rota vırusu asısı

Bahar_Eymen soruyor: 10

bizim dr.umuz rota vırusu asısını yaptırmamızı ıstedı ancak bazı arkadaslarımızın dr.ları yaptırmayın gerek yok demıs.kafamız bı haylı karıstı..bu konuda yardımcı olabılır mısınız*??

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


Yenidenanne

Aşı yaptırmazsanız ve çocuğunuz rota virüsü alırsa hastanede tedavi edilmesini gerekebilir. Aşı yaptırırsanız, olurda virüs kaparsa gayet hafif geçiriyormuş. Yani aşı virüs kapması durumunda hastalığı hafif geçirmesi için. Biz yaptırdık.


anneyazar

Aşı olduğu halde çocuk Rota virüs kapabiliyor ancak aşılı olduğu zaman hafif geçiriken aşısız olanlar çok ağır atlatıyor. Nitekim burada arkadaşlarımızın başına geldi. O sebeple aşı yaptırmak en doğru kararmış gibi görünüyor.


egedenizi

Bizim ilk doktorumuz da önermişti,ilk dozunu yaptırdık sonra kendisinden pek memnun kalmadığımız için doktor değiştirdik.Profesöre götürdük, bu soruyu sorduğumda bana grip aşısı nasılsa rota da öyle dedi yani diğer aşılar gibi gerekli olmadığını söyledi.Yaptırsanız da olur yaptırmasanız da hesabı yani.Biz de diğer dozu yaptırmaktan vazgeçtik.


jildando

biz yaptırmıştık, nitekim de parktan rota virusude kaptı, 10 gun kadar hafif bir ishalle gecirdik. Ne ateşi çıktı ne de iştah sorunu yaşayıp kilo kaybı oldu. Aşısız olunca daha ağır geçiriyorlar, çoğunda hastaneye yatıp serum almak zorunda kalıyorlar. Bir kere geçirip bir daha kapmadıkları hastalıklardan da değil. Ben iyiki yaptırmışım demiştim. 


ozgu_naz

ben yaptırmadım onun da ticari olduğunu düşünüyorum çünküABIDE

Ben kızıma yaptırmıştım.Yaptırmakta fayda var diye düşünüyorum.Sağlık için 50-60 liranın hesabını yapmamak gerekir diye düşünüyorum.


yase

Ben de rota virüsü kapıp 1 hafta yataklara düşen, kusmaktan içi dışına çıkan arkadaşımın oğlunu görünce yaptırmamayı düşünmedim bile. Zaten doktorumuz da yaptırın demişti. Aynı doktorumuz oysa grip aşısını tavsiye etmiyor ve onu yaptırmıyoruz. Salgın zamanı domuz gribi de olduk ailecek. Ama 3-4 günde atlattık. Grip beni nedense Rota kadar (yada diğer kusmalı ishalli hastalıklar kadar) korkutmuyor.


ozgu_naz

bu tercih abide. sağlıkla ilgili hiçbirimiz para hesabı yapmıyoruz sanırım. çocuklarımızın sağlığının bedeli yok ki.  ben işimiz gereği edindiğim sonuçlar neticesinde yaptırmamaya karar verdim. herkesin kendi tercihi.pinar0679

Ben doktorumuza rota aşısının neden sağlık bakanlığının aşı takviminde olmadığını ,eğer çok önemli bir aşı olsaydı bakanlık aşı takvimine eklerdi değil mi diye sordum. Doktorum pahalı bir aşı olduğu için bakanlığın bütçesinin yetmediğini en geç iki yıl içinde zorunlu aşı grubuna gireceğini belirtti. Sağlık ocağındaki hemşireye sorduğumda da bu aşıyı tavsiye ettiklerini söyledi. Bunun üzerine yaptırdım. 1.doz 140 TL, gelecek ay 2.dozu yaptıracağım.


ABIDE

Turkuaz_naz; Doğru söylemişsiniz.Herkesin kendi tercihi.Cevaplamak için Üye ol