktıvıte olarakta cok bılmıse katılıyorum evde bır suru oyunca lego var ama en fazla 5 dakıka ılgısını cekıyor butun gun mutfak cekmecelerı lımon sıkacagı tahta kasık camasır sepetı bunlar bızım oyuncaklarımız camasır asarken  camasırları sepetten cıkarmak en buyuk zevkı renklı balonları cok kucuk sısırıp camasır sepetıne doldurun ve bosaltın bundan cok zevk alıyr bnm kızım fırsat oldkca bır saatte olsa dısarı cıkarın enerjısını atar renklı kıtaplar ılgısını cekebılır muzık cd sıne hareketlı muzkler kaydedıp acın hergun bır saat dans edın emın olun sıze katılacaktr bu aylarda her cocuk pıs seylerı sever renklı suluboyalardan alın ellerınızı boyayıp buyuk kagıtlara ız cıkarın yere buyuk bır ortu temın edın halıyı kaplıck sekılde veya onun odası varsa oadasında yapın bunu etraf batacak ama ee batsın onemlı olan onun eglencelı vakıt gecırmesı hergun yapamnız sart degıl hafatnın bır gununu belırleyın bunun ıcın am bnce tv den uzak tutun


aslihank

Oncelikle televizyon olayına sınır koymanızı tavsiye ederim. Sadece belirli saatler açıldığını, açılsa bile baby tv nin açılmadıgını falan soyleyebilirsiniz. Söylemek de olmaz, kanalları bozup açılmadıgını gosterebilirsinşz, eline verin kumandayı denesin denedin açılmasın kanallar, bir süre sonra vazgececektir.

Ben çalışan bir anneyim. Eve gelir gelmez oğlum sürekli yanımda, kucağımda, hiç ayrılmıyoruz hiç ama. Özlüyor mecburen öyle olacak. Bütün oyuncaklarıyla tek tek oynamak istiyor, legoları çıkarıyor, 5- maksimum 10 dakika, hamur diyor hamuru indiriyoruz 5 dakika belki, sonra boya diyor, 5 dakika vs. vs. yani zaten ilgileri çok dağınık ve dakikalarca aynı şeyleri oynayamaları neredeyse imkansız. Ben hamurla biseyler yapmaya calısırken o baska bir oyuncak istiyor oluyor mesela :) 
Ama oynamasa da her akşam hepsini deniyoruz mutlaka, öyle istiyor, ben de onu kırmıyorum, sonra topluyoruz bir şekilde. Birini kaldırmadan diğerini çıkarmamaya çalışıyorum yalnız. Mesela oğlum önce bunu toplayalım beraber, sonra istediğini alalım falan diyorum.

Oyuncak dısında şeylere yöneltebilirsiniz. Yemek yaparken yagı ver diyorum mesela veriyor, sütü dolaptan cıkarır mısın diyorum cıkarıyor, yemek için dogradıgım sebzeleri hep yerde dogruyorum, alıştı hemen sofrayı cıkarıyor hani dograyalım deyince. Veriyorum eline kesmeyen bebek bıcagını o da oyalanıyor. Boyle oyunları daha cok seviyorlar zaten. Daha gercek cunku. Etraf dagılıyor, daha yavas oluyor hersey ama olsun, cocuklu olunca mecburen boyle olacak.

Dışarı çıkmak istiyor madem, imkanınız varsa mutlaka çıkarın. Dolaşın beraber.

Konuşması icin kitaplar faydalı olabilir. Beraber okuyabilirsiniz, 3-5 seferden sonra kitaptakileri gosterip o neydi, bu napıyor gibi ona sorabilirsiniz.

Bunlar benim deneyimlerim sadece. Ama hepimiz az-cok aynı seyleri yaşıyoruz bence :)
Sevgiler...ersagun

teşekkürler aslihank

olay sanırım oyunlara dahil edemiyorsak ev içindeki hayatı oyun gibi yaşayabilmemizde.


Damla

Başka bir şeyle ilgilenmeme nedeninin size TV açtırmak olduğunu düşünüyorum. Başka bir şeyle ilgilenmesini sağlayabilmeniz için bence TV'yi öncelikle tamamen hayatınızdan çıkartmanız lazım. Hiç açmayın, unutana, istemeyene, başka şeylerle ilgilendiğinden emin olana, kendini rahatça ifade edecek kadar konuşmaya başlayana kadar açmayın. Zaten bana sorarsanız Baby TV yaşını geçmişsiniz, daha dolu, canlı bir şeyler izletirsiniz, Susam sokağı, Elmo CD'leri gibi. 


Evde iken zaman ayırmak gerçekten zordur. TV'yi hiç açmadan nasıl oyalayacağım diye endişelenebilirsiniz, başta TV'yi açtırmak için her yolu deneyecek, siz de her seferinde hayır demek ve kararlı olmak durumundasınız. Bu şekilde en hızlı sonuca ulaşırsınız. TV'nin açılmayacağından emin olduğunda başka şeylerle daha fazla ilgilenecek, TV izlememesi dikkatini daha iyi toplamasına ve kendini daha iyi ifade etmesine yarayacak, yaptığı şeylerden keyif almaya başlayacak ve ilgilendiği şeyler artacak.

Birlikte üzerinde konuşabileceğiniz bol kitap, ve görsel malzeme öneririm. Birlikte hamur işleri, ev işleri yapmak da iyi fikir.

Her çocuğun ilgi alanı farklı, oğlum o aylarda puzzle'larla kendisini kaybediyordu ama hamurla hiç ilgilenmiyordu, yeğenim puzzle'ların yüzüne bakmazken hamurlara bayılıyordu ve 1,5 yaş büyük oğlumun yapamadığı şeyler yapıyordu. Ancak belirttiğim gibi çocuğunuzun ilgi alanını keşfedebilmek için önce Baby TV belasından kurtulmanız lazım.


tugba25

gülmina bende bu küvette banyo keyfını oglsumun yasamasını cok ıstıyorum ama suan oturdugum ev de ısınma problemı cektıgımız ıcın cesaret edemıyorum.ufo takvıyesı fln yapmak zorunda kalıyorum dogal gaza takvıye olarak ama yıne bıle cok verımlı sonuc alamıyoruz :( sen boyle bahsedınce kocaman bır iç çektım de ondan paylasmak ıstedımersagun

teşekkürler damla önerilerin için gercekten de baby tv zamnını geçti biliyorum ama illaki onu istiyor. hipnoz olmuş gibi izliyor bütün dünya duruyor o zaman..

kapattım 2 gündür acmıyorum onun yerine klasik müzik açıp tv de görüntüyü donduruyorum. sonra benim bile canım sıkılıyor bu müzikten normal kanal acıp görüntüyü donduruyorum sadece ses duyuyoruz çünkü doktorların dediğine göre sessiz olması da iyi değil.. evde sadece o ve ben olduğumuz için sürekli ses de yok.

aslında ben tek başına oyalanabileceği bişi istemiyorum gulmina, gördüğüm aktiviteleri bende oğluma uygulamak istiyorum ama büyük sebebin baby tv olduğunu bildiğim bir hırçınlıkla oğlum tarafından reddediliyorum. ben zaten sadece o uyuduğu zaman ders calısabiliyorum..yani derdim ilgisini çekebilecek bişi bulamamak..

mandalları deniyoruz hani bu montessori aktivitelerinden mandalları parmaklarıyla kavrayıp açamıyor. mesela niye acamıyo diye sıkılıyorum:) sonra max 1 - 2 dk sonra hepsini orta yere dağıtıp elektrikli süpürgeyi istiyor ve onu ordan oraya dolastırıyor amaçsızca aslında tabi biliyorum amaçsız değil beni taklit ediyor. bende işte iki gündür mandal ve hamurlara verdim kendimi :)) o elektrik süpürgesiyle ugrasırken bi yandan ona laf atıp bi yandan da hamurla şekiller yapıp gösteriyorum :) eğleniyorum kendi çapımda:)) sonra ondanda sıkılıo gelip mememe yapışıyo:) canı sıkıldığında meme istiyo Allahım!..

işte herkes yaratıcı değil bende değilmişim onu anladım neyle ilgilenir acaba diye düşünüyorum tv siz bir hayat istiyorum...

dışarı çıkarıyorum arabaları köpek kuş kedi gösteriyorum bundan hoşlanıyo.. oyun grubu aradım avcılarda yok. aslında oyun grubu tam çare olucak gibi. sosyalleşmesi için dil gelişimi için vs..

 

 


asyaperi

ersagun kızım 16 aylık bende evde utun gun tek olan bır anneyım ve bellbır sure sonra careler tukenıyor ben bıle sıkılıyorum kızım nasıl sıkılmasın adanada ozel bır oyun gurubu yok bende dun esımı aldım evımıze yakın olan yurume mesafesınde uc dort tane kres var dedım gıdıp krese ben teklıf etcem ıkı yas gurubu cocukların sınıfına haftada ıkı uc uc gun bır saat bızı alın ebnde yanında olım ucretıde neyse odeyım dıcem gıttık dort kresle gorustuk ıkısı kabul etmedı bırı cok ucuk bır fıyat verdı ama sonuncusu tamam dedı ve sonuncu kreste bız konusurken kızım cocuklarla oynadı ve okdr mutlu gorunuyordukı anlatamam kresın sahıbıne yalvardım resmen bızı kabul edın dıye haftada ıkı gun sızın oyun saaterınızde bır saat dedım cok anlayıslı yaklastırlar ve kabul ettıler haftaya baslıcaz ve eger ıkı yasına kdr alısmıs olursa yarım gunle oraya devam ettrcem bır saat kaldı kızım orda etrafında bır suru cocuk okdr eglendıkı ordan cıkarken kıyamet koptu evde tam bır saat agladı ve arabada ve anladımkı evden benle tek olmaktan cok sıkılmıs bu arada bırde cocukların ıkındı kahvaltı saatıydı bır tane sıgara boregını alıp ordakı cocuklarla bırlıkte yedı bence bunu dene eger ımkanın varsa dısarda olmak cocuklarla olmak kızıma cok ıyı geldıCevaplamak için Üye ol